Wpis z mikrobloga

Witam mógł by Mi ktoś ogarnięty w temacie fotografi i aparatów doradzić w wyborze rodzaju aparatu i pomocy w wyborze samego modelu, na początku myślałem nad lustrzanką ale poczytałem trochę i ciekawi mnie aparat bezlusterkowy bo funkcje ma podobne co do lustrzanki i mam teraz dylemat który wybrać.

Aparatu będę używał do robienia amatorsko zdjęć różnych krajobrazów, natury, architektury wszystkiego co wpadnie w mój gust, drugi mój kierunek to Astro fotografia i trzeci jak starczy mi czasu i zapału to chciałbym robić zdjęcia a następnie edytować ,dodawać, przerabiać je na komputerze w tym po części na pewno będę edytował zdjęcia z Astro fotografi.

Mój budżet to około 3k wyjściowo na start z czasem kupię jakiś obiektyw, na pewno statyw i inne akcesoria ale na razie chcę kupić aparat fotograficzny, co możecie polecić, doradzić lub odradzić w tym temacie?

#aparat #fotografia #astrofoto #zdjecia #kiciochpyta
  • 17
@Kiritsugu1155: doradzam pchać się w używki. Z nowości nic nie kupisz ciekawego (chyba, że pracujesz i zdecydujesz się na raty a kasę jaką masz to na obiektyw i statyw).

Co do krajobrazów to obojętnie jaki aparat i szerokokątny obiektyw. Do astro (gwiazd) też się po części nada. Jednak aby głębiej wejść w astro to musiałbyś przerobić aparat (który niekoniecznie nada się później do krajobrazów).

Jeżeli chcesz wydać teraz 3k i się
@Kiritsugu1155: Standardowo - temat niby prosty, a niekoniecznie. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Podzielam opinię Mirka @spiritus - używka. Co do marki się nie wypowiem. Choć sam używam Canona, to użyję go jedynie jako przykładu.

Generalnie bezlusterkowce mają ten plus, że są lżejsze. Niestety, jeśli oglądasz kadr, to oznacza że matryca w nich pracuje.
Do tego dochodzi kwestia samej matrycy - pełna klatka czy może APS?

Do pełnej
@buta-pren: zapraszam, wypijemy browarka i pogadamy :)

@NyanNyan: pelna klatka fajna... ale droga tak jak i obiektywy do niej.

Jezeli chodzi o astro glebiej niz gwiazdy to gdybym mial teraz wybierac to wybralbym zdecydowanie canona (taniej o lepszy obrazek).

Jednak dalej zachecam aby body wziac na raty (serio). Szczegolnie, ze latwo teraz o 0%
Wtedy nie odczuwasz tych kilku stow miesiecznie... a sprzet masz duzo lepszy.
Obecne 3k na obiektywy
@NyanNyan no właśnie temat nie jest prosty a iść i kupić aparat w markecie to nie sztuka, sztuka jest dobrać aparat do tematu robionych zdjęć a robienie zdjęć telefonem mnie nie satysfakcjonuje.

Kwestia wagi i rozmiaru nie jest dla mnie jakimś przewazajacym elementem w wyborze ale wiadomo że mniejszym i lżejszym łatwiej się poruszać , ogólnie po porównaniach na oglądanych zdjęciach ciekawiej prezentuje się matryca z pełną klatką w moim odczuciu ale
@Kiritsugu1155: Imo lepiej na body na starcie nie oszczędzać i szukać używki w dobrym stanie. Obiektyw łatwiej jest wymienić i mało (mniej) na nim stracić. Generalnie mając dobre body, dokupujesz tylko szkła. Jak w pewnym momencie się okaże, że nowe body ma coś, czego nie ma stare (na czym Ci bardzo zależy) to wtedy je zmieniasz. Coś jak z obudową komputerową/monitorem - generalnie jak kupujesz amatorsko, to nie zmieniasz tego co
@dantey: Zależy co porównujemy. Oferowałem jedynie lepszy sprzęt, którego ceny się praktycznie nie odczuje a oferuje lepszą jakość zdjęć.
Chociaż jak wiadomo ładne i dobre zdjęcie zrobi nikonem D50 co kosztuje 300zł. Jednak jeżeli mamy wejść na wyższe czułości (a te się przydają) no to taki D7500 pozamiata (wiem...cenowo też).
Koleżanka do mnie napisała jakiś czas temu abym jej polecił aparat i optykę do portretów (też miała 3k). Zdecydowała się na
@NyanNyan rozumiem co masz na myśli pisząc o kupnie body , zdaje sobie z tego sprawę że kupno dobrego szkła to może być nawet kwota pięcio cyfrowa tylko jak pisałeś kwestia indywidualna kto i w jakich celach tego używa.

Co do akcesoriów nie będę się kłócić bo aż tak w temacie nie jestem, być może tylko mi się tak wydawało podczas przeglądania że jest jakaś różnica.

A podnosząc zakres cenowy do 4-5k
@Kiritsugu1155: To jeżeli masz zamiar budżet powiększyć to niech Ci koledzy doradzą coś ze stajni canona.
Jak złapiesz bakcyla to w przyszłości kupisz sobie canona 1100D i go zmodyfikujesz do astro oraz głowicę staradventurer
@Kiritsugu1155: potwierdzam co kolega napisał jeśli chodzi o Astro. Zwykłym zrobisz jedynie szerokie kadry drogi mlecznej bo więcej nie wiem co można żeby było ładne... A i do tego trzeba ci jakiś f 1.4 albo 1.8

A docelowo w Astro tani używany canon jak 1100d czy inny, bez filtra który blokuje wodór z kosmosu ;) nikony maja lepsze matrycę jeśli chodzi o Astro ale o modyfikacje ciężko.
nikony maja lepsze matrycę jeśli chodzi o Astro ale o modyfikacje ciężko

@dantey: oo widzisz... o tym nie wiedziałem

A jakie puszki łatwo zmodyfikować i gdzie?
Mam pełno szklarni pod nikona i bym coś dokupił do modyfikacji.
@Kiritsugu1155: Myślę, że z rodziny Canona 5d mk3 byłby dla Ciebie wystarczający (na początku może wręcz ilość opcji by Cię przytłoczyła, ale studiowanie instrukcji "na dobranoc" pomaga, grunt by się nie bać testować). W mk4 iść to przegięcie, bo ma nieco więcej bajerów, ale za gadżety typu GPS, kręcenie w 4k czy wifi nie ma sensu dopłacać. Reszty drobnych różnic nawet nie wymieniam. A główna techniczna różnica 30 vs 20Mpix to
@spiritus: znam na forum Astro kogoś kto robił albo d5100 albo d5300 amatorsko sobie samemu. Znam też kogoś kto robi foto nikonem bez mod i wychodzi mu całkiem nieźle. Nikony maja duże lepsze QE niż canon. Canony są dobre bo są tanie. Sam mam canona ale mam go ze względu na cenę

@Kiritsugu1155 koledzy Ci tu dobrze doradzają ale nie wpadnij w pułapkę że jak kupisz droższy to kupisz lepszy.. Dam
@dantey nie no ja to rozumiem, trzeba też mierzyć siły na zamiary, pewnie bym nie odróżnił tych zdjęć bo nie koniecznie liczy się sam sprzęt ale umiejętności.
Ogólnie podjąłem decyzję i mam zamiar kupić używke canona 5d mk3 i na nim się będę rozwijać a co dalej to zobaczymy czy wciągne się na stałe w świat fotografi czy jednak stwirdze że to nie dla mnie ale to już czas pokaże.