Wpis z mikrobloga

Myśląc o „upiornym działaniu na odległość” większość może widzieć przed oczami pełną sceptycyzmu twarz Einsteina analizującą pewne aspekty teorii kwantowej, które pozornie wydawały się sprzeczne ze zdroworozsądkowym postrzeganiem rzeczywistości i przede wszystkim z jego szczególną teorią względności. Chcąc pozbyć się swego rodzaju „niesmaku natury” Einstein zaproponował eksperyment myślowy zwany paradoksem EPR – Einstein, Podolsky, Rosen Wydawać się więc mogło, że teoria kwantowa jest niezupełna. Jednak udowodnienie twierdzenia (nierówności) Bella przez jego autora oraz zweryfikowanie tego doświadczeniem Alaina Aspecta ostatecznie przyznało rację „rzeczywistości” w formie prezentowanej przez teorię kwantową.

Zastanawiając się zaś nad skrótem ER [Einstein, Rosen], czy też terminem „most Eisnteina-Rosena” nasza wyobraźnia przypuszczalnie prezentuje nam możliwość natychmiastowego przemieszczania się w dowolne miejsce we wszechświecie za pomocą „mostów” czy też „tuneli czasoprzestrzennych” (wormholes).

Czy jednak rozważając o obu tych pojęciach bylibyśmy w stanie połączyć je w jakiejś formie wzajemnej relacji w jakimś konkretnym celu? Pozwolę sobie stwierdzić, że prawdopodobnie nie. Tymczasem, za sprawą teoretyków tj. Juana Maldaceny oraz Leonarda Susskinda udało się w 2013 r. zaproponować pewne powiązanie, tudzież hipotezę, zwaną ER = EPR mającą potencjał wyjaśnienia zjawiska splątania kwantowego przez połączenie go z proponowanymi przez Einsteina i Rosena tunelami w czasoprzestrzeni. Tym samym, to co Maldacena i Susskind postulowali może niejako stanowić podstawę do połączenia mechaniki kwantowej z teorią względności i mogłoby ułatwić dążenie do ich unifikacji w jedną teorię wszystkiego.

Jeśli interesujesz się czym dokładniej jest hipoteza ER = EPR to zachęcam do zapoznania się z artykułem o tytule:
Tunele czasoprzestrzenne rozplątują paradoks czarnej dziury.

Artykuł jest wprawdzie z 2015 r., ale poruszana w nim kwestia nadal jest niezwykle nowatorska i znajdująca się w fazie „kiełkowania”.

Polecam gorąco wszystkim ciekawym życząc miłej lektury.( ͡° ͜ʖ ͡°)

Załączam jeszcze do wpisu dodatek z Quanty – krótki filmik pt. Co się stanie jeśli wpadniesz do czarnej dziury?

#nauka #fizyka #fizykakwantowa #astrofizyka #kosmos #gruparatowaniapoziomu #swiatnauki #zainteresowania #ciekawostki #liganauki #ligamozgow
Fake_R - Myśląc o „upiornym działaniu na odległość” większość może widzieć przed ocza...

źródło: comment_xRqAYQAPteMyVaGVgqf5VyHH3EkCRs8X.jpg

Pobierz