Wpis z mikrobloga

Dzień 102/107
#legodamwa <-- pod tym tagiem umieszczam wszystkie moje zestawy #lego
Lista z moimi zestawami: https://brickset.com/sets/ownedby-ziomal

Dzisiejszy zestaw przedstawia najwyższy budynek na świecie. Ma on wysokość 829,8 m. Dodatkowo jest on pierwszym budynkiem w historii, na podstawie którego powstały dwa różne zestawy z serii Architecture (pierwszym zestawem był 21008 z 2011 roku - czyli dzisiejszy jest w rzeczywistości drugim w kolejności ukazania się na rynku). Złożony model ma 40 cm, czyli jest około 2000 razy mniejszy niż budynek który przedstawia.

Wieżowiec ten został zaprojektowany, a następnie zbudowany w wyniku decyzji władz, które chciały odejść od gospodarki opartej głównie na ropie naftowej - ich plan polegał na zwiększeniu udziału usług oraz turystyki (w końcu zasoby ropy nie są nieskończone).
Budowanie rozpoczęto w 2004 roku (przez Samsung C&T), w 2009 skończono budować (nie znam angielskich określeń związanych z budownictwem - jak przetłumaczyć exterior? Fasada/elewacja czy coś innego?) elewację ^^.

#ciekawostki: budynek ten pobił kilka rekordów. Wśród nich, między innymi: dla najwyższej zbudowanej kiedykolwiek przez człowieka konstrukcji. Czy ktoś wie co było najwyższą zbudowaną przez człowieka strukturą do 2010? Jak nie, to zapraszam tutaj :)
Z innych śmiesznych ciekawostek: aby umyć cały budynek z zewnątrz, 36 pracowników musi pracować przez 3-4 miesiące.

A z jeszcze śmieszniejszych ciekawostek - budynek ten jest na tyle wysoki, że z ostatnich pięter jeszcze widać słońce w momencie, gdy ludzie na ziemii już go nie widzą (szach mach wyznawcy #plaskaziemia). Prowadzi to do pewnych konsekwencji - Dubaj jest (jak każdy powinien wiedzieć) krajem muzułmańskim. A w takich krajach obchodzą Ramadan. W związku z tym, ich duchowni nakazali ludziom mieszkającym powyżej 80 piętra czekać 2 minuty dłużej zanim mogą skończyć post, natomiast ludzie powyżej 150 piętra muszą czekać 3 dodatkowe minuty (w porównaniu z ludźmi na parterze).

Aby w ogóle budowla była możliwa, Putzmeister musiał opracować i wyprodukować specjalne pompy super-wysokiego ciśnienia, aby dostarczać beton na wyższe piętra. Do budowy użyto 330 000 m^3 betonu i 55 000 ton stali, a skumulowany czas pracy ludzi, pracujących przy tej budowie to 22 000 000 godzin.

Architecture 21031
Pojawił się w 2016
333 elementów
Cena katalogowa: 179,99 zł

#gownowpis #chwalesie #wygryw #pokazzakupy #architektura #dubaj
damw - Dzień 102/107
#legodamwa <-- pod tym tagiem umieszczam wszystkie moje zestawy...

źródło: comment_1wPCnTg5zvgg2R0Kl8t9tvL2D4UZVB2O.jpg

Pobierz
  • 14
@damw: zaprojektowany przed Skidmore, Owings and Merrill, odpowiedzialnych między innymi za Sears Tower i WTC 1. Podczas budowy firma odpowiedzialna za elewacje zbankrutowala, dlatego tez Burj Khalifa przez chwile nosił rekord najwyższego betonowego szkieletu nieukończonego budynku. I to mimo tego, ze (ze względów konstrukcyjnych) żelbetowy szkielet sięga tylko do 153 piętra. Wszystko powyżej to lekka stalowa konstrukcja płynnie przechodząca w iglice budynku. Sama nazwa budynku stosowana jest naprzemiennie z Burj Dubai,
bardzio fajna historia ale co ma do tego lego? jakas recenzja zestawu?


@david_luiz: Wam to się nigdy nie dogodzi ().
Jak wrzucałem same zdjęcie pudełka to źle. Jak zacząłem dodawać jakieś ciekawostki związane z budowlą/pojazdem czy czymkolwiek innym, na czym bazuje dany zestaw, to też niedobrze :(

Sama historia nie ma nic związanego z tym lego. Jest ona związana z budynkiem (Burj Khalifa), na którym bazuje ten
nie wiem, pierwszy raz widze Twoj wpis i przyznaje, ze fajnie napisane ale brakuje mi czegos o samych klockach i tego czy warto kupowac, pozdro


@david_luiz: Jeśli szukasz takich rzeczy to jeszcze ich nie otwierałem - więc nie jestem w stanie Ci powiedzieć, czy warto kupić ten zestaw czy nie. W chwili obecnej raczej nie - nie da się go dostać w sensownej cenie, bo nie jest już produkowany (z tego
w marketach w Dubaju i na ichniejszym amazonie można kupić ten zestaw za 170~ PLN (niestety nie wysyłają poza Emiraty)


@JacekBalcerzak: to już pisałem w komentarzu:

z tego co się orientuję, w sklepach na lotnisku w Dubaju mają sporo tych zestawów jeszcze w sensownych cenach

A co do historii o samym zestawie to można wspomnieć że miał poprzednika nr 21008


@JacekBalcerzak: a to napisałem w treści wpisu ( ͡
wyglada super ale 333 elementow to brzmi jak zabawa na jedno popoludnie. Mam racje?


@david_luiz: raczej na 2h

nie rezygnuj z opisow! zawsze czytam ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@paluszer: ok, postaram się je dodawać