Wpis z mikrobloga

#prawo #b2b #praca #ksiegowosc #kontrakt #jdg #firma

Mam założoną działalność jednoosobową od kwietnia tego roku.
Jestem na B2B.
Wszystko jest zarejestrowane pod domywm adresem (spisana umowa o użyczeniu pokoju z rodzicami).
Oczywiście jestem VAT-owcem i miałem przy rejestracji kontrolę - musieli się upewnić, czy ktoś mieszka pod tym adresem i czy rzeczywiście jest firma.
Obecnie chcę to wszystko przenieść do biura witualnego - tzn. żeby tam była siedziba firmy, bo miejsce wykonywania działalności mam różne - nie jest to stałe miejsce.
Jak to zrobić? Prawdopodobnie wybiorę biuro wirtualne w innym mieście. Czy wtedy nadal będą kontrole?
  • 12
@damian44__: oczywiście, że będą. Jak przeprowadzałem się do innego miasta, a co za tym poszło to zmiana urzędu skarbowego to miałem telefon, aby przynieść tytuł prawny do lokalu jaki widnieje w CEIDG i wyjaśnić czym zajmuje się moja działalność, aby kontynuacja bycia VAT-owcem była możliwa - u mnie wystarczyło przynieść te same dokumenty, które zanosiłem do poprzedniego urzędu skarbowego, gdyż wezwali mnie w identycznej sprawie jak zakładałem działalność.

Możesz mieć siedzibę
@matwes: Dobra, czyli jak przeprowadzę się na 3 miesiące do innego miasta, to mam zmienić naczelnika (więc jest kontrola), jadę do innego miasta i znów zmiana i znów kontrola i tak ciągle? Nie rozumiem... kontrola jest jak zmieniam adres siedziby, czy adres zamieszkania? @Koliat: bo dom to dom, nie chce tutaj działalności już. Biuro wirtualne kojarzy mi się z większą swobodą. Poza tym problem z dofinansowaniem do solarów i innych
@damian44__: u mnie siedziba została u rodziców bo gdzieś muszę mieć firmę zarejestrowaną (z rodzicami mam spisaną umowę użyczenia lokalu), a to, że się przeprowadziłem sprawiło, że zmienił mi się urząd skarbowy, który chciał bym dostarczył wszystkie dokumenty. Wynajmuję mieszkanie, właścicielka nie zgodziła się na podanie jego adresu jako siedziby firmy, dostałem natomiast zgodę na użycie jako adres korespondencyjny.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@damian44__: Brak nadziei w jakiejkolwiek innej partii. Wybierasz mniejsze lub większe zło. Sam się przyznaje że nie poszedłem głosować, bo na co? Tylko ja nie chodzę i nie rzekam a PiS to a PiS tamto.

A brak innych partii jest spowodowany tym, że jest to typowy gang, do gangu też nie wejdziesz z zewnątrz - sami muszą cię wpuścić.

Promykiem nadziei, powiewem świeżości był Kukiz, ale wszystko szlag trafił kiedy okazało
@damian44__: i a propos kontroli, dzisiaj odwiedziła mnie (a w zasadzie moją mamę bo na adres rodziców jest zarejestrowana firma) pani urzędnik ze skarbówki w celu zweryfikowania adresu siedziby firmy i czy jest całe zaplecze techniczne do prowadzenia działalności. Przez telefon poinformowałem, że swoje usługi wykonuję w terenie u klienta i tyle.

Identyczną kontrolę miałem jak zakładałem działalność, teraz zrobili to ponownie na zlecenie nowego urzędu skarbowego któremu od września podlegam.
@matwes: A co jeżeli jako siedzibę firmy (czyli stałe miejsce wykonywania działalności) wybierzesz opcję: "Brak stałego miejsca wykonywania działalności gospodarczej"? Wtedy jakim prawem US może od Ciebie zażądać dokumentu potwierdzającego prawo do adresu? Czyli np. przeprowadzasz się do innego miasta. Wynajmujesz mieszkanie. Zmieniasz w CEIDG-1 adres zamieszkania na swoje nowe mieszkanie (nie potrzebujesz dokumentu), adres do doręczeń (nie potrzebujesz dokumentu), a jako adres stałego miejsca wykonywania działalności wybierasz "Brak stałego miejsca
@damian44__: jeśli się nie mylę to na fakturze trzeba podawać jako adres sprzedawcy swój adres zamieszkania. Wtedy na logikę to US będzie żądał dostarczenia tytułu prawnego do lokalu, czyli np. umowy najmu.

Takie są moje domysły. Spytaj się jakiegoś fachowca w tej kwestii (nie jestem księgowym ani ekspertem od administracji skarbowej, wszystko co opisuję jest na podstawie moich doświadczeń), możesz nawet zadzwonić do US i spytać jak to będzie wyglądać -
@matwes: Zawsze to umowa najmu, a nie jakieś zgody właściciela mieszkania, że zgadza się na prowadzenie działalności pod tym adresem. Bo wtedy tutaj nie ma żadnej działalności przy wyborze opcji "braku stałego miejsca wykonywania działalności".