Wpis z mikrobloga

#python #naukaprogramowania #pytanie

siema,
od jakiegos czasu zmagam sie z tym problemem i nie mam pojecia czemu to nie dziala. chodzi mi o sytuacje '!=' w 'if statements', a konkretniej mam przykladowo taki prosty kod:

.while program_running == True:
.>>user_input = input("Write something down or type 'exit' to terminate the program: ")
.>>if user_input.lower() != "exit":
.>>>>*tu program se cos robi*
.>>else:
.>>>>print("Your input was not valid.")
.>>>>program_running = False

problem jest taki, ze ten "if" w ogole nie dziala. jesli wpisze "exit" w inpucie to wcale nie dzieje sie to, co zamiescilem pod "else", tylko program dalej dziala. co zrobic, zeby ten warunek != zadzialal??

inb4: zrob se na odwrot ze 'if userinput = exit' -> exit, 'else' -> bedzie dzialanie. chcialbym, zeby bylo tka jak napisalem, bo jak sie pojawia jakis error to mi od razu wyskakuje informacja "Your input was not valid." i nie musze sie bawic w exceptions ktorych i tak nie umiem xd
  • 19
@ehhhh:

 >>> running = True
>>> while running:
...  a = input()
...  if a != 'dupa':
...   print('not dupa')
...  else:
...   print('jednak dupa')
...   running=False
...

not dupa
kkk
not dupa
dupa
jednak dupa
>>>


U mnie działa. W ogóle teraz dopiero skminiłem, że ty to ty xD
@ehhhh: nie używaj jupytera bo to gówno i potrafi zapisywać zmienne między tymi swoimi tabelkami i #!$%@?ć inne dzikie harce, zmarnowałem przez niego kupę czasu pisząc projekt na studia i serdecznie nie polecam
potrafi zapisywać zmienne między tymi swoimi tabelkami


@Killeras: wiem o tym xd niemniej jakos uzywa mi sie go fajnie, sam nie wiem co w tym jest.. w kilku poradnikach byl i dziala spoko. uzywam tez pycharma, ale czsem chce se cos na szybko pisac bez ustawiania tam calego srodowiska i w ogole
haha, nienawidze tego w programowaniu ze takie wlasnie najprostsze rzeczy potrafia zajac czlowiekowi dwie godizny...

_____________________________________________________________________________________
zamykam watek, dziekuje za udzial :3 :3 :3