•  

Myśląc o „upiornym działaniu na odległość” większość może widzieć przed oczami pełną sceptycyzmu twarz Einsteina analizującą pewne aspekty teorii kwantowej, które pozornie wydawały się sprzeczne ze zdroworozsądkowym postrzeganiem rzeczywistości i przede wszystkim z jego szczególną teorią względności. Chcąc pozbyć się swego rodzaju „niesmaku natury” Einstein zaproponował eksperyment myślowy zwany paradoksem EPR – Einstein, Podolsky, Rosen Wydawać się więc mogło, że teoria kwantowa jest niezupełna. Jednak udowodnienie twierdzenia (nierówności) Bella przez jego autora oraz zweryfikowanie tego doświadczeniem Alaina Aspecta ostatecznie przyznało rację „rzeczywistości” w formie prezentowanej przez teorię kwantową.

Zastanawiając się zaś nad skrótem ER [Einstein, Rosen], czy też terminem „most Eisnteina-Rosena” nasza wyobraźnia przypuszczalnie prezentuje nam możliwość natychmiastowego przemieszczania się w dowolne miejsce we wszechświecie za pomocą „mostów” czy też „tuneli czasoprzestrzennych” (wormholes).

Czy jednak rozważając o obu tych pojęciach bylibyśmy w stanie połączyć je w jakiejś formie wzajemnej relacji w jakimś konkretnym celu? Pozwolę sobie stwierdzić, że prawdopodobnie nie. Tymczasem, za sprawą teoretyków tj. Juana Maldaceny oraz Leonarda Susskinda udało się w 2013 r. zaproponować pewne powiązanie, tudzież hipotezę, zwaną ER = EPR mającą potencjał wyjaśnienia zjawiska splątania kwantowego przez połączenie go z proponowanymi przez Einsteina i Rosena tunelami w czasoprzestrzeni. Tym samym, to co Maldacena i Susskind postulowali może niejako stanowić podstawę do połączenia mechaniki kwantowej z teorią względności i mogłoby ułatwić dążenie do ich unifikacji w jedną teorię wszystkiego.

Jeśli interesujesz się czym dokładniej jest hipoteza ER = EPR to zachęcam do zapoznania się z artykułem o tytule:
    Tunele czasoprzestrzenne rozplątują paradoks czarnej dziury.

Artykuł jest wprawdzie z 2015 r., ale poruszana w nim kwestia nadal jest niezwykle nowatorska i znajdująca się w fazie „kiełkowania”.

Polecam gorąco wszystkim ciekawym życząc miłej lektury.( ͡° ͜ʖ ͡°)

Załączam jeszcze do wpisu dodatek z Quanty – krótki filmik pt. Co się stanie jeśli wpadniesz do czarnej dziury?

#nauka #fizyka #fizykakwantowa #astrofizyka #kosmos #gruparatowaniapoziomu #swiatnauki #zainteresowania #ciekawostki #liganauki #ligamozgow

źródło: EREPR_996x560.jpg

Gorące dyskusje ostatnie 12h

Czasem, tak jak teraz, przypomina mi się klimat sprzed 15 lat. Po szkole przychodziłam do domu, jadłam obiad, pytałam rodziców czy mogę włączyć komputer. Śnieg zaczynał padać, a ja uruchamiałam swoją maszynę. Przyglądałam się ekranowi rozruchu, wyświetlającym się na wielkim, kineskopowym monitorze, który dawał mi dziwne poczucie ciepła. Kibicowałam paskowi ładowania systemu, żeby nagle nie wywalił niebieskiego ekranu errora jak to już bywało. Po siedmiu minutach słyszę cudowny dźwięk załadowania systemu. Otwieram folder z muzyką, zaznaczam listę piosenek, Flipsyde - Someday już rozbrzmiewa. W kolejce Linkink Park, Britney Spears, Kelly Clarkson i Slipknot. Patrzę na wizualizacje w Windows Media Playerze. Po chwili wodzę myszką po ekranie i zastanawiam się w co zagrać : The Sims, Need for Speed Underground, Skoki Narciarskie, Safrosoft Rox, Kostucha Just One Fix? Włączam Simsy i czekam kolejnych parę minut podczas ładowania gry, znów obawiając się jakiegoś errora. Patrzę w okno, a za oknem spokojnie spadają ogromne płatki śniegu. O, zasypało już warstewką wszystkie auta...

#feels #truestory #gorzkiezale #komputery #zima
      pokaż całość

odpowiedzi (59)

Grzegorz Krychowiak (x2)
      FK Tambow - Lokomotiw Moskwa 2:[3]
      STREAMABLE

#mecz #golgif #golgifpl

GFY

odpowiedzi (18)

Mirki zmieniam mieszkanie i z tej okazji mam do oddania stary telewizor LG OLED55C9. Zwyciezce #rozdajo wylosuje sposrod plusujacych dzis do godziny 23:00. W losowaniu biora udzial wszyscy, nawet zielonki ¯\_(ツ)_/¯ zdjecie pogladowe z neta bo telewizor mam spakowany w kartonie
      #cebuladeals #codziennerozdajo

odpowiedzi (28)