Wpis z mikrobloga

Dobry wieczór, towarzysze. Jak wszyscy wiecie, niedawno spotkało nas nieszczęście. Awaria w czarnobylskiej elektrowni atomowej. Dotknęła ona boleśnie obywateli radzieckich. Poruszyła społeczność międzynarodową. Po raz pierwszy w praktyce zetknęliśmy się z tak niebezpieczną siłą, jaką jest energia nuklearna, która wymknęła się spod kontroli — mówił po katastrofie w Czarnobylu Michaił Gorbaczow.



Miasto Prypeć zostało założone 4 lutego 1970 roku. Powstało jako osiedle dla pracowników Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej im. Włodzimierza Lenina w odległości około czterech kilometrów od samej elektrowni i było miastem zamkniętym — dostęp do niego mieli jedynie mieszkańcy i uprawnione osoby. Prypeć powstał jako pokazowe, przyzakładowe miasto Związku Radzieckiego. Miało być ostatecznym dowodem triumfu socjalizmu nad kapitalizmem.

Prypeć zaplanowano według najnowszych radzieckich koncepcji urbanistycznych. Podobnie jak w wielu radzieckich miastach silnie ustandaryzowana była również architektura budynków mieszkalnych. Budynki zostały zaprojektowane przez zespół moskiewskich architektów. Pomimo wielu podobieństw, miasto było przykładem dla innych miast radzieckich pod względem znajdujących się w nim obiektów: posiadało wszystkie niezbędne usługi, także te społeczne i kulturalne. Zabudowa miasta powstała na planie trójkąta. Budynki administracyjne, w tym teatr czy siedziba partii, a także m.in. centrum kultury „Energetyk” czy hotel „Polesie” zlokalizowane były w centralnej jego części. W mieście znajdowało się także kino „Prometeusz”, basen „Lazurowy” i stadion. Wybudowano także park rozrywki, a jego oficjalne otwarcie miało nastąpić pierwszego maja.

Średnia wieku w mieście wynosiła zaledwie dwadzieścia sześć lat, mieszkało w nim około pięćdziesiąt tysięcy ludzi. Spokojne życie mieszkańców radykalnie zmieniło się 26 kwietnia 1986 roku. Awaria reaktora nr 4 zasiała ziarno strachu przed energią nuklearną w umysłach większości mieszkańców Europy.

W dniu 27 kwietnia 1986 roku, dzień po katastrofie w Czarnobylu zapadła decyzja o ewakuacji miasta. Poinformowano mieszkańców o tymczasowej ewakuacji, nakazano zabranie najbardziej potrzebnych rzeczy oraz zaproszono do autobusów. Taki los spotkał 50 tysięcy mieszkańców, którzy już nigdy nie zamieszkali w Prypeci. „Tymczasowa” ewakuacja okazała się ostatnim dniem w historii wymarłego miasta znajdującego się w, jak wówczas powszechnie uważano, skażonej strefie Czarnobyla.

#czarnobyl #prypec #ukraina

pink floyd ~ marooned

#muzyka #pinkfloyd
W.....6 - Dobry wieczór, towarzysze. Jak wszyscy wiecie, niedawno spotkało nas nieszc...
  • 1
dostęp do niego mieli jedynie mieszkańcy i uprawnione osoby.


@W426: Nie do końca. Było zwykłym miastem z tym zastrzeżeniem że od tak, żadna osoba bez zgodny władz miejskich nie otrzymałaby przydziału mieszkania, a to z kolei zależało od tego co dana osoba mogła wnieść do lokalnej społeczności