Wpis z mikrobloga

Pamietam jak byłam dzieckiem, gdy była burza, mama kazała nam wyłączyć telewizor z prądu i gasić światła. Nie wolno nam tez było stać w oknie i oglądać piorunów.
Gdy dostałam komputer na 14 urodziny, pamietam jak zawsze powtarzała „GAŚ KOMPUTER, BURZA IDZIE!”
Teraz w dorosłym życiu się z tego śmieje. Ale trafiłam ostatnio na taka grafikę.
Pytam serio: Dlaczego powinno wyłączać się sprzęty z prądu?
#pytanie #burza #kiciochpyta
Pani_Popiolek - Pamietam jak byłam dzieckiem, gdy była burza, mama kazała nam wyłączy...

źródło: comment_ip8GIpFKgtygerrtBbwEHEeqJTp6AY39.jpg

Pobierz
  • 34
@Pani_Popiolek: Jedna skrajność to: nic nie robić i olać burzę (ale liczysz się z konsekwencjami popalenia sprzętów rtv/agd), druga skrajność: odłączyć bezpieczniki, kabel linii telefonicznej itp (ale jest to niewygodne i może być uciążliwe). Trzeba gdzieś się wypośrodkować mając na uwadze ryzyko, a ono jest zależne gdzie mieszkasz (dom, blok, itp).
@Pani_Popiolek znam kupe przypadków jak podczas burzy padły różne sprzęty ale najczęściej rutery.. a najgorzej mial znajomy ktory podczas burzy stracil caly sprzet pc. Monitor, jednostka, ruter, audio itp itp. Na szczescie mial ubezpieczenie chaty od przepięć itp.. kase wyplacili dość sporą a naprawa sprzętu w większości polegała na wymianie warystorów czyli groszowe sprawy no ale to trzeba umiec sobie naprawic :)
@Pani_Popiolek
O ile dom z instalacją odgromową jest bezpieczny w czasie burzy, to urządzenia elektroniczne nadal zostają narażone na działanie przepięć, jeżeli są podłączone do sieci. Uderzenie pioruna może wywołać w sieci przepięcie
@AndyMendy: tu nawet nie chodzi o samo odgromienie, bo jak Ci #!$%@? w piorunochron, to się będzie fest na kablach indukować od pola wokół tego przepływu, więc sprzęt podłączony do instalacji może strzelić bez bezpośredniego trafienia. Odłączając skracasz kabel.