Wpis z mikrobloga

@kidzior sytuacja wygląda tak, że pracuje na recrpcji. Recepcja jest czynna 8-18, na zmiany z współpracownica. Ona idzie na urlop i wymagają ode mnie pracy 8-17, a ja nie chce siedzieć dodatkowej godziny. Czy w takiej sytuacji też mogę?
@Muireann: Nie znam orzecznictwa sądów ale pracodawca w szczególnych sytuacjach ma prawo nakazać ci pracować na nadgodzinach. Za odmowę może rozwiązać umowę.Chyba że jesteś w ciąży czy niepełnosprawna
@Muireann Pracownik ma obowiązek podjąć pracę w godzinach nadliczbowych jeśli zachodzą szczególne potrzeby pracodawcy (wyjątkowe, nagłe, nieprzewidziane). Kodeks pracy zawiera roczne limity nadgodzin i zakazy (pracownice w ciąży, pracownicy młodociani, niepełnosprawni,pracownicy posiadający orzeczenie lekarskie o potrzebie wstrzymania się od nadgodzin). Można odmówić poleceniu pracodawcy jeśli jest niezgodne z zasadami współżycia społecznego (np. choroba w rodzinie nie pozwala na pracę w nadgodzinach).

@TajQ Nie, ponieważ mobbing to nękanie uporczywe i długotrwałe, zakłada kilka
@Flaari: Co jeśli te nadgodziny wypadają w "grafiku". Na dziale wisi grafik osób "gotowych" do nadgodzin co dwa, trzy dni wypada twoja kolej. Oczywiście nikt pod tym się nie podpisał z kierownictwa,nawet szef działu. Na dodatek po odmowie nadgodzin i grozbie zwolnienia z pracy, mój przełożony (mistrz) kazał podpisać papierek że czegoś nie zrobiłem poprawnie(lecz nie było mnie wtedy, tylko kumpel) a ten bez niczego, bez wyjaśniej kazał podpisać. Oczywiście odmówiłem
@TajQ: Nie mam pytań, pracodawca robi coś niezgodnie z moją wolą to mobbing xD Weźcie się ogarnijcie ( ͡° ͜ʖ ͡°) Jak ktoś mówi, że pracodawca go mobbinguje to od razu wiem, że nie zna tego pojęcia xDDDDDD

Jeżeli macie w regulaminie pracy limit nadgodzin, to tyle ile jest tam w limicie, każdy z was może zrobić, jeżeli pracodawca będzie tego chciał.
@TajQ: Przyczyną pracy w nadgodzinach muszą być szczególne potrzeby pracodawcy, czyli potrzeby nieprzewidziane – a z tego wynika, że nadgodzin nie można planować. Taki grafik jest uznawany za okej, ale myślę, że znaczenie ma to, czy on tam wisi na stałe, to jak długo tam wisi.

Odmowa pracy w nadgodzinach to naruszenie obowiązków, więc może powodować konsekwencje, np. kary porządkowe. Nie wiem, czym był ten papierek, ale jeśli to było zawiadomienie