Wpis z mikrobloga

Czarnobyl od hbo jak na razie 10/10

Niby człowiek wiedział ale ten serial pokazuje skale zagrożenia jakie serwuje nam skażenie. Już nie jestem takim optymistą elektrowni jądrowej, z jednej strony dla nas wygoda i mnóstwo energii ale jak jebnie np. z powodu wojny czy coś to możemy zniszczyć świat w jakim żyjemy. Na pewno po serialu podrążę temat jak wyglądają dzisiaj zabezpieczenia i działania w wypadku takiej awarii.

co do heheszków to jest to chyba najbardziej sympatyczny obraz górników jaki przedstawiono w filmie :P

#czarnobyl #hbogo #seriale
a.....7 - Czarnobyl od hbo jak na razie 10/10 

Niby człowiek wiedział ale ten seri...

źródło: comment_x1NsrauYIJw9MuSXUq3TJU8Ede4uXyJF.jpg

Pobierz
  • 63
@alonso117: dla mnie takim momentem kiedy zacząłem myśleć tak jak Ty, był moment w którym Valery tłumaczy, że każda godzina, gdy rdzeń jest odkryty, to tak jakby spadła 1 bomba z Hiroszimy.

Sądzę, że teraz po 30 latach technologia jest bardziej bezpieczna i przycisk awaryjnego wyłączania działa prawidłowo, a co do wojny... jak do niej dojdzie to i bez wybuchającej elektrowni mamy przechlapane ;)
@sirgorn: ale wiesz że skutki promieniowania zostały mocno przeszacowane i tak na prawdę panika jaką wywołał wybuch była niepotrzebna?
Dzisiaj zabezpieczenia są dużo lepsze, a sama katastrofa była skutkiem wielu czynników, jak błędy ludzkie, przestarzała i wadliwa technologia, presja przed 1 maja. Chyba najlepszym przykładem bezpieczeństwa elektrowni atomowych jest fakt, że w całej historii atomu był tylko JEDEN tak skrajny przypadek. Minusem elektrowni atomowych jest jedynie problem z odpadami, ktorych nie
via Wykop Mobilny (Android)
  • 48
@carpaccioprofessore: czytałem na wykopie że wcisniecie tego przycisku powodowało wsuniecie wszystkich prętów awaryjnych itd do reaktora celem spowolnienia i wygaśnięcia reakcji lancuchowej. Rzecz w tym że te pręty miały na dole grafit który powodował chwilowe zwiększenie mocy. Co przy ich wolnym opuszczeniu spowodowało taki wzrost mocy że dzisiaj o tym oglądamy serial. Mogłem coś pokrecic więc lepiej poszukaj albo na tagu albo w google dokładniejszych wyjaśnień ;)
jak wyglądają dzisiaj zabezpieczenia i działania w wypadku takiej awarii.


@alonso117: uderzające tutaj było pokazanie co się dzieje jak utraci się kontrolę nad reakcją. Potem to już idzie samo, rozkręca się, promieniuje. Nie ma jak schłodzić, nie ma jak szybko "wyłączyć", ugasić, zneutralizować. To nie jest technologia dla takich patałachów jak ruscy..
@carpaccioprofessore: Poszukaj Naukowy Bełkot o Czarnobylu, są 3 części i jedna z nich wyjaśnia skutki katastrofy, kolega wyżej wyjaśnił mniej więcej, do tego sam reaktor miał wady konstrukcyjne, a test który przeprowadzali powinien być przeprowadzony przed uruchomieniem elektrowni, a nie po i do tego bez zachowania procedur bezpieczeństwa.

Już nie jestem takim optymistą elektrowni jądrowej


@alonso117: To nie oglądaj fimów o 9/11 bo jeszcze przestaniesz być entuzjastą wieżowców i lotnictwa