Wpis z mikrobloga

Zdarzyło mi się dzisiaj, że na przejściu dla pieszych o mały włos nie zostałem rozjechany przez rozkoszną panią, która dojeżdżając do przejścia ma w głębokim poważaniu co się dzieje dookoła niej. Zapamiętałem nr rej, a w chwili zdarzenia na przejście był skierowany obiektyw monitoringu miejskiego. Ogólnie zamierzam to zgłosić na policje, tylko zastanawiam się, czy lepiej iść do komendy rejonowej śródmieście, w rewirze której było zdarzenie, czy też udać się do WRD na Waliców. Jak będzie lepiej ?

#warszawa #policja #polskiedrogi
  • 33
@powaznyczlowiek: To nie ma znaczenia i tak ukarają kierowcę. Znam to z własnego doświadczenia. Gość szedł chodnikiem, skręcił w lewo na przejście bez oglądania się, ja taki zdziwiony go minąłem, bo nawet nie zdążyłem niczego zrobić .... tylko pomyśleć "o k....a". No i za miesiąc cyk na komendzie 10 pkt i 350 pln za nieustąpienie pieszemu. "Człowiek człowiekowi wilkiem...".
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@ziuumm: nie znam sytuacji więc nie będę się wymądrzał ale naprawdę dziwnie brzmi to co piszesz. No ale jak cię takie coś spotkało to niestety znów świadczy tylko o tym że w PL lepiej nie jeździć bez kamerki
no nie zgodzę się - jak by było nagranie że gość się pakuje na ulicę to nie wierzę w żaden mandat, żaden przepis za tym nie przemawia


@powaznyczlowiek: A i owszem, przemawia:

Art. 26.
1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.

I tyle wystarczy tak na prawdę. Pieszy na przejściu ma pierwszeństwo. Nie ma tutaj
@modzelem: A ty przeczytaj wszystko co napisałem. Ze zrozumieniem.
Przez analogię:

Wyjeżdżający z podporządkowanej musi ustąpić pierwszeństwa przejazdu wszystkim jadącym drogą z pierwszeństwem, bez względu na to jak oni się poruszają (czy jadą za szybko, czy może łamią inne przepisy)

I tak samo.

Kierujący ma obowiązek ustąpić pierwszeństwo przejazdu pieszemu znajdującemu się na przejściu. (artykuł 26 PoRD o tym mówi). Nie ma tam dodatkowych warunków jakie pieszy ma spełnić aby to
@Jakis_ja: ale pieszy nie może wtargnąć na jezdnie.
Pierwszeństwo na pasach nie daje prawa do ładowania się przed maskę.

W pord też to jest zdefiniowane

Art. 14. Zabrania się:

1) wchodzenia na jezdnię:


a) bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych,
Pierwszeństwo na pasach nie daje prawa do ładowania się przed maskę.


@modzelem: Nie daje, a i owszem. Ale nic to nie zmienia w kwestii pierwszeństwa. Tak jak nic nie zmienia w kwestii pierwszeństwa na skrzyżowanie przekroczenie prędkości przez jadącego główną.

Kierujący ma się przede wszystkim stosować do przepisów dotyczących jego. A on jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.

I cytując tych "na prawie" jadących główną.
Przekraczający