•  

#bekazkatoli #pirotechnikasakralna #dzbanywiary #naukowcywiary #zakopane #kosciol #katolicyzm

Ta ostatnia akcja na Giewoncie to tradycyjne zderzenie nauki z gusłami. Nikt nie pomyślał do czego może prowadzić ustawienie na szczycie góry repliki starożytnej szubienicy pełniącej przy okazji funkcję ogromnego metalowego piorunochronu?

źródło: wykop.pl

•  

@gierape: na fizyce dowiesz się, że piorun uderza najczęściej w najwyższy punkt więc idąc twoim tokiem "rozumowania" proponuję od razu usunąć cały Giewont.

•  

@VrubeL: ...
      Jaja sobie robisz?

Wiesz, że metal ściąga pioruny, czy udajesz debila?

•  

@VrubeL: mocno upraszczasz. Fizyka wyladowan jest znacznie bardziej zlozona. Ostry metalowy przedmiot sterczacy w gore powoduje ze tych piorunow uderza znacznie wiecej niz bez tego przedmiotu.

•  

Wiesz, że metal ściąga pioruny

@GordonL: faktycznie, najwięcej piorunów uderza w metalowe samochody a nie w budynki obok.
      Weź dzbanuszku już nic do mnie nie pisz, tasuj się do zdjęć kaczora czy co tam jeszcze lubisz.

•  

@VrubeL:
      Metalowy krzyż na szczycie góry ściąga pioruny. Jesli tego nie rozumiesz, to musisz być wyjątkowym idiotą.

•  

Metalowy krzyż na szczycie góry ściąga pioruny. Jesli tego nie rozumiesz, to musisz być wyjątkowym idiotą.

@GordonL: Drzewo na szczycie będącym najwyższym punktem również ściąga pioruny ale o tym dowiesz się jak juz zaczniesz fizykę w szkole. Na przyrodzie dowiesz się również, że drzewa nie są z metalu.

Równając się z trudem do twojego poziomu gdyby usunąć wszystkie metalowe przedmioty na szczytach budynków to nie ściągałyby one piorunów i burze w miastach w ogóle nie miałyby miejsca. Nobla z fizyki masz jak w banku.

•  

@VrubeL: Ale mówimy o tak sobie jebniętym metalowym krzyżu na szczycie góry, zupełnie niepotrzebnym, jebniętym tak o na pokaz, że jesteśmy super katolikami XDDDD nie o drzewie, które sobie tam samo wyrosło X lat temu. To musi być bait XDDD

•  

@krzychugda: Ale wiesz, że gdyby tego krzyża tam nie było to piorun również by tam uderzył (najwyższy punkt)? Czemu nie postulujecie o likwidację łańcuchów przez które ponad 100 osób odniosło obrażenia? Przecież gdyby ich nie było to poszkodowane byłyby osoby tylko w obrębie krzyża.

•  

@VrubeL Gościu, przestań się ośmieszać.

•  

@GrammarNazi: czujesz się na siłach wypunktować ośmieszenia czy taki przekaz z diskorda?

•  

Drzewo na szczycie będącym najwyższym punktem również ściąga pioruny ale o tym dowiesz się jak juz zaczniesz fizykę w szkole. Na przyrodzie dowiesz się również, że drzewa nie są z metalu.

@VrubeL: Owszem, ale metalowy krzyż bardziej i został tam sztucznie umieszczony i w dodatku kilka osób przez niego zginęło.

Mało?

•  

@VrubeL: Łańcuchy są potrzebne, krzyż nie. Czegoś jeszcze nie rozumiesz, pajacu?

•  

@VrubeL: ale wiesz, że Giewont nie jest najwyższym szczytem nie tylko w Tatrach, ale i w swoim otoczeniu?

•  

najwięcej piorunów uderza w metalowe samochody

@VrubeL które są pokryte lakierem, i odizolowane od podłoża grubymi oponami. Gdzie takie wyładowanie miałoby popłynąć?

•  

@GordonL: Jak już wspominałem nawet ameba stojąca w najwyższym punkcie "ściąga" (według ciebie taki magiczny magnes do piorunów, piorun ma uderzyć dwa kilometry obok ale stwierdza a nie jednak jebne w metal) pioruny.

•  

@duncanidaho2: Patrz piorun się pomylił a metalowa latarnia go nie ściągneła (choć według ameb powinna) i uderzył w samochód i wyładowanie nie miałoby gdzie popłynąć
      https://www.cda.pl/video/51386524

•  

@VrubeL: Jak już wspomniałem, jesteś umysłową amebą.

•  

@GordonL: Argumenty się skończyły? Opowiedz nam na podstawie filmu jak metalowe latarnie, krzyże ściągają pioruny?

•  

@VrubeL i ty masz jeszcze prawa wyborcze. Zrób coś dla siebie i innych - dokształć się ale polecam zacząć od podstawówki bo widać już stamtąd pierwsze zaległości

•  

@VrubeL: Polecam jakiś podręcznik do fizyki z podstawówki, tam będziesz miał wypunktowane ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@VrubeL twoje wysrywy idealnie nadają się na #naukowcywiary

@gierape nie od dziś wiadomo, że fizyka>urojenia

•  

@gierape: O kurwa. Ludzie łażą w klapkach na Giewont. Piorun wali w łańcuchy. Winny krzyż. Fuck logic. Niezłe zabobony sobie wkręcasz.

•  

@Soojin21: @GrammarNazi: @Peaky_Duck: tak nobliśći gdyby krzyża tam nie było to piorun by nie uderzył. W ogóle pioruny uderzają tylko w metalowe przedmioty na szczycie dokładnie tak jak na filmie, który wrzuciłem a którego nie obejrzycie bo to deep fake.

•  

@VrubeL: iks de z Ciebie gościu. Szkoda słów.

•  

@VrubeL nie będę bawił się erystyke: wyładowanie jest po prostu płynącym prądem, prądem który płynie w izolatorze, ale jednak nadal prądem. Gadanie tutaj ludzi o tym że coś "ściąga" jest głupie. Nic nie ściąga, jak każdy prąd, wyładowanie "wybierze" najłatwiejszą drogę do rozładowania potencjału, może to być np. najkrótsza albo taka gdzie jest najmniejszą rezystancja wobec gruntu lub np. sieci energetycznej. To gdzie uderzy takie wyładowanie jest co najwyraźniej zabawą w prawdopodobieństwo. Jednak stawianie dużej metalowej sztycy (hint niska rezystancja takiej) na szczycie dużej góry takie prawdopodobieństwo zwiększa.

•  

Gadanie tutaj ludzi o tym że coś "ściąga" jest głupie

@duncanidaho2: Ale wołaj @GordonL

•  

@VrubeL pisze do ciebie bo to co tutaj piszesz jest najgłupsze.

