Wpis z mikrobloga

co myślicie o stworzeniu strony z bazą nieuczciwych najemców (ja ich nazywam pasożytami)? czy to byłoby legalne i zgodne z prawem w oparciu o poniższe założenia czyli:

1) poszkodowany (zazwyczaj właściciel mieszkania, lokalu dodaje kogoś do bazy) - podaje imię i nazwisko, miesiąc urodzenia i rok, nr telefonu, krótki opis np. na 500 znaków - co dany pasożyt zrobił, jakie szkody i na co uważać (ten opis byłby rozwijany bo cała baza byłaby w formie listy z podziałem na województwa i miasta)

2) przy dodawaniu danych poszkodowany ukrywałby po dwie litery z imienia i nazwiska i 3 cyfry telefonu (w najgorszej opcji nr telefonów się zmieniają i po prostu mógłby być już nieaktualny) - lub też chyba bardziej zaawansowana technika czyli strona sama by losowo ukrywała po 2 litery z imienia i nazwiska a także 3 cyfry telefonu

3) baza podzielona na województwa i miejscowości gdzie ostatnio pasożyt wynajmował lub wynajmuje

no i chyba to wszystko, pewnie byłoby zainteresowanie taką bazą danych na jakiejś zrzutce internetowej albo grupach na fb gdzie ludzie wymieniają się danymi nieuczciwych najemców

teraz pytanie na ile byłoby to legalne w świetle prawa w Polsce?

do napisania tego wpisu natchnęło mnie ostatnie znalezisko - sytuacji jest dużo, to nie pierwsze znalezisko
https://www.wykop.pl/link/5264413/najemca-nie-placi-wynajem-mieszkania-problem/

natomiast tutaj macie jak dla mnie skandaliczny wyrok SN sprzed roku
https://astons.pl/2018/11/27/wynajmujac-mieszkanie-musisz-to-wiedziec/

jak wiecie w Polsce takie pasożyty są chronieni przez prawo lokatorów a przy wynajmie pokoju, mieszkania kluczową sprawę odgrywa weryfikacja potencjalnego nabywcy, co prawda można na kogoś wołać PIT, umowy o pracę, historię zadłużeń, zaległości w US, BIK itp. ale to i tak nie da pewności, że ktoś Nas nie zrobi w bambuko

to wygląda tak jakby się traciło prawo własności do danej rzeczy a wszystko to robione w białych rękawiczkach bo jak to inaczje nazwać? przeciwdziałanie bezdomności ale kosztem czego?

#polska #wynajem #prawo #nieruchomosci #zainteresowania #ciekawostki #mieszkanie #mieszkaniedeweloperskie #mieszkania #programowanie #programista15k #wykopefekt #wykop #polityka
  • 22
@PrawyKuba: po prostu ktoś oszukany przez takiego pasożyta by dodał prawdziwe dane, myślisz, że taką bazę nagle by zalała cała fala fałszywych pasożytów?
@PrawyKuba: trzeba to wkalkulować w ryzyko powstania takiej bazy skoro rząd się nie kwapi a ustawa chroni tylko lokatorów, na fb jest gruba gdzie ludzie się tak wymieniają danymi na kogo uważać ale uważam, że to mało
@astri: Ok, ale ty chcesz mieć częściowe imię i nazwisko, 2/3 numeru telefonu i jeszcze opis gdzie i kiedy ktoś wynajmował mieszkanie, pewnie ktoś w opisach się zagalopuje i jakieś cechy fizyczne danej osoby poda. I nagle z częściowych informacji masz bardzo łatwą do identyfikacji osobę.
@astri: Ja zawsze byłem uczciwym najemcą i dziwnym przypadkiem trafiam tylko na nieuczciwych wynajmujących. Zawsze ktoś chce żeby mu kasę dawać przekazem pocztowym, naciąga na potrącenia z kaucji, nie chce zwrócić pieniędzy za czas, kiedy pobyt w mieszkaniu był niemożliwy nie z powodu najemcy. No ale jakoś pomysłów na powstanie baz nieuczciwych wynajmujących nie ma.
A jakby mi ktoś przed podpisaniem umowy kazał PIT pokazać albo zaświadczenie o zarobkach, to bym
@Drmscp: to by się po prostu moderowało takie opisy wyglądu, kolor włosów lub jak ktoś z dzieckiem lub bez to by nie był jakieś dokładne przy identyfikacji bo zakładamy, że przy podpisywaniu umowy ktoś podaje swoje prawdziwe dane a ta baza nr PESEL czy dowodu by nie posiadała
@Drmscp: a postaw się teraz w roli właściciela nowego mieszkania lub wyremontowanego? jak on ma Ci zaufać? na słodką gadkę? ok Ty go wyśmiejesz ale po Tobie przyjdzie 10 innych i ktoś może nie mieć problemu okazać umowę o pracę lub PIT, popyt jest ale chodzi mi teraz o dobrą weryfikację najemcy
@Ya_Abbas: no właśnie a w Polsce jak w lesie, jeszcze prawo ich chroni, ten wyrok wyżej SN, gościu podnajął bez zezwolenia osobie trzeciej i teraz SN stwierdził, że w świetle prawa to lokator i ruszenie go potrwa lata (sąd, komornik, lokal zastępczy) - czaisz jaka patola? wynajmujesz mieszkanie i mimo, że masz zapis, że nie można go podnajmować to ktoś to podnajmuje ale ten zapis jest gówno warty i nic nie
@astri: 10 lat jestem najemcą, mieszkałem w sześciu mieszkaniach. Nigdy poza rozmową żaden właściciel mnie nie "weryfikował" i nigdy rozczarowany na pewno nie był. Kradną nie tylko ludzie bez pieniędzy, nie ma reguły. Ci "pod krawatem" nawet bardziej wyrachowani mogą być.
Żeby nie było, również uważam, że w sytuacji nieuczciwego, niepłacącego lokatora, procedura usunięcia takiego delikwenta ze swojego mieszkania powinna być prosta i szybka.
@Drmscp: czyli lepiej wynająć pierwszemu lepszemu na słowo, zaufania, że ma pracę, będzie płacił na czas, jeden miesiąc zapłaci a później za 6 nie i to jest w porządku tak?
@astri: Zwykle rozmowa z człowiekiem wystarczy, żeby wiedzieć, czy można mu na tyle zaufać. Jeśli do zaufania potrzebujesz, PITy, zaświadczenia z pracy, poręczenie od proboszcza, to może lepiej sprzedać mieszkanie zamiast nie spać kilka dni przed 10. każdego miesiąca zastanawiając się, czy tym razem zapłaci?
@Drmscp: zwykle, no to idź teraz na te grupy facebookowe gdzie są głównie poszkodowani właściciele i im napisz

- NO NIE ODBYLIŚCIE ZWYKŁEJ ROZMOWY Z CZŁOWIEKIEM PRZED PODPISANIEM UMOWY, NIE MACIE NOSA DO LUDZI ABY ZAUFAĆ - OJ JAK MI PRZYKRO
@astri: Ale zdajesz sobie sprawę, że takie grupy zrzeszające ludzi o określonych doświadczeniach dają ci właśnie przeświadczenie o ogromnej skali zjawiska? Przecież najemców masz w Polsce pewnie miliony. Nieuczciwych promil, czyli wszystkich traktować jak złodziei tylko czyhających na twoje mieszkanie? To jak z opiniami o sklepie internetowym. Jak transakcja przebiegnie pomyślnie, to zdecydowana większość opinii nie wystawi. Jak coś było nie tak, to zawsze ktoś napisze.
@astri: Chcesz się zabezpieczyć to ustal dużą kaucję, w stylu trzykrotności czynszu. Odstraszy tych bez grosza przy duszy, a wynajmie tylko osoba z jakimiś oszczędnościami planująca dłuższy najem bo nikt nie zamrozi sobie kilku tysięcy chcąc szybko zrobić jakiś wałek albo najmować przez pół roku.
@Drmscp: pasożyty też mogą dysponować 3-5 tysięcy na kaucji a jak pomieszkają sobie z 12 miesięcy płacąc tylko za czynsz i rachunki to dla nich to i tak jest profil stracić te 3-5 tysięcy kaucji