Wpis z mikrobloga

Zbliża się majówka, więc dam kilka porad dla osób wybierających się w tym czasie do Czech.

1) Pieniądze.
Kursy wymiany, szczególnie w dużych miastach są bardzo niekorzystne. Jeżeli nie macie możliwości wymiany gotówki w Polsce, to najlepiej jest poszukać kantoru przez internet.
Wymieniając waluty macie 3h na wrócenie do kantoru i cofnięcie wymiany. Dostaniecie tyle ile zaplaciliscie. To prawo obowiązuje od 1.4.19 i ma chronić turystów przed nieuczciwymi praktykami kantorów.*
Za zakupy w marketach czy galeriach zapłacicie kartą. W przypadku barów, restauracji, małych sklepów lepiej mieć gotówkę przy sobie. W dużych miastach akceptują karty, ale daleko jest Czechom do Polski w kwestii płatności bezgotówkowej.

2) Sieci komórkowe i internet mobilny.
W Czechach mamy monopol trzech firm. Vodafone, O2, T mobile. Karty nie wymagają rejestracji. Przed włączeniem transferu danych polecam kupić pakiet internetu (balíčky data). Ceny są jedne z najwyższych w Europie, a pakiety dość małe. Informacje znajdziecie na poszczególnych stronach operatorów w zakładkach předplacená karta. Poniżej wklejam link do podsumowania aktualnie dostępnych ofert.
https://www.skrblik.cz/telefon/predplacene-karty/

3) Komunikacja miejska i transport.
Tu praktycznie wszystko wygląda identycznie jak w Polsce. Bolt i Uber w większych miastach uchronią was przed taksówkarzami poszukującymi turystów.
Rozkład jazdy pociągów, autobusów czy komunikacji miejskiej w całych Czechach zapewnia aplikacja jízdní řády IDOS.

4) Kuchnia/Jedzenie.
Zupy są dość podobne, z tą różnicą, że podstawowa zupa to kuřecí/hovězí vývar podawany z różnymi dodatkami. Warte spróbowania są česneková polévka, gulášová czy frankfurtská polévka.
Na obiadowym talerzu miejsce ziemniaków zajmują zazwyczaj knedliki (houskový albo bramborový). Nasze gniecione ziemniaki (puree) to bramborová kaše. Tutaj uwaga. Zamawiając krkovičku s kaší lub widząc w menu kaše jest mowa o puree.
Miejsce naszej bułki zajmuje houska. Do zupy, kiełbasy czy parówek podawane są zazwyczaj rohliki. Chcąc zrobić sobie jedzenie na drogę, najlepiej kupić kajzerki lub bagietki.
W kwestii Fast foodowej króluje kebab i párek v rohlíku (czeski hotdog). Warto spróbować langosza lub smażonego sera w bułce.

* Kursy w poszczególnych kantorach różnią się ogromnie. Możecie sprzedać euro za 19 kc, a 500m dalej 24kc.

#czechy #czechia #turystyka #praha #praga
  • 3
@mateusz_k: najlepszy kurs miałem w kantorze tuż za granicą Czech,
Później bardziej się opłacało płacić złotówkowa karta i płacić 3% prowizji niż wymieniać w kantorach.
Raz w Pradze trafiłem na dobry kurs ale nie mam pewności czy ten kantor był w pełni legalny.

Druga sprawa, bieda jest z przyjmowaniem płatności kartą, nawet restauracje w centrum Pragi były only cash.