•  

@duncanidaho2: Bo napisałem amebie i pajacowi, że nie ma czegoś takiego jak ściąganie piorunów? no patrz pan.

•  

Drzewo na szczycie będącym najwyższym punktem również ściąga pioruny ale o tym dowiesz się jak juz zaczniesz fizykę w szkole. Na przyrodzie dowiesz się również, że drzewa nie są z metalu.

@VrubeL: Tak napisałeś, a nie:

"Bo napisałem amebie i pajacowi, że nie ma czegoś takiego jak ściąganie piorunów?"

Umiesz żyć bez łgarstwa?

•  

@VrubeL nie, dlatego że próbujesz udowodnić że ustawienie dużego metalowego przedmiotu na szczycie wysokiej gory nie ma wpływu na to gdzie uderzy wyładowanie.

•  

"ściąga" (według ciebie taki magiczny magnes do piorunów, piorun ma uderzyć dwa kilometry obok ale stwierdza a nie jednak jebne w metal) pioruny.

@GordonL: napisałem też "ściąga" (według ciebie taki magiczny magnes do piorunów, piorun ma uderzyć dwa kilometry obok ale stwierdza a nie jednak jebne w metal) pioruny.

•  

@VrubeL jedyna sytuacja w której głupek może się poczuć mądrzejszy to wytykanie kolokwializmów innym

•  

@duncanidaho2
      @VrubeL
      Sama metalowa sztyca powoduje łatwiejsze wyładowanie udarowe, polecam poczytać trochę na ten temat literaturę poświęconą technice wysokich napięć, która również zajmuje się fizyką wyładowań

•  

ale wiesz, że Giewont nie jest najwyższym szczytem nie tylko w Tatrach, ale i w swoim otoczeniu?

@adibor: > że ustawienie dużego metalowego przedmiotu na szczycie wysokiej gory nie ma wpływu na to gdzie uderzy wyładowanie.

@duncanidaho2:
      Panowie musicie ustalić wersje.

•  

@wielki_wodzu_wioski dzięki, chętnie poczytam w wolnym czasie.

•  

@wielki_wodzu_wioski: @duncanidaho2: Zgadzam się, że wszystko możemy sprowadzić do rachunku prawdopodobieństwa. Jaki był na załączonym filmie z samochodem, jaki był na Giewoncie, jak wysoce prawdopodobne jest, że ludzie widząc pogodę lezą dalej? Można też napisać bekazkatoli i sprowadzić temat do magicznego ściągania piorunów.

•  

@VrubeL przypuszczam że tag #bekazkatoli odnosił się tutaj do świadomego zwiększania tego prawdopodobieństwa poprzez umieszczenie krzyża na szczycie góry. Ale to tylko moje domysły.

•  

@gierape: pewnie kara boska. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
      Tak serio to takie właśnie zdarzenia pokazują, że te katolickie banialuki można śmiało wkładać między bajki.
      Ten metalowy krzyż jest jak widelec wkładany w gniazdko. Tak jakby ktoś chciał coś udowodnić, ale fizyka sprowadziła go na ziemię.

•  

O czym wy pitolicie, w potocznym mówi się, że coś "ściąga/przyciąga pioruny", gdy w to coś uderzy więcej wyładowań niż w pozostałe elementy otoczenia np. empire state building "ściąga/przyciąga pioruny", ponieważ średnio uderza w niego więcej wyładowań, niż w otaczające go budynki (~100 rocznie)

•  

Panowie musicie ustalić wersje.

@VrubeL: Prawda jest taka, że nie tylko wysokość, ale różnica potencjałów i gęstość linii pola elektrycznego wpływają na potencjalne uderzenie pioruna.
      (im mniejsze R, tym większa gęstość. A ostre zakończenie = R dążące do zera).

Podsumowując:
      1. W metalu łatwiej o większą różnicę potencjałów przez ruch chmury wolnych elektronów i ich odpływ.
      2. Pole elektryczne jest bardziej zagęszczone wokół ostro zakończonych obiektów.

Tyle o magicznym "ściąganiu", a fakty są jakie są. Ostro zakończony metalowy krzyż jest idealny do tego, żeby piorun w niego walnął - fizyki nie oszukasz.

•  

@xfin: Zgadzam się, tylko podsumowując reakcję dzbanów z bekazkatoli to usuńmy krzyż wtedy będzie mozna juz swobodnie poruszać sie po Giewoncie podczas burzy. Nawet łańcuchy nam nie straszne.
      Z mojej strony EOT idą szukać Boga w czarnych dziurach, dzbany z bekazaktoli juz tam byli ale nie znaleźli więc poszukam może coś przeoczyli ale to temat na zupełnie inną dyskusję.

•  

Piorun nie walnął w krzyż przecież.

•  

@gierape: ej, jestem noga z fizyki, ale mam pomysł 'na chłopski rozum' - nie lepiej byłoby ten krzyż po prostu odgrodzić, żeby nadal spełniał rolę piorunochronu a ludzie nie byli w stanie być uderzeni? Wydaje mi się, że lepiej żeby w jakimś promieniu biło w jedno miejsce niż żeby, powiedzmy, cały Giewont był w sferze zagrożenia
      (jak pieprzę od rzeczy powiedzcie od razu)

•  

@VrubeL: XD, ty kompletnie nie rozumiesz (albo raczej nie chcesz zrozumieć) co do ciebie piszą inni. Sam zacząłeś od stwierdzenia, że piorun uderza w najwyższy punkt. Gdyby tak było, to powinniśmy mieć więcej ofiar chociażby na Kopie Kondrackiej niż na Giewoncie. Na prawdopodobieństwo uderzenia pioruna wpływa wiele czynników, wysokość nie jest tu decydująca, za to metalowe ostre przedmioty temu sprzyjają.

•  

@VrubeL: jeśli 20 osób mówi ci, że nie masz racji a ty dalej idziesz w zaparte forsując swoją gównoteorię no to cóż... to tylko znaczy że jesteś amebą;)

•  

@duncanidaho2: Akurat jeśli o auta idzie, to nawet jeśli uderzy, to samo w sobie auto jest w miarę bezpieczne. Klatka Faradaya.

I piorun może rąbnąć w auto tak jak w każdą inną rzecz. Kwestia potencjału elektrostatycznego o ile mnie pamięć nie myli.

•  

Piorun nie walnął w krzyż przecież.
      @Lukasy: z tego co mówi topr wynika że walnął

•  

kompletnie nie rozumiesz (albo raczej nie chcesz zrozumieć) co do ciebie piszą inni.

