Wpis z mikrobloga

Podczas świąt w domu rodzinnym zostałem zapytany o opłacalność zabudowy paneli PV na budynku przez ojca. Studiowałem energetykę więc uznał, że będę się znał (nie projektowałem nigdy takiej instalacji, ale wiadomo jak mam jakiekolwiek pojęcie o takich rzeczach to łatwiej będzie mi się w tym zorientować). Powiedziałem, że faktycznie temat jest ostatnio popularny, ceny paneli spadły, doszły w tym roku dopłaty i odpowiedziałem, że teraz pewnie w 6-10 lat taka inwestycja się spłaca. Na to pokazał mi projekt jaki wykonała dla niego jakaś firma. Przeanalizowałem ofertę i mam kilka pytań do osób znających się na rzeczy (widzę, że aktywny pod tagiem jest @kwahu666 więc proszę też o jakiś komentarz i drobną pomoc).

Otóż tak:
Roczne zużycie to 3730kWh.
Projekt zakłada moc 4,28 kWp
W ofercie są następujące komponenty: panele 15 x Exe 285 oraz falownik Zeversolar Evershine TL4000.

Pytania:
1. Czy moc instalacji jest odpowiednia? Wydaje mi się, że tak (pamiętam ze studiów, że przyjmowało się, że PV działa 1000h w roku więc w takim przypadku jest mała nadwyżka, chociaż pewnie rzadko działają z pełną mocą).
2. Czy zaproponowane komponenty są okej? Nie mam zupełnie pojęcia jak wygląda rynek falowników i paneli, jacy producenci są okej, jacy nie.
3. Jaka cena za kW jest do przyjęcia? Wg. portalu WysokieNapięcie średnio koszt instalacji PV bez dotacji wynosi 4600zł/kW. Moi rodzice mieszkają w powiecie konińskim, czy cena zależy mocno od regionu?
4. Czy znacie dobre firmy z tego regionu?

#fotowoltaika
  • 12
@dziubeQ: co do falowników to doczytałem, że w Polsce przyjmuje się teoretyczne przeciążenie falownika nawet o 20-25%, bo w naszych warunkach z tym przeciążeniem pracują bardzo rzadko. A potrafiłbyś zaproponować jakieś lepsze panele i falownik?
@Marynowany: exe nie bierz, coś ostatnio z nimi nie tak, pojawiają się refleksy i w kilku przypadkach odkleiła się folia zresztą 285 to chyba polikryształy, ja przy obecnych cenach radził bym dobre mono longi, sharp, znshine, qcells, bauer z falowników zwer jest średnikiem ja bym brał sma, froniusa lub Huaweia. Mam montaż w połowie lutego w Turku jak chcesz ofertę dawaj na priv ( ͡º ͜ʖ͡º)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@Marynowany: Zevera sobie daruj, wyszli z Europy, zresztą to niska półka, lepiej Fronius albo SMA albo Solaredge.
Panele też średniak, chyba lepsze Longi w podobnej cenie, ale nie brałabym poli tylko jakieś ładne czarne monokrysztaly z mocą minimum 300w.
@Marynowany: Moc falownika ma mieścić się w przedziale <0.8, 1.2> sumarycznej mocy paneli fotowoltaicznych