Wpis z mikrobloga

Hej,
mam poważne pytanie.

Zdiagnozowano u mnie celiaklie (ha tfu), w związku z czym muszę przejść na dietę bezglutenową.
Czy jest tu ktoś doświadczony w temacie, ktoś kto zmaga się z tym problemem dłużej niż "pare artykulów na kobieta.pl"?
Chodzi mi o to:
- jak to w praktyce wygląda
- jak często można sobie pozwolić na odstępstwo, np opierniczyć pizze.
- w jakiej sieciówce jest dużo produktów bezglutenowych (z symbolem)
-Jakieś linki do fajnych artykułów, badań czy sensownego bloga też mile widziane.

#celiakia #gluten #zdrowie #dieta
  • 20
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@GoldMember: nie jestem oblatany w temacie, ale sporo bezglutenowych rzeczy w kerfie można znaleźć, przynajmniej w tych wielkich kerfurach jak ten koło mnie w Posnanii. Chlebki, mąki, nawet spody do pitc. prawie całą alejkę bezglutenu mają. Powodzenia byku, dasz radę
@Bellie: Bardziej mi chodzi o długofalowe skutki odstępstw. Jednorazowa biegunka to niska cena za dobrą pizze :D Bardziej mi chodzi o to, czy jak ktoś stosuje dietę - no i w skutek diety poczuł się dużo lepiej, i np. je teraz raz w tygodniu jakąś dużą porcje glutenu (np. burgery czy pizze), to czy reakcja jest na to długotrwała (kolejny tydzień rewolucji), czy np odczuwa to jeden dzień.
@GoldMember zapisz się do grupy "Życie bez glutenu" na fb, tam są ludzie, którzy od lat zmagają się z celiakią, na pewno pomogą.
Z tego co wiem w celiakii nie ma odstępstw, więc nie v można sobie zrobić czasem cheat day, bo jeszcze bardziej sobie pogorszysz.
Są przepisy w necie na pizzę bezglutenową, są też gotowe mieszanki mąk do pieczenia pizzy. W niektórych pizzeriach (przynajmniej w Warszawie) jest opcja bezglutenowa.

Przygotuj się
@GoldMember no i jeszcze poza tym warto się wybrać do dobrego dietetyka. Wytłumaczy ci dokładnie co możesz, czego nie i na co uważać. Warto też na początek, żeby rozpisał przykładową dietę, bo może być trudno na początku z przedstawieniem się i komponowaniem posiłków.
@troglodyta_erudyta: No muszę to rozważyć, zwłaszcza że mam opcje z pakietu zdrowotnego z pracy. Z jednej strony wiem, ze dobrze by było całkiem wykluczyć - ale czy później w razie kontaktu z glutenem by się nie nasiliły objawy? Kolejny temat do poczytania, tym razem nie z ciekawości ( ͡° ʖ̯ ͡°)
- jak to w praktyce wygląda


Największym problemem będą chyba wyjścia do knajp, bo większość z nich nie jest w stanie podać bezpiecznego jedzenia.

- jak często można sobie pozwolić na odstępstwo, np opierniczyć pizze.


Nigdy, jedzenie glutenu oprócz chwilowych niedogodności powoduję trwałe uszkodzenia układu trawiennego.

- w jakiej sieciówce jest dużo produktów bezglutenowych (z symbolem)


Symbol przekreślonego kłosa jest czysto komercyjnym logiem, dużo dobrego jedzenie nie ma tego symbolu.

@GoldMember:
@wrzesien: A jak z wędlinami. Dużo wędlin w Lidlu (tam przeważnie robie zakupy) ma na etykiecie napisane, że "może zawierać śladowe ilośći glutenu". Rozumiem oczywiście firmy dlaczego dają taką informacje, są może jakieś strony gdzie ludzie jużto przetestowali i np pisali co jest okej, a co nie?
@GoldMember: Jeśli tak piszę, to może zawierać śladowe ilości glutenu i nawet jeśli jakaś partia jest OK to inna może być zanieczyszczona. Jeśli tak nie ma tego i nie ma żadnych zbóż w składzie to jest bezglutenowy produkt.
@GoldMember:

- jak to w praktyce wygląda

Wszystko zależy od tego, jaką masz odpowiedź immunologiczną na gluten. Są osoby, które mają małe objawy i mogą sobie pozwolić od czasu do czasu na jakieś zboża. Są również skrajne przypadki w drugą stronę.
Ja również mam celiakię, która objawia się głównie atopowym zapaleniem skóry. I niestety od paru dobrych lat nie jadam produktów zbożowych.

- jak często można sobie pozwolić na odstępstwo, np
@wrzesien: @Matemit:
Dziękuję za odpowiedź ;) W takim razie bedę poznawał swój organizm "na nowo" i szukał tych produktów :D
Aczkolwiek, póki mnie to całkiem nie męczy, to wiem że raz w miesiącu tą pizze dziabne... :D
Pozdrawiam!
@GoldMember: Są pizze bezglutenowe, całe gotowe mrożone albo same spody do wypiekania samodzielnie. Szukaj w dużych marketach na półkach i w zamrażarkach opisanych jako żywność eko, vege itp. Nawet w żabce i biedronce mają. Chociaż nie wiem jak się ich smak ma do normalnych bo ja jestem na diecie już 10 lat, więc zdążyłem zapomnieć smak normalnej pizzy. Zdarzają się też restauracje specjalizujące się w pizzy bezglutenowej, niestety jestem w stanie
@medevacs dziękuję za obszerna odpowiedź. Jestem w trakcie badań które mają potwierdzić czy to na sto pro celiakia, czy moze błędna diagnoza. Niestety koronawirus trochę to opóźnia :|