@adibor: Fakt roszkę się zagalopowałem troszkę zostałem źle zrozumiany. Inni? Znalazłem dwie wartościowe odpowiedzi po których się sporo nauczyłem wielki wodzu i xfin, reszta to bełkot sfrustrowanych ameb, które raz piszę, że w lakierowany samochód nie uderzy, potem że Giewont nie jest najwyższy itd itp o ściaganiu piorunów juz było. > Sam zacząłeś od stwierdzenia, że piorun uderza w najwyższy punkt

@adibor: napisałem ZAZWYCZAJ uderza w najwyższy punkt. ok gdyby krzyża tam nie było to wyładowań byłoby mniej, zgadzam się. Gdyby łańcuchów tam nie było to ofiar byłoby mniej, zgodzisz się?idąc dalej gdyby nie było tam ludzi to już w ogóle.

Na prawdopodobieństwo uderzenia pioruna wpływa wiele czynników

@adibor: dlatego napisałem też, że wszystko opiera się o rachunek prawdopodobieństwa i tag bekazkatoli to IMO wysrywy sfrustrowanych ameb. W skrócie z różnym prawdopodobieństwem może jebnąć wszędzie nawet w człowieka pod metalowym krzyżem vide sytaucja z filmu, który wrzuciłem. choć macie racje prawdopodobieństwo jest mniejsze, tak samo jest mniejsze gdyby zamiast krzyża było tam drzewo, itd bije się w piersi. Można by się pobawić w statystyki czy skoro giewont nie jest najwyższym punktem w okolicy to piorun walnie w metalowy krzyż czy jednak w najwyższy punkt, który jest najwyższym w okolicy? tego nie wiem. faktycznie mogłem to inaczej otagować zamiast wdawać się w dyskusję z dzbanami o takim samym jak ja niestety pojęciu na ten temat.

•  

@GordonL: na Giewoncie są też łańcuchy pomagające ludziom dostać się na szczyt. Usuniesz je razem z krzyżem, akceptując ofiary upadków, czy wywalisz krzyż i zostawisz łańcuchy których łapią się ludzie, żeby to one ściągały pioruny?

•  

na Giewoncie są też łańcuchy pomagające ludziom dostać się na szczyt. Usuniesz je razem z krzyżem, akceptując ofiary upadków, czy wywalisz krzyż i zostawisz łańcuchy których łapią się ludzie, żeby to one ściągały pioruny?

@Strzelec_Kurpiowski: Nie wystają ponad masyw góry, więs prawdopodobieństwo, że ładunek wyładuje się właśnie na nich jest istotnie niższe niż w przypadku metalowego krzyżu, który jest na szczycie góry.

Dodatkowo, łańcuchy są neizbędne do zapewnienie bezpieczeństwo.
      Krzyż jest zbędny. Przydaje się tylko do zabijania ludzi, którzy akurat są na szczycie.

•  

Nie wystają ponad masyw góry, więs prawdopodobieństwo, że ładunek wyładuje się właśnie na nich jest istotnie niższe niż w przypadku metalowego krzyżu, który jest na szczycie góry.

@GordonL: nie wystają, ale są najlepszym przewodnikiem i na nich zbiera się znacznie więcej potencjału niż na gołym kamieniu.

Gdyby chodziło o najwyższy punkt, to Giewont wcale by piorunów nie uświadczył, bo nie jest najwyższy.

Dodatkowo, łańcuchy są neizbędne do zapewnienie bezpieczeństwo.

Super bezpieczeństwo będzie, jak teraz pioruny będą w nie nawalać XD Bezpieczeństwo jak na drutach w Auschwitz w każdą burzę.

Krzyż jest zbędny. Przydaje się tylko do zabijania ludzi, którzy akurat są na szczycie.

A nie pomyślałeś, że lepiej krzyż dobrze uziemić i niech w niego walą pioruny niż w te łańcuchy?

Równie dobrze możesz napisać, że piorunochrony to zbędne kawałki metalu na dachach.

•  

nie wystają, ale są najlepszym przewodnikiem i na nich zbiera się znacznie więcej potencjału niż na gołym kamieniu.

@Strzelec_Kurpiowski: No, a jednak to na krzyżu było wyładowanie. Gdyby nie było krzyża to łańcuchy byłyby łatwiejszym celem dla ładunku - ale i tak mneij prawodpodobnym niż krzyż.

Gdyby chodziło o najwyższy punkt, to Giewont wcale by piorunów nie uświadczył, bo nie jest najwyższy.

@Strzelec_Kurpiowski: Chodzi o wiele czynników. Do wyładowań na Giewoncie dochodzi regularnie, ludzie umierają bo piory ntrafiają w krzyż. Po co go tam trzymać? Bozia się obrazi jak nie zginą ludzie?

Super bezpieczeństwo będzie, jak teraz pioruny będą w nie nawalać XD Bezpieczeństwo jak na drutach w Auschwitz w każdą burzę.

@Strzelec_Kurpiowski: Lepsze niż metalowy wysoki krzyż na szczycie.

A nie pomyślałeś, że lepiej krzyż dobrze uziemić i niech w niego walą pioruny niż w te łańcuchy?

@Strzelec_Kurpiowski: O ile ja dobrze rozumiem to problemem była moc ładunku. Skąd założenie, że krzyż nie jest uziemiony?

Ja jestem przekonany, że on jest uziemiony. Ale przyznaję się, że nie znam się tego typu rzeczach. Znam tylko zarys.

Równie dobrze możesz napisać, że piorunochrony to zbędne kawałki metalu na dachach.

@Strzelec_Kurpiowski: Nie.

•  

@VrubeL tak jebnal by w drzewo na szczycie, bo woda w drzewie jest lepszym przewodnikiem. Uderza najczęściej w najwyższy punkt (patrz budynki, nie auta) bo są po prostu mokre i dużo łatwiej doprowadzają ładunki

•  

No, a jednak to na krzyżu było wyładowanie.

@GordonL: nie kłam.

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,25111776,piorun-uderzyl-w-giewont-tygodnik-podhalanski-turysci-trzymali.html

Według "Tygodnika Podhalańskiego", piorun uderzył m.in. w łańcuch, którego trzymało się ok. 30 turystów.

Gdyby nie było krzyża to łańcuchy byłyby łatwiejszym celem dla ładunku - ale i tak mneij prawodpodobnym niż krzyż.

Nie, bo dalej potencjał z całej góry zbierałby się na metalu, tyle że to byłby łańcuch.

Poza tym łańcuchów trzyma się wiele osób, a krzyża nikt się trzymać nie musi, więc uderzenia w łańcuchy będą znacznie bardziej śmiertelne niż uderzenia w krzyż.

Chodzi o wiele czynników. Do wyładowań na Giewoncie dochodzi regularnie, ludzie umierają bo piory ntrafiają w krzyż. Po co go tam trzymać? Bozia się obrazi jak nie zginą ludzie?

Po to go trzymać, żeby nie uderzały w łańcuchy i losowo.

Nie udzielaj się jak nie rozumieszzzasady działania piorunochronu.

Lepsze niż metalowy wysoki krzyż na szczycie.

Lepiej żeby pioruny trafiały w coś czego trzyma się na raz po kilkadziesiąt osób? XD

Nie kompromituj się.

O ile ja dobrze rozumiem to problemem była moc ładunku. Skąd założenie, że krzyż nie jest uziemiony?

Jest słabo uziemiony, skoro prąd razi ludzi do śmierci, zamiast iść prosto w ziemię.

•  

@gierape: jesteś debilem

. . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

źródło: IMG_2188.PNG

•  

@VrubeL nie wytłumaczysz, już pod ostatnim uderzeniem próbowałem wykopowym amebom wyjaśnić że piorun i tak by uderzył ale to nie pasuje do retoryki #bakazkatoli no bo wszystkiemu winien jakiś cieśla zabity dwa tysiące lat temu. Nie lubię kościoła i w dupie mam ten krzyż a debile jak widać znajdują się z obu stron tego głupiego konfliktu. Jaśnie oświeceni, uważają się za najmadrzejszych bo nie wierzą w Pana na chmurce a wierzą w "ściąganie" piorunów - banda debili

•  

@VrubeL: samochód jest najbezpieczniejszym miejscem w razie burzy, jest odizolowany od podłoża gumowymi oponami

•  

@VrubeL: @ChcePascLamy: Polecam Wam obu wrócić do szkoły na lekcje fizyki, drodzy profesorowie w dziedzinie chłopskiego rozumu.

•  

@GordonL: ogólnie to wyzywasz kogoś od debilów, a sam powtarzasz jeden śmieszny mit, że metal przyciąga wyładowania... otóż tak nie jest. Metal jest po prostu dobrym przewodnikiem prądu i jeżeli stoi drzewo, a obok dom z piorunochronem to trzasnąć może w każdą z tych rzeczy z taką samą szansą.

•  

@gierape: Jestem inżynierem elektrykiem i trochę nie czaję winy krzyża xD Piorun uderzył w niego tak? To jakim cudem porażeni zostali ludzie na łańcuchu, łańcuch jest połączony z tym krzyżem?

•  

@Cierniostwor: < Elektroda mode ON >Jesteś inżynierem elektrykiem a nie zdajesz sobie sprawy, że dla takiego napięcia jakie piorun posiada absolutnie nie ma znaczenia czy te łańcuchy są podpięte czy nie. Poszedłby i po kamieniu, aż znalazłby punkt doziemienia o najmniejszej rezystancji, co do samego krzyża, owszem, pełniłby rolę piorunochronu jeśli byłby należycie uziemiony (tzn. z zachowaniem rezystancji max 2 Ohm) a tak nie jest, w przeciwnym razie krzyż działa jak ostrze na którego krawędziach odkładają się ładunki i potencjał rośnie. Jeśli warunki są sprzyjające to następuje wstępna jonizacja powietrza przy krzyżu i masz idący w górę wystrzał który po kilkudziesięciu metrach łączy się z pilotem - ładunkiem torującym ścieżkę zjonizowanego gazu na drodze ziemia - chmura. I trach. Wyładowanie. Zauważ INŻYNIERZE ELEKTRYKU,że przy rozdzielniach SN masz sztyce/maszty odgromowe mające za zadanie wyłapać wyładowania - działają bo są dobrze uziemione. Powstaje wokół nich strefa chroniona zależna od wysokości masztu, ale przyjmuje się bodajże kąt bryłowy 60 stopni (więc jak przy rozdzielni masz 4 sztyce o takim kącie to ich pola ochrony się nakładają i masz zabezpieczone trafo i osprzęt przed trafieniem).
      Tak, jestem elektrykiem, technikiem, inżynierem i magistrem.<Elektroda mode OFF >

•  

@Voltaire: Dzięki za wyjaśnienie, ale mogłeś sobie odpuścić wycieczki. Serio ten krzyż jest nieuziemiony? No to teraz się zgadzam że to jego wina, zakładałem że jest.

•  

@Cierniostwor: Nawet jak jest jakoś uziemiony to skała jest raczej złym przewodnikiem, tak jak piasek. Jak robili pomiary to wsypali w otwór kilo soli, wlali wiadro wody i wyszło, o ile w ogóle ktoś to mierzył.
      A co do wycieczek to nie bierz tego do siebie, chciałem oddać ducha elektrody ( ͡º ͜ʖ͡º)

•  

@duncanidaho2
      @VrubeL

Zamiast jeden przez drugiego się przekrzykiwać jak osły lepiej znajdźcie wypowiedź @xfin, która uzasadnia w dość przystępny sposób dlaczego na celowniku pioruna pojawił się krzyż z Giewontu. Ciekawie zachowują się linie sił pola elektrycznego przy szpiczasto zakończonych przedmiotach ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@Cierniostwor: Po której uczelni jesteś? Słyszałeś o napięciu krokowym? Pamiętasz jak maleje potencjał pola elektrycznego wraz z oddalaniem się od miejsca doziemienia (piorun, instalacja odgromowa, leżący na ziemi drut z linii przesyłowej)? Co się dzieje jak dwa odpowiednio oddalone od siebie punkty połączysz przewodnikiem (dwie szeroko rozstawione nogi, łańcuch)? Co się stanie jak dotykając łańcucha "uziemisz go" sobą na środku? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@Cierniostwor: A jak działa taki krzyż na wyładowania? Mi zawsze wmawiano, ze je przyciąga

•  

@Voltaire: Uziemienie osiągane jest wtedy kiedy rezystancja spada poniżej 2 ohm, nie ma znaczenie podłoże. Oczywiście na skale trudniej takie uziemienie wykonać, ale jeśli się już uda to jest bezpiecznie.

@linijkana20cm: Masz racje z napięciem krokowym, ale ono występuje z powodu braku uziemienia Krzyża.
      @ZaplutyKarzelReakcji: Oczywiście że przyciąga, ale jak by był uziemiony to by przyciągał i ludzie byliby bezpieczni, działałby jak piorunochron.

•  

@VrubeL: prosty przyklad - odkąd niedaleko wioski ustawiono pierwsza stacje bazowa to od 20 lat w zadne drzewo ani dom nie uderzyl piorun. Zwykla fizyka.

+: VrubeL
    •  

jeden przez drugiego się przekrzykiwać jak osły

@linijkana20cm: Przepraszam, gdzie ja się przekrzykuje jak osioł? Bez jakiś szczególnych emocji odpowiedziałem na komentarz, starałem się to zrobić możliwie zgodnie z faktami.

•  

: Nawet jak jest jakoś uziemiony to skała jest raczej złym przewodnikiem, tak jak piasek. Jak robili pomiary to wsypali w otwór kilo soli, wlali wiadro wody i wyszło, o ile w ogóle ktoś to mierzył.

@Voltaire: Taki ważny obiekt to by mogli nawet jakiś zabezpieczony gruby przewód do ziemi dociągnąćtrochę niżej, to by obniżyło rezystancje uziemienia hmm...

•  

@gierape: Taaaa postawmy tam wielkie tęczowe Dildo znak zboczeńców, w nie piorun nie uderzy (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■). Tęczaki

•  

@gierape: Lewacka tolerancja w nataricu

•  

@gierape: pirotechnika sakralna - dobry tag

•  

A jak działa taki krzyż na wyładowania? Mi zawsze wmawiano, ze je przyciąga
      @ZaplutyKarzelReakcji: jeśli nie jest odizolowany od ziemi odpowiednio grubą warstwą materiału o dużej wytrzymałości elektrycznej (napięcie pioruna do 100 000 kV, np. szkło ma wytrzymałość 50 kV/mm, powietrze - zależnie od temp., wilgotności, zanieczyszczeń - ok 20 kV/cm), to tak, zawsze przyciągnie. przy czym nie jest pewne że piorun akurat tam uderzy. Łuk elektryczny zawsze pójdzie tą drogą, gdzie będzie miał najmniejszy opór. Dlatego podczas prac pod wysokim napięciem trzeba się właściwie ubrać lub stać w bezpiecznej odległości, dlatego też pioruny częściej uderzą w wysokie drzewa, maszty, źródła rzek.

Masz racje z napięciem krokowym, ale ono występuje z powodu braku uziemienia Krzyża.
      @Cierniostwor: Napięcie krokowe występuje zawsze w otoczeniu miejsca doziemienia. Skała co prawda jest gorszym przewodnikiem niż ziemia, ale nadal nie izolatorem. W żadnej relacji nie znajdziesz informacji czy skała była mokra i jak bardzo - ma to duży wpływ na rezystywność podłoża do którego wszystko było przytwierdzone. Słyszałem o przypadku, kiedy badana była rezystancja instalacji odgromowej, a z drugiej strony budynku pierdolnęło konia stojącego przy jednym z dwóch drutów ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Przepraszam, gdzie ja się przekrzykuje jak osioł? Bez jakiś szczególnych emocji odpowiedziałem na komentarz, starałem się to zrobić możliwie zgodnie z faktami.
      Czytałem wasze wypowiedzi mniej więcej do połowy, później już nie wnikałem co który pisze. Przez przywołanego zwierzaka miałem na myśli jego hałaśliwość i upór, nie poziom intelektualny. Przepraszam jeśli uraziłem i zwracam honor ( ͡° ͜ʖ ͡°)

+: Nozyce
    •  

Napięcie krokowe występuje zawsze w otoczeniu miejsca doziemienia.

@linijkana20cm: Hmm, a nie wydaje ci się że jest ono na pewno większe kiedy mamy odczynienia z uziemionym obiektem? Kiedy np. przewód wysokiego napięcia spadnie na ziemie to w czasie kroku może wytworzyć się duże napięcie krokowe, ale gdyby spadł np. na szynę kolejową to napięcie krokowe byłoby o wiele mniejsze bo prąd w większości płynąłby przez system uziemienia kolei. Dobrze myślę nie?

•  

O, już polaki wertują szybko co tam w googlu piszą o przewodzeniu prądu i fizyce bo jest okazja poskakać sobie do gardeł na wykopie. Zaraz się pozabijają bo piorun gdzieś walnie raz na 100 lat xD.

Jesteś amebą bo ja wczoraj poczytałem na wikiepdi i sie znam hehe

•  

O, już polaki wertują szybko co tam w googlu piszą o przewodzeniu prądu i fizyce bo jest okazja poskakać sobie do gardeł na wykopie

@PiccoloGrande: Zrobiłeś dokładnie to samo w tym momencie, hipokryto.

+: adibor
    •  

@GordonL: szczyty górskie są dla kozic a nie dla ludzi, jeśli tego nie rozumiesz to musisz być idotą

•  

@gierape Ale 'metalowy' maszt z tęczowa flagą chetnie byś na szczycie Giewontu widział ;)

•  

@duncanidaho2: Wyładowania atmosferyczne potrafią ominąć izolatory. To są setki tysięcy voltów i nie jest problem aby powietrze się zjonizowalo. Oponka nic nie da. W laboratorium testowaliśmy co potrafią wyładowania i postawienie makiety wieży Eiffla na izolowanej płycie wcale nie uchroniły wieży od uderzenia piorunem a to było zaledwie 50kV aby doszło do jonizacji. Prawdziwy piorun ma 30 mln Voltów

•  

@VrubeL: @Strzelec_Kurpiowski: @AlvarezCasarez: Obecnosc krzyza zwieksza prawdopodobienstwo uderzenia pioruna. Przewodzacy ostro zakonczony przedmiot zwieksza natezenie pola elektrycznego co zwieksza prawdopodobienstwo uderzenia pioruna w ogole. Dodatkowo ten piorun z najwiekszym prawdopodobienstwdm uderzy w ten wystajacy ostro zakonczony obiekt.

•  

@gierape: to właśnie beka z gimboateistów XD tak, tak, usunięcie krzyża spowoduje, że pioruny będą walić w przestrzeń kosmiczną, a nie wierzchołki gór XD

•  

to właśnie beka z gimboateistów XD tak, tak, usunięcie krzyża spowoduje, że pioruny będą walić w przestrzeń kosmiczną, a nie wierzchołki gór XD

@Ranger: Nie. Spowoduje, że uderzenie pioruna w ten szczyt, który jest bardzo uczęszczany będzie mniej prawdopodobne.

•  

@VrubeL: ale jesteś dzbanem. Piorun wcale nie uderza w najwyższy punkt, tylko idzie po linii najmniejszego oporu elektrycznego. Tak się akurat składa, że wysokie drzewo zmniejsza ten opór pomiędzy ziemią a chmurami i dlatego w drzewa walą pioruny. Coś tam ci świta, ale kompletnie nie rozumiesz jak działa ten proces.

Jak już doczytasz sobie na ten temat, to wtedy zastanów się, jak działa 15 metrowa konstrukcja z metalu na szczycie góry, i dlaczego będzie lepszym punktem do przyjebania od wysokiego drzewa. Mała podpowiedź: metal przewodzi prąd dużo lepiej od drzewa

•  

@bi-tek: Dobrze wiedzieć. Generalnie poza składaniem jakiś pierdół z arduino, mam niewiele wspólnego z prądem, więc jak widać wiele rzeczy w jakimś stopniu przekręciłem / uprościłem.

•  

to właśnie beka z gimboateistów XD tak, tak, usunięcie krzyża spowoduje, że pioruny będą walić w przestrzeń kosmiczną, a nie wierzchołki gór XD

@Ranger: Będą zdecydowanie rzadziej walić w giewont, bo nie będzie ich metalowy obiekt przyciągał. trzeba ten krzyż uziemić, porządnie i tyle, będzie wtedy piorunochronem.

•  

Obecnosc krzyza zwieksza prawdopodobienstwo uderzenia pioruna. Przewodzacy ostro zakonczony przedmiot zwieksza natezenie pola elektrycznego co zwieksza prawdopodobienstwo uderzenia pioruna w ogole. Dodatkowo ten piorun z najwiekszym prawdopodobienstwdm uderzy w ten wystajacy ostro zakonczony obiekt.

@PDCCH: czyli lepiej, niż gdy uderza w łańcuchy, tak jak w ostatnim przypadku.

Nie. Spowoduje, że uderzenie pioruna w ten szczyt, który jest bardzo uczęszczany będzie mniej prawdopodobne.

@GordonL: skąd wiesz? Przecież są tam łańcuchy pod sam szczyt i zmiana może być niezauważala. Poza tym 10 uderzeń rocznie w krzyż jest lepsze niż 5 uderzeń rocznie w łańcuchy których może się trzymać kilkadziesiąt osób na raz.

•  

Hmm, a nie wydaje ci się że jest ono na pewno większe kiedy mamy odczynienia z uziemionym obiektem? Kiedy np. przewód wysokiego napięcia spadnie na ziemie to w czasie kroku może wytworzyć się duże napięcie krokowe, ale gdyby spadł np. na szynę kolejową to napięcie krokowe byłoby o wiele mniejsze bo prąd w większości płynąłby przez system uziemienia kolei. Dobrze myślę nie?

@Cierniostwor: Zalezy gdzie stoisz drugą nogą ( ͡° ͜ʖ ͡°) Jeśli przewód spadłby na szynę kolejową, to wtedy na całej szynie miałbyś ten sam potencjał. Najdłuższe produkowane w Dąbrowie mają 120m więc niezerowy opór w jednostce długości można pominąć. Rolą systemu uziemienia jest zlikwidowanie niebezpiecznej dla życia różnicy potencjałów ręka-ręka, ręka-noga itp. i im mniejszy ma opór, tym lepiej dla Ciebie. Maksymalny prąd przepływający przez ciało nie zagrażający życiu to 20 mA. Ciało na drodze ręka-noga ma ok. 1000 omów oporu. Dopóki bezpośrednio lub pośrednio nie dotkniesz ziemi samemu będąc pod napięciem stojąc na szynie, nie powinno się nic stać.
      Różnica potencjałów między nogami jest tym większa, im większy zrobisz krok, im większy jest udar napięcia, im większy jest opór gruntu, zakładając że jest jednorodny.

•  

@duncanidaho2: Ogólnie w to co uderzy piorun to nie da się przewidzieć. Problemem nie jest krzyż a że tam ludzi poszli, równie dobrze mogło by uderzyć w drzewo i w mgnieniu oka by się paliło bo energia piorunu to nawet 150 kA (średnio 30-50kA).

Przy pierwszych oznakach burzy powinni zawracać i możliwie szybko odpiąć się od łańcuchów.

Ps. Ludzie tam właśnie dla krzyża chodzą inaczej ta górka to po prostu randomowa górka i nikt by się tam nie pchał.

•  

Piorun wcale nie uderza w najwyższy punkt

@damw: > wysokie drzewo... w drzewa walą pioruny.

@damw: > ale jesteś dzbanem

@damw: dowartościowałeś się już to się stasuj i wytrzyj monitor, przyznałem się do tego, że popełniłem błędy w wypowiedziach a teraz czytam komentarze mniej sfrustrowanych mirków więc nie przeszkadzaj

•  

@PDCCH: tak mirku teraz dzięki tej dyskusji i postom kilku osób wiem więcej niż wiedziałem. Nie tylko z fizyki. Między innymi to, że dzbany do dyskusji używają inwektyw a goście z rigczem (jak Ty na przykład) nie muszą. Dzięki.

•  

@gierape: Nikt nie pomyślał? To na chuj się tam wpierdalali xD? Mogli pomyśleć.

•  

Komentarz usunięty przez autora

•  

czyli lepiej, niż gdy uderza w łańcuchy, tak jak w ostatnim przypadku.

@Strzelec_Kurpiowski: Krzyż jest nieuziemiony, łańcuchy też nie, więc nie ma znaczenia większego czy piorun uderzy w krzyż czy w łańcuchy: cały czyt staje się wtedy zabójczy.

Zalezy gdzie stoisz drugą nogą ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@linijkana20cm: Jedna noga na ziemi niedaleko torów, druga noga na ziemi troszkę dalej od torów, wydaje mi się że byłbym bezpieczny bo prawie cały prąd szedłby przez szynę, najszybszą drogą. To co pisałeś dalej o krokowym to 100% racji ;)

•  

raz na 100 lat

@PiccoloGrande: no tak, życie ofiar było mniej warte niż 100 lat krzyża na giewoncie...

+: PDCCH
    •  

@JakovKarnic: Skoro tak mówisz 乁(♥ ʖ̯♥)ㄏ

•  

Przecież są tam łańcuchy pod sam szczyt i zmiana może być niezauważala.

@Strzelec_Kurpiowski: Prawdopodobieństwo uderzenia w łańcuchy jest mniejsze.

•  

k, usunięcie krzyża spowoduje, że pioruny będą walić w przestrzeń kosmiczną, a nie wierzchołki gór

@Ranger: piorunow bedzie mniej i beda walic bardziej losowo. Obecnosc ostro zakonczonego metalowego oprzedmiotu tworzy bardziej sprzyjajace warunki do przeskoku pioruna.

•  

Prawdopodobieństwo uderzenia w łańcuchy jest mniejsze.

@GordonL: skąd wiesz? Sam przecież pisałeś, że tam jest bardzo dużo czynników.

Zresztą, nawet jeśli jest mniejsze, to już pisałem, że uderzenie w łańcuchy jest znacznie gorsze niż w krzyż.

+: Liwiia
    •  

@VrubeL gościu, weź ogarnij zasadę działania pioruchronu a potem sie wypowiadaj.

•  

Zdemontowac to i postawic maszt Tesli :)

•  

@PDCCH: usunąć wierzę eiffela
      Usunąć maszty
      Usunąć wszystko, żyć pod ziemią

+: Ranger
    •  

@krzychugda: ale ty masz najebane gościu. A w jakim celu jest postawiona wspomniana przeze mnie paryska wieża albo, nie wiem, pałac kultury? W to już piorun nie jebnie czy jak? Bez krzyża piorun i tak by jrbnal w tę górę.

+: Ranger
    •  

@gierape: @PDCCH: @moniek9: @GordonL: @duncanidaho2: @ZaplutyKarzelReakcji: @trox: @GrammarNazi: @Jednofazowa_kaczka_wskazujaca: @xfin:
      Jeszcze takie coś znalazłem:
      Jak tłumaczy Marek Szadkowski z Instytutu Elektroenergetyki Politechniki Śląskiej, to wcale nie metalowy krzyż na Giewoncie przesądził o tym, że to właśnie tam uderzył piorun. Kluczowa była imponująca wysokość szczytu - 1894 m n.p.m. - Każdy wysoki obiekt jest bardzo niebezpieczny w czasie burzy. Generalna zasada jest taka, że jak tylko pojawia się symptom burzy, to trzeba jak najszybciej z gór schodzić. Powierzchnia nie ma zbyt wielkiego znaczenia, najważniejsza jest wysokość obiektu – podkreśla Szadkowski. (http://www.tvn24.pl)

•  

dzięki @VrubeL ten wątek to kopalnia wiedzy, aż nieomieszkalem się zrobic infografikę na ten temat, może ktoś jeszcze przeżyje oświecenie

. . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

źródło: skrot.jpg

•  

pirotechnika sakralna - dobry tag

@Cepion: został specjalnie stworzony dla yntelygencji

•  

Nie będę wszystkich zwoływał i tytlko to tu zostawię. Niech wszyscy którzy się wyzywali od ameb i dzbanów zrobią rachunek sumienia

https://tech.wp.pl/usunac-krzyz-na-giewoncie-ekspert-wyjasnia-czy-tragedii-w-tatrach-dalo-sie-uniknac-6416609841731201a

- Z naukowego punktu widzenia to kompletna bzdura - mówi Tomasz Rożek. - Apelowanie "zdejmijmy krzyż z Giewontu" ma czysto ideologiczną podstawę. Nie ma natomiast naukowej. Po prostu gdy burza już jest, to prawdopodobieństwo uderzenia w wystający element jest dużo większe. Tak jak podczas burzy nikt nie trzyma się piorunochronu, tak nikt nie powinien być w bezpośrednim sąsiedztwie krzyża. Tam w ogóle nie powinno być ludzi - wyjaśnia fizyk.

Jak tłumaczy dalej Rożek, jeśli wszędzie dookoła jest mokro, to niezależnie gdzie piorun uderzy, możemy zostać porażeni. Dlatego ważne są zasady bezpieczeństwa. Najważniejsza z nich to unikanie mokrych i metalowych obiektów.

•  

@elementarz1 ale zauwazyles ile razy ignorowalem wasze inwektywy a w szczegolnosci tego dzbana Gordona ktory wyzywa mnie jie od dzis? No to spoko panie obiektywny

•  

Komentarz usunięty przez autora

•  

@gierape: Gusła dziecko masz w gaciach. Szamani a naukowcy się niczym nie różnią. Ci wierzą w duchy a ci w ciemną energię. Z bogiem.

•  

w sumie to jak to jest możliwe że uderzenie pioruna dalej jakieś ameby przypisują gniewowi boga? ja wiem że na fizyce tego się nie omawia dokładnie bo szkoła w tym kraju to g0wno, no ale...

•  

Usunąć wszystko, żyć pod ziemią

@Shatter: to jest jak najbardziej możliwe :) tylko powinniśmy rozbudować metro i generalnie podziemne tunele itd.

•  

@gierape: polecam artykul na wp gdzie pan profesor fizyki mowi o tym ze kazda osoba z teczowym awatarem pod tym wpisem to cymbal. Dziekuje za uwage

•  

a co to sie stanęło dej linka

•  

@gierape: Filsacje oralne nie opuszczają.

•  

@Psychofan_Jachimka: Przecież w tym artykule jest wyraźnie napisane, że obecność krzyża na szczycie zwiększa szanse na uderzenie wyładowania w to miejsce.

•  

a ostatnia akcja na Giewoncie to tradycyjne zderzenie nauki z gusłami.

@gierape: „Tylko pod krzyżem, tylko pod tym znakiem, Polska jest Polską, a Polak Polakiem” ( ͡º ͜ʖ͡º) #pdk

pokaż spoiler „Tylko pod krzyżem, tylko pod tym znakiem, Polska będzie ciemna, a Polak biedakiem” .

+: xandra
    •  

@gierape: Uogólniasz wszystkich katolików ty chory palancie.

•  

@jacieniemog28: możliwe jest też mieszkać na drzewach ale nikt tego nie chce.

•  

@Sebeq92: fizycy mają inne zdanie na ten temat

•  

Proponuję postawić maszt z tęczowa flagą.

•  

@drSin: i to jest oczywiste, mozemy tworzyc niesamowicie skomplikowane systemy tylko po co kiedy zawsze najbardziej wadliwym elementu systemu jest element ludzki, uziemiac krzyw na giewoncie? uzmiemiac lancuchy? ile tych krzyzy bedziemy uziemiac? wszystkei w calym kraju? nikt nie pomysli ze jesli trzymasz lancuch a nad toba szaleje burza to chyba cos jest nie tak?

•  

@progressive: https://napiecie.salama.pl/instalacja-odgromowa-jak-wykonac-poradnik/ prosze sobie poczytac jak ktos nie wie, gdzie uderza piorun i dlaczego sie mowi o najwyzszym miejscu zazwyczaj, jakby ten krzyz byl z drewna zapewne by wiele sie nie zmienilo

•  

@gierape jeśli krzyż jest wielkim PIORUNOCHRONEM to chyba dobrze w tej sytuacji, nie? Bo chroni przed piorunami.

•  

@PDCCH a co to ma, że jest ostry? XD

•  

@quelto: Ano zmienia i to mocno. Na koncach ostrza znacznie zwieksza sie natezenie pola elektrycznego i dochodzi do silnej jonizacji powietrza. Powstanie kanalu jonizacyjnego jest warunkiem koniecznym do uderzenia pioruna. W skrocie: W czasoe burzy narasta pole elektryczne i rosnie roznica potencjalow. Jak przekroczy pewien poziom to pierdolnie piorun a jezeli nie przekroczy to piorun nie pierdolnie. Istnienie ostro zakonczonego zelastwa zmniejsza ta roznice potencjalow przy ktorej nastepuje pierdolniecie pioruna. Czyli sumarycznie zwieksza ilosc piorunow uderzajacych w to miejsce.

•  

jeśli krzyż jest wielkim PIORUNOCHRONEM to chyba dobrze w tej sytuacji, nie? Bo chroni przed piorunami.

@mateolinho: Ale przy okazji jak napisalem wyzej znaczaco zwieksza ilosc piorunow uderzajacych w to miejsce i uderzajacych w ogole, bo zmniejsza roznice potencjalow wystarczajaca do uderzenia pioruna.

•  

@PDCCH ale jest piorunochronem, więc jest zabezpieczeniem przed porażeniem, gdy tam będzie wyładowanie. Chyba taka jest funkcja tego urządzenia. I to że ściąga to co, skoro powinien wyładowanie przesłać w bezpieczne dla ludzi miejsce. Powiem jedno, ten krzyż chyba tym piorunochronem jednak nie jest.

•  

@mateolinho: nobwlasnie chyba nie jest. Za slabe uziemienie? Moze tez powinien miec do towarzystwa takie iglice odgromowe jak np przy stacjach energetycznych aby dodatkowo chronic "po bokach". A najlepiej to by bylo go zdemontowac ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@PDCCH: To czemu napisałeś, że PEŁNI funkcję wielkiego, metalowego piorunochronu?

•  

@mateolinho: dobrze, wyrazilem sie niescisle. Poptawiam: Pelni role marnego piorunochronu przyczyniajac sie przy okazji do zwiekszonej liczby wyladowan w tym rejonie. Tym samym zmniejsza bezpieczenstwo.
      .

•  

@PDCCH a kto wymyślił, że piorunochron, nawet mierny, przyczynia się do większej ilości wyładowań? Przecież fakt istnienia tego krzyża w tym miejscu nie spowodował, że pioruny waliły w tamtym miejscu. Wyładowania były na większym obszarze niż "działanie" krzyża, więc teoria upada, a powinna upaść z założenia. I ponownie powtórzę, krzyż nie jest tam żadnym piorunochronem.

•  

@mateolinho: pisalem wyzej, poczytaj. Jak nie wierzysz to polecam samodzielne zglebianie tematu pola elektrycznego, jonizacji, wyladowan ze szczegolnym uwzglednieniem wplywu ksztaltu przewodnika na rozklad pola elektrycznego i efekt jonizacji.

•  

@PDCCH przeczytałem Wikipedię o piorunochronów. I z założenia jest tam ostry przedmiot wystający ponad inne obiekty, ma to za zadanie ściągnąć wyładowanie i oddać je do ziemi poprzez kabel. Więc nadal nie rozumiem, czemu krzyż wg Ciebie jest piorunochronem i jest wg Ciebie niebiezbieczny

•  

@mateolinho: bo sciagajac pioruny razi ludzi dookola?

•  

@PDCCH czy ty wiesz co to w ogole jest piorunochron? Dodam. Że to nie jest to, co chroni pioruny. To ma chronić przed piorunami, tan przednich skutkami, niwelować je jak najbardziej, a nie ściągac ich jak najwięcej

•  

@mateolinho: bo sciagajac pioruny razi ludzi dookola?

@PDCCH: Tęczowa flaga jest, freethinker i wannabe intelektualista też, próby błyśnięcia wiedzą niczym piorun również. Dobrze kombinowałeś, ale ostatnim zdaniem się ujawniłeś ( ͡° ͜ʖ ͡°) Nakurwia potem taki intelektualne fikołki a pozostałych, mając przeświadczenie o swojej unikalności i wyższości, wyzywa od miernot i dzbanów, wiary także ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Piorunochron nie ściąga piorunów. Instalacja odgromowa ma chronić przez bezpośrednimi skutkami udaru piorunowego w przypadku jego pojawienia się.

Instalacja odgromowa składa się z kilku części:
      1) szpica - wykonana z dobrego przewodnika odpornego na czynniki atmosferyczne tudzież kradzieże, najczęściej stali nierdzewnej, wyciągnięta parę metrów ponad najwyższy punkt obiektu, który ma chronić (szczegółowo jest to rozpisane w normie regulującej projektowanie i pomiary parametrów instalacji odgromowych)
      W tym miejscu przyznam się że nie pamiętam numeru normy, dodam że jeśli będziesz miał problemy z zaśnięciem to jest to czego potrzebujesz ( ͡° ͜ʖ ͡°)

2) przewód uziemiający - przewód łączący szpicę z uziomem, ma za zadanie odprowadzić ładunek do ziemi, im mniejszy opór tym lepiej, im większy przekrój tym lepiej, minimalne przekroje też opisane szczegółowo w normie PEN
      3) uziom - konstrukcja o możliwie dużej powierzchni kontaktu z ziemią np. bednarka dookoła domu, oddaje energię do ziemi, najlepiej odporna na korozję

Poza obiektami doświadczalnymi, w których ludzie uczą się jak spożytkować energię z wyładowań elektrycznych, nie buduje się konstrukcji mających na celu ściągnąć wyładowanie atmosferyczne. Buduje się jedynie konstrukcje chroniące przed jego skutkami.

+: Androo
    •  

@linijkana20cm: Dzięki, ja już z dzbanem odpuściłem.

•  

@linijkana20cm: Obecnosc piorunochronu z ostro zakonczonym koncem zwieksza prawdopodo ienstwo wyladowania doziemnego na tym obszarze. Nie chce mi sie po raz kolejny pisac tego samego. Poczytaj sobie o jonizacji, polu elektrycznym wokolo ostrza i o tym jak sie ma jonizacja powietrza do wyladowania elektrycznego. Naprodukowales sie jak glupi ale nie na temat.

•  

@PDCCH: podejrzewam że (również zawodowo) mam więcej wspólnego z techniką wysokich napięć przez tydzień niż miałeś przez całe życie, więc podziękuję ( ͡° ͜ʖ ͡°)

+: Androo
    •  

No popatrz niby zawodowo masz do czynienia a pojecia mimo wszystko masz niewiele(✌ ゚ ∀ ゚)☞

Gorące dyskusje ostatnie 12h

Czy to można nazwać złodziejstwem?

Tak w skrócie: Mój stary pracował wiele lat w Słowackiej firmie, i w tamtejszym ZUS-ie odprowadzane miał składki, 1900 złotych na miesiąc. Polski ZUS uznał, że tacie nic się nie należy, stwierdzili że tamte składki 'przepadły'. Później stwierdzili, że należą się, ale tylko za przepracowane kilka miesięcy.

Stary niedawno otrzymał pismo ze Słowacji, czy chciałby otrzymywać pieniądze przez polski ZUS, albo do rąk własnych. I okazało się, że nic nie przepadło, a ZUS w Nowym Sączu ordynarnie leciał w chuja i kłamał.
    #zus
    pokaż całość

odpowiedzi (45)

Dziś wieczorem wylosuję dwie osoby, którym wyślę pocztówkę z Pragi. Zielonki nie biorą udziału. Ahoj ʕ•ᴥ•ʔ #rozdajo

odpowiedzi (26)

Mam szwagra holendra, który poznał moją siostrę jakieś dwadzieścia lat temu. Od samego początku rozmawiali po angielsku. Potem urodził im się syn. Siostra mówiła do młodego po polsku, szwagier po niderlandzku.

No i przyjechali ostatnio na wakacje do nas i siedzą sobie w kawiarence.
    -Dont be so boring. Say someting to him.
    -Ik verveel me. En jij?
    -Mamo mnie się nie nudzi

Miny ludzi dookoła ... XD
    #heheszki #humor #3jezyki
    pokaż całość

odpowiedzi (71)

Advertisement