Wpis z mikrobloga

Potrzebuje kilka kabli rj45 do internetu 250Mbps które chce rozprowadzić po mieszkaniu w związku z remontem.
Mam kilka pytań:
1. Odpowiedniego kabla mam szukać w tej kategorii na allegro: https://allegro.pl/kategoria/kable-patchcord-63052?bmatch=engag-global-n-cl-dict4-eyesa-bp-ele-1-3-0627 ?
2. Jaki kabel wybrać? Bo są jakieś kat. 5e oraz 6? UTP lub FTP? Ekranowane lub nieekranowane (o ile oznaczenia ftp/utp tego nie oznaczają)?
3. Mogę poszaleć z długością kabla tak na przyszłość żeby mieć zapas? Czy to wpłynie na jakość/prędkość sygnału? Tak 10m powinno teraz starczyć ale myślę czy nie wziąć 20m żeby był zapas w razie przemeblowania w przyszłości.
#sieci #siecikomputerowe #internet #komputery #kiciochpyta #pytaniedoeksperta #pytanie
  • 15
@Vadzior: Kurde z jakością bywa tragicznie. Kupiłem 20m kabla i jest tak miękko zrobiony że aż już się boję czy nie jest poprzerywany w środku :/ Kabel który wcześniej miałem z 10 lat i to częściowo poprowadzony na dworze był 10x lepszy jakościowo. Niepotrzebnie go wyrzuciłem. Teraz gdybym miał kupić znów to chyba wolałbym gdzieś osobiscie żeby go po prostu zobaczyć :F
@Vadzior: Ekranowane kable mają jest jeśli idą blisko (i równolegle) do instalacji, gdzie masz wysokie częstotliwości. Sens stosowania ich w domu jest znikomy. Większy już ma branie cat6 - są sztywniejsze, łatwiej je kłaść i przekładać przez długie dziury. Trudniej jest też je złamać, ze względu na ich konstrukcję.
@Lenrok572 Jakiej jakości jest sam przewód to chyba wolę nawet nie myśleć. Mi chodzi o samą olbrzymia różnice w jakości w ogóle gumy z jakiej to jest zrobione :/ Laaaata temu jak zamówiłem też niby z Allegro od randoma to była jakościowa top klasa.
@RobaxX: Podróbka klucza Krone kosztuje jakieś paręnaście złotych, nie ma powodu żeby szukać na siłę beznarzędziowych keystone'ów ;) @NyanNyan: Jesteś pierwszą osobą od której słyszę, że sztywniejszy przewód się łatwiej prowadzi. Proponuję ćwiczenie, weź 10 metrów peszla, kilkanaście metrów S/FTP i spróbuj wsadzić jedno w drugie ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ale zgadzam się, że kable ekranowane nie mają sensu w domu, chyba że ktoś ma falownik
@kyaroru: laska kleju na gorąco też ma większy promień gięcia niż plastelina i też trudniej ją złamać ( ͡° ͜ʖ ͡°)
A tak poważniej - chodzi mi o scenariusz, kiedy np. przepychasz przewód między ścianami (wieloma) i po drodze kabel zwinie się w pętlę - ciągnąc go, 5e się złoży jak scyzoryk. 6 stawi dużo większy opór. Generalnie nawet przy odwijaniu kabla nie z pudła może się
@NyanNyan: Teraz się zgadzam:) Typowe Cat6 jest złotym środkiem - jest dostatecznie twardy (ze względu na separator) żeby się dobrze z tym pracowało, ale nie jest jakimś S/FTP który się prowadzi przez peszle jak laski kleju ;) Mam PTSD po domowych klientach którzy chcieli NAJLEPSZY kabel (czyli jakiś absurd w stylu cat 7 molexa, albo jeszcze gorzej Cat 6A firmy krzak z Castoramy) przeciągnąć przez peszel gdzie dawniej był jakiś koncentryk