Wpis z mikrobloga

38/50 szynka duszona w sosie kurkowym

Ostatnio mam wenę na gotowanie i w kuchni spędzam nawet po dwie godziny dziennie. Szkoda tylko, że samo się nie sprząta, bo tego robić nienawidzę.

CO KUPIĆ
- 1 kg szynki wieprzowej
- 500 g kurek
- 200 ml śmietanki 30% lub 26%
- pęczek kopru
- 1 cebula
- jeżeli macie - przyda się trochę rosołu/bulionu
- przyprawy:mieszanka do mięsa wieprzowego (albo stworzenie własnej), sól, liście laurowe, ziele angielskie, owoce jałowca
- smalec do smażenia
- dodatek: surówka z kiszonej kapusty

JAK ZROBIĆ
- mięso kroimy w cienkie plastry i nacieramy marynatą z mieszanki przypraw i tłuszczu (ja użyłam roztopionego masła - całkowicie zrezygnowałam z obróbki termicznej olejów roślinnych)
- kawałki mięsa smażymy na smalcu (najlepiej tak, żeby każdy leżał oddzielne na patelni, a więc w kilku turach) po 2 minuty z każdej strony, ale to zależy od grubości plastrów
- po usmażeniu odstawiamy mięso na chwilę
- robimy sos: kurki można trochę podgotować albo przelać wrzątkiem (moja mama mówi, że to usuwa z nich goryczkę i muszę przyznać, że robię to trochę bezrefleksyjnie :D)
- w rondelku smażymy pokrojoną w kostkę cebulę, dodajemy kurki, czekamy aż puszczą wodę i trochę odparują
- dodajemy sól, śmietankę i pokrojony koperek
- ponownie rozgrzewamy trochę smalcu na patelni, wrzucamy całe mięso i zalewamy sosem
- jeżeli sosu jest za mało, żeby przykrył mięso to możemy: dodać więcej śmietanki, dolać wody (nie polecam), dolać rosołu (moja ulubiona opcja)
- dodajemy 2 lisćie laurowe, 6 kulek ziela angielskiego, 4 kulki jałowca (są to liczby całkowicie losowe, nie mam idealnie sprawdzonych proporcji tych przypraw)
- przykrywamy i dusimy na najmniejszym ogniu do momentu aż mięso będzie kruche (mi najbardziej odpowiada duszenie przez około 1,5 godziny)
- podajemy z surówką z kiszonej kapusty

#50obiadowchallenge #keto #gotujzwykopem #jedzenie
BarkaMleczna - 38/50 szynka duszona w sosie kurkowym

Ostatnio mam wenę na gotowani...

źródło: comment_M3Onj9zZ2U3lVMqEL6YwpMM82AfycJz3.jpg

Pobierz
  • 8