Wpis z mikrobloga

Dzisiaj wybudziłem się kilkukrotnie, przy każdym wybudzeniu zauważyłem, że zaciągam sporą ilość powietrza. Zdarza mi się chrapać, ale raczej nie jest to notoryczne (mało chrapię i rzadko). Zazwyczaj śpię jak kamień po 9h i jestem niewyspany. I teraz pytanie do osób z bezdechem, czy to może być bezdech?

#bezdech #zdrowie #bezdechsenny #medycyna
  • 14
@pcstud: właśnie laryngolog zalecił bym poszedł na sor. Wcześniej nie zaobserwowałem u siebie "duszenia się" podczas snu, tylko zmęczenie i niewyspanie mi dokuczało. W teście, który podesłałeś wyszło niskie ryzyko, ale chyba i tak wypadałoby iść.
@TheDudee: wypadałoby ale nie na SOR- tam cię potraktują jak wariata ;-) musisz zrobić sobie polisomografię albo chociaż uproszczoną poligrafię (to drugie badanie można zrobić w domu); najepiej drogę zaczynać od pulmunologa specjalizującego się w OBS, poszukaj takiego w swoim mieście
@pcstud: czemu mieliby mnie potraktować jak wariata? :P mam wypisane na skierowaniu rozpoznanie, co prawda od prywatnego lekarza, ale to już jakiś dowód, że nie wymyślam
@TheDudee: bo na SOR idziesz w sytuacji zagrożenia życia i chociaż bezdech bez wątpienia się mieści w tej kategorii w ujęciu długoterminowym, to nie leczymy go w żaden sposób doraźnie; poza tym szansa, że trafisz na lekarza, który ma chociaż minimalną wiedzę na temat bezdechu będzie niestety niewielka
@pcstud: jasne, w sumie przekonałeś mnie. To teraz prywatnie czy na nfz? Bo zastanawiam się jak z refundacją np. aparatu jak poszedłbym prywatnie. Wiem, że trochę wychodzę w przyszłość, ale jednak jakoś tego nie widzę.
@TheDudee: no jak to w Polsce- da się ale na NFZ zajmie ci ten proces jakieś pół roku w najlepszym wypadku; prywatnie w tydzień będziesz zdiagnozowany i z wnioskiem refundacyjnym w ręce (prywatny oczywiście wniosek wypisze)
@TheDudee: właśnie na Facebooku ktoś mi na grupie napisał, że czekał ponad 3 lata w Częstochowie na samą polisomnografię, więc te 6 miesięcy to chyba i tak optymistyczny scenariusz