Wpis z mikrobloga

Ostatnio mignął mi niegdyś popularny temat, czyli co robić jeśli lokator przestanie płacić ci hajs za wynajem mieszkania. Mam pytanie do osób, które znają się nieco na prawie. Teoretycznie nie możemy za dużo zrobić takiej osobie, ale co jeśli weźmiemy pod uwagę taki scenariusz: pukam do drzwi swojego mieszkania, otwiera niechciany lokator, wale mu bombe na pysk, za fraki wyciągam z mieszkania i zamykam się od środka. Gość dzwoni na policje, i co dalej? Przecież umowa najmu już się skończyła i nie ma żadnego dokumentu, że rzeczywiście mieszka w tym mieszkaniu. Pobicie? Jakie pobicie panie, słowo przeciw słowu. Mógłbym po prostu mówić, że gość jest jakiś #!$%@? i nie wiem o co mu chodzi? XD

#prawo
  • 153
@maciekXDDD:

To może ja rozwinę :-)

nie jest potrzebny do tego nakaz?


Nie jest. Wystarczy okazanie legitymacji służbowej.

czyli chcesz mi powiedzieć, że policja może w każdej chwili wejść do twojego mieszkania bez żadnego powodu?


Powód muszą mieć. Tzw. podstawę faktyczną do przeprowadzenia czynności. W opisanym przypadku może to być ta "bomba na pysk".

w skrajnym przypadku mogę im po prostu nie otworzyć


A oni mogą wejść razem z drzwiami. Jeśli
@IgorK: nie do końca. Owszem, prawo zezwala na wejście do mieszkania policjanta bez tzw. nakazu prokuratorskiego, ale nie w każdej sytuacji.

Sytuacja przeprowadzenia przeszukania przez Policję bez postanowienia wydanego przez prokuratora może mieć miejsca jednak wyłącznie w sytaucjach niecierpiących zwłoki, w innych przypadkach gdy jest taka możliwość postanowienia o przeszukania winno być wydane przez prokuratora, bądź sąd gdy przeszukanie wyjątkowo jest dokonywane na etapie postępowania sądowego.


Jak znajdę podstawę prawną, to
@jakis_login: nie szukaj: art. 220 par. 3 k.p.k. :-)

Nie napisałem, że w każdej ale post OPa to moim zdaniem klasyczna sytuacja na przeszukanie w tym trybie.

Tak na marginesie nie jest to "nakaz prokuratorski" a postanowienie o przeszukaniu. Nakaz przeszukania wydaje w Polsce Policja (w praktyce oficer dyżurny lub naczelnik wydziału realizującego czynność).
W praktyce jakieś 90% przeszukań odbywa się właśnie w trybie art. 220 par. 3 k.p.k. Przeszukania "na
Gość dzwoni na policje, i co dalej? Przecież umowa najmu już się skończyła i nie ma żadnego dokumentu, że rzeczywiście mieszka w tym mieszkaniu. Pobicie? Jakie pobicie panie, słowo przeciw słowu. Mógłbym po prostu mówić, że gość jest jakiś #!$%@? i nie wiem o co mu chodzi?


@maciekXDDD: Wiadomo to słowo przeciwko słowu i wszystko zależałoby od "obrażeń" poszkodowanego. Bo zawsze może zrobić sobie obdukcje, która wykaże lub nie wykaże czy