Wpis z mikrobloga

Utrzymywanie szkół wyższych w dużych miastach to jeden z poważnych błędów ostatniego trzydziestolecia. Szkoły te powinny rozpocząć migrację poszczególnych wydziałów (oczywiście nie wszystkich) do średnich i małych miast, a skorzystaliby na tym wszyscy:
- studenci, z uwagi na niższe koszty utrzymania,
- Polska ,,powiatowa", która wreszcie dostałaby zastrzyk inwestycji, bo za studentami poszedłby biznes, zarówno ten większy jak i lokalny. Ponadto zatrzymałoby to wyludnianie takich miejsc.
- największe miasta i ich mieszkańcy, gdyż zatrzymałby to migrację oraz zmniejszyło ich przeładowanie oraz rozrost,
- biznes, gdyż specjaliści byliby dostępni również w tańszych rejonach.

Moim zdaniem jest to jeden z kluczy do zrównoważonego i stabilnego rozwoju naszego kraju.

#studbaza #krakow #warszawa #gdansk #poznan #wroclaw #uj #agh #politechnika #uw #ug #uw #kul
  • 82
  • Odpowiedz
@wjtk123: Już widzę jak się wyprowadzam do takiego śmierdzącego #!$%@? Wałbrzycha, Leszna czy Sanoka żeby móc studiować xD

#!$%@? śmierdzi wszędzie gdzie się pojawisz, Sanok jest zajebisty i zielony, a w Krakowie czy Warszawie #!$%@? smogiem cały rok. I #!$%@? się od nas, i od naszych miast i od nas.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@wjtk123: czyli w skrócie chciałbyś z małego ośrodka zrobić duży. i w momencie kiedy małe miasteczko się rozwinie to znowu pakujesz uczelnie i niszczysz to miasteczko żeby rozwinąć kolejne? trochę bez sensu bo ten proces już się odbył i tak właśnie się rozwinęły duże miasta, skupiając przy sobie ludzi a co za tym idzie rozwoju wszystko co im towarzyszy

@stan-tookie-1: jakoś w Cambridge czy Oxford to działa dobrze od wieków
  • Odpowiedz
@szpongiel: i przykład Cambridge nie pokazuje że to zniszczyło lokalną społeczność, która tam była wcześniej? W UK nie ma uczelni w dużych miastach i wszyscy muszą z miasta przenosić sie do miasteczek na studia? Wyżej gość zaproponował zamianę a nie rozwijanie dodatkowych uczelni, konkurencyjnych.
  • Odpowiedz
  • 2
@wjtk123, to mówisz że jesteś za deglomeracją? Polecam w tym wzgledzie Klub Jagielloński i ich prace na ten temat np. https://klubjagiellonski.pl/2018/07/20/czas-najwyzszy-na-deglomeracje-wstep-do-raportu-polska-srednich-miast/
Sam nie wiem czy to jest do końca dobry pomysł, w tym wypadku podążał bym w kierunku aktywizacji byłych miast wojewódzkich. Wg mnie ważniejszym i bardziej trafnym posunięciem bylyby jakieś programy promujące rozwój szkolnictwa zawodowego dedykowane małym miastom i średnim miastom dajmy na to takim do 50 tys.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@stan-tookie-1: wpierw i tak trzeba je do jakiegoś stopnia rozwinąć żeby zamienić.
Starczyłoby aby były konkurencyjne i z czasem zamiana sama by się dokonała.
Polskie uczelnie wyższe nie stoją na zbyt wysokim poziomie, więc zrobić nowe lepsze nie powinno być problemem. Oczywiście przez ludzi z głową na karku, a nie jakichś leśnych dziadków.
  • Odpowiedz
@szpongiel: już jest za dużo uczelni, to nie widzę możliwości żeby młodzi ludzie olali tradycję uczelni warszawskich, krakowskich, wrocławskich itd na rzecz jakiegoś nowo powstałego podmiotu na obrzeżach. Jak ktoś jest kozakiem to idzie na topowe uczelnie w danym momencie, czyli na takie nowe by poszła chołota, ciężko uwierzyć żeby na kimś takim zbudować doskonałą uczelnię.
Zresztą nawet po kierunkach podróży na erasumy widać że studenci kierują się miejscówką już rozwiniętą
  • Odpowiedz
@wjtk123 ale wiesz ze utrzymanie laboratoriów kosztuje? Często ma się zajęcia na innych wydziałach gdzieś maja laboratoria. Ja miałem semestr gdzie w tygodniu miałem większość zajęć na innych wydziałach niż macierzystyc
  • Odpowiedz
@wjtk123: jeszcze jedna rzecz - zwróć uwagę, że gdyby takie coś miało rację bytu, to w drodze takiego "darwinizmu społecznego" szybko zaczęłoby to działać. A jednak tak się nie dzieje - w niemalże całej Europie najlepsze uniwersytety są w bardzo dużych miastach. Więc nie chcę nic mówić, ale Twoja teoria może być o kant dupy ( ͡° ʖ̯ ͡°)

edit: jeszcze jeden argument: zwróć uwagę że współcześnie
  • Odpowiedz
@wjtk123: to wszystkie zajecia masz/miales/mialas na jednym wydziale? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
a wykladowcy tez byli tylko z jednego wydzialu ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
- studenci, z uwagi na niższe koszty utrzymania,


@wjtk123: Mam wątpliwości czy średnio wyszłyby te niższe koszty utrzymania - wbrew pozorom w każdym mieście istnieje pokaźna grupa studentów miejscowych - ich koszty są bardzo niewielkie.
  • Odpowiedz