Wpis z mikrobloga

@GordonL: ogólnie to wyzywasz kogoś od debilów, a sam powtarzasz jeden śmieszny mit, że metal przyciąga wyładowania... otóż tak nie jest. Metal jest po prostu dobrym przewodnikiem prądu i jeżeli stoi drzewo, a obok dom z piorunochronem to trzasnąć może w każdą z tych rzeczy z taką samą szansą.
  • Odpowiedz
@gierape: Jestem inżynierem elektrykiem i trochę nie czaję winy krzyża xD Piorun uderzył w niego tak? To jakim cudem porażeni zostali ludzie na łańcuchu, łańcuch jest połączony z tym krzyżem?
  • Odpowiedz
@Cierniostwor: < Elektroda mode ON >Jesteś inżynierem elektrykiem a nie zdajesz sobie sprawy, że dla takiego napięcia jakie piorun posiada absolutnie nie ma znaczenia czy te łańcuchy są podpięte czy nie. Poszedłby i po kamieniu, aż znalazłby punkt doziemienia o najmniejszej rezystancji, co do samego krzyża, owszem, pełniłby rolę piorunochronu jeśli byłby należycie uziemiony (tzn. z zachowaniem rezystancji max 2 Ohm) a tak nie jest, w przeciwnym razie krzyż działa jak
  • Odpowiedz
@Cierniostwor: Nawet jak jest jakoś uziemiony to skała jest raczej złym przewodnikiem, tak jak piasek. Jak robili pomiary to wsypali w otwór kilo soli, wlali wiadro wody i wyszło, o ile w ogóle ktoś to mierzył.
A co do wycieczek to nie bierz tego do siebie, chciałem oddać ducha elektrody ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz
@Voltaire: Uziemienie osiągane jest wtedy kiedy rezystancja spada poniżej 2 ohm, nie ma znaczenie podłoże. Oczywiście na skale trudniej takie uziemienie wykonać, ale jeśli się już uda to jest bezpiecznie.

@linijkana20cm: Masz racje z napięciem krokowym, ale ono występuje z powodu braku uziemienia Krzyża.
@ZaplutyKarzelReakcji: Oczywiście że przyciąga, ale jak by był uziemiony to by przyciągał i ludzie byliby bezpieczni, działałby jak piorunochron.
  • Odpowiedz
jeden przez drugiego się przekrzykiwać jak osły


@linijkana20cm: Przepraszam, gdzie ja się przekrzykuje jak osioł? Bez jakiś szczególnych emocji odpowiedziałem na komentarz, starałem się to zrobić możliwie zgodnie z faktami.
  • Odpowiedz
: Nawet jak jest jakoś uziemiony to skała jest raczej złym przewodnikiem, tak jak piasek. Jak robili pomiary to wsypali w otwór kilo soli, wlali wiadro wody i wyszło, o ile w ogóle ktoś to mierzył.


@Voltaire: Taki ważny obiekt to by mogli nawet jakiś zabezpieczony gruby przewód do ziemi dociągnąćtrochę niżej, to by obniżyło rezystancje uziemienia hmm...
  • Odpowiedz
Napięcie krokowe występuje zawsze w otoczeniu miejsca doziemienia.


@linijkana20cm: Hmm, a nie wydaje ci się że jest ono na pewno większe kiedy mamy odczynienia z uziemionym obiektem? Kiedy np. przewód wysokiego napięcia spadnie na ziemie to w czasie kroku może wytworzyć się duże napięcie krokowe, ale gdyby spadł np. na szynę kolejową to napięcie krokowe byłoby o wiele mniejsze bo prąd w większości płynąłby przez system uziemienia kolei. Dobrze myślę nie?
  • Odpowiedz
O, już polaki wertują szybko co tam w googlu piszą o przewodzeniu prądu i fizyce bo jest okazja poskakać sobie do gardeł na wykopie. Zaraz się pozabijają bo piorun gdzieś walnie raz na 100 lat xD.

Jesteś amebą bo ja wczoraj poczytałem na wikiepdi i sie znam hehe
  • Odpowiedz