Wpis z mikrobloga

Bylam właśnie na rozmowie z babką, która prowadzi mała 2-osobowa firmę projektująca ogrody, która chciała mnie "zatrudnić" na czarno jak #januszebiznesu mimo bycia wyglądającym na poważne i ekskluzywne biuro projektowe. Chciałam powiedzieć, że koszty zatrudnienia mnie, studentki poniżej 26roku są bardzo małe, że przygotowując projekty jestem ich autorem i powinnam móc się pod nimi jawnie podpisać i że chciałabym pracować legalnie, żeby chociażby nie ukrywać tego gdzie pracuję. Miałam nadzieję, że może się zgodzi na umowę zlecenie.

I wiecie co

Kurde nie udało się xD

Dowiedziałam się na tej rozmowie że:
- i tak mam dobrze bo moja szefowa dopiero po skończeniu studiów znalazła pracę w zawodzie i 3,5 roku pracowała na czarno, a ja jestem dopiero na 5 roku
- wcześniej mowa była o pracy na pół etatu za 1200. Teraz jednak mówimy o 850 zł za 60 godzin, bo stwierdziła że mają za mało zleceń
- zwróciłam uwagę, że to za mało żeby się utrzymać - babeczka powiedziała że rozumie bo ona na studiach też się sama utrzymywała i jak opłaciła czynsz to jej zostawało 50 zł na jedzenie
- powiedziała że mam brać udział w konkursach i szukać samemu zleceń na czarno, żeby dorobić (co robię, ale konkursy to zawsze niepewna rzecz, tak samo jak ilość zleceń, których mam mało bo jestem mało znana)

Także ehhh... Nie mam zupełnie innej alternatywy na pracę poza gownorobota w jakimś sklepie i nie wiem, czy twardo zrezygnować czy się cieszyć, że cokolwiek mogę zarobić.

#januszex #praca #kiciochpyta #architektura #ogrodnictwo
  • 89
  • Odpowiedz
ja bym poszedł, zawsze staż w branży.nie musisz tam zostać do końca świata. Poza tym będziesz rysować po 8h dziennie czy raczej zdalnie? Jezeli w terenie i z domu to całkiem mile spędzony czas na studiach;p


@pitterka: Ale dziewczyna nie dostanie nawet żadnej umowy :/ Nie będzie żadnego dowodu, że tam pracowała, nie będzie mogła wpisać sobie tego do portfolio, a pracodawczyni będzie mogła nie wypłacić jej hajsu :/

To się
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@kjut_dziewczynka: z interpretacjami przepisów bywa różnie, ale wydaje mi się że ustawa dla przedsiębiorców zakłada że jak nie mialas własnej działałnosci przez ostatnie 60 miesięcy i nie zarabiasz więcej niż 50% minimalnej krajowej (a to więcej niż ona proponowała) to możesz legalnie prowadzić swoje usługi i wystawiać fakturę bez zakładania działalności, może to Ci ułatwi
  • Odpowiedz
@kjut_dziewczynka: tą grupę założyli moi koledzy że studiów :) cieszę się, że udało im się na ludziach wymusić podawanie widełek, czasem mam z tego niezłą rozrywkę podczas popijania kawy. Mam nadzieję, że taki lincz oraz omijanie januszy w końcu czymś zaskutkuje
  • Odpowiedz
@Albinea pamiętam jak wprowadzono te zasadę z podawaniem widełek i nagle się okazało że te wszystkie ogłoszenia z super wyglądających biur maja widełki 2-2,5 k ( ͡º ͜ʖ͡º)
Dla architektów krajobrazu też jest taka grupka, niedawno ktoś napisał ogłoszenie że zatrudni architekta krajobrazu do sadzenia roślin i kładzenia bruku, a zamiast stawki napisał że "kokosów nie będzie, ale za to doświadczenie". Więc zwróciłam uwagę, że powinien napisać
  • Odpowiedz
@Pantegram wiem już trochę jak wygląda współpraca z tą babeczka, bo byłam na stażu. Czasem ona jest zbyt zajęta żeby przygotować mi zadania i je wysłać i był miesiąc w którym czekałam 2 tygodnie i żadnego zadania, a ostatecznie przepracowałam 20 godzin. Gdybysmy miały się rozliczać tylko od godziny ona mogłaby mnie olewać, a ja zarobilabym 300 zł. Jeśli to byłby miesiac w którym też nie wpadło żadne inne zlecenie to nagle
  • Odpowiedz