Wpis z mikrobloga

Nie wiem czy panikować czy nie. Lekko kopnął mnie prąd (kabel od żyrandola, przez niedopatrzenie było na ON). Kabla tylko musnąłem, poczułem na boku palca delikatne wibrowanie. Odsunąłem palec, nic mi nie dretwiło, nic poza delikatnym muskaniem palca przez chwilę (w momencie kiedy dotknąłem kabla) nie czułem. Czuję się normalnie. Powinienem iść do lekarza? W internecie widzę tylko informację co robić jak porządnie popieści.
#elektryka #medycyna
  • 41
nie znam sie ale wiem ze teraz mozesz przytrzymac przewod i nic ci sie nie stanie, kiedys cie moglo zabić


@Dolan: nie jest to prawda, pod pewnymi warunkami może tak się stać - jeśli zadziała wyłącznik różnicoprądowy (czyli jest sprawny i spełniono warunki zadziałania)
a warunkiem zadziałania jest upływ prądu z obwodu - czyli prąd zamiast płynąć przewodem fazowym a wracać przewodem neutralnym ucieknie gdzieś (np. do podłogi, instalacji grzewczej, gazowej,
“delikatne wibrowanie” ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Nie raz mnie - domorosłego elektryka prąd kopnął i nigdy nie myślałem o jeżdżeniu po szpitalach.
Po którymś razie nawet doszedłem do wniosku, że to nieźle pobudza do dalszej pracy ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@sroka22 jeśli jedyne co poczułeś to lekkie mrowienie to nie powinno być problemu. Ogólnie przyjmuje się że wyczuwa się przepływ prądu w postaci mrowienia/swędzenia przy około 0,8-2mA(zdaje się że z którejś książki Markiewicza)
@emesc: na jakiekolwiek, dokładnie jak mi powiedział dyspozytor w szpitalu po konsultacji z lekarzem. Brak widocznego poparzenia, zasinienia, brak bólu i drętwienia, normalne tętno.
@emesc Objawów dużo nie ma - poparzenie skóry przy dłuższej ekspozycji na prąd już mogłoby dać do myślenia czy skoro tak działał na skórę (2,3 stopień) to przypadkiem nie miał wpływu na organizm.

Co innego jak byłbyś nieprzytomny i wrócił do przytomności. Wtedy z miejsca przyjechałby karetka. Wtedy pojawiają się zaburzenia częstości bicia serca
@emcter no czyli nie ma co czekać na dalsze objawy bo raczej nic innego już się nie pokaże?
Wiem że jeśli napięcie było powyżej 500V to jest rekomendowana wizyta chyba, ale przy 220 jeśli nie ma śladów oparzenia ani nie doszło do utraty przytomności, nie ma mdłości czy innych symptomów w krótkim czasie po to już raczej nic się nie pokaże i można być spokojnym.
@emesc: zależy, 230V w starej instalacji odrzuci ci rękę jak pole siłowe w grach/filmach xD Przy 500V raczej nierealne, żeby nie było zaraz oparzenia i migotania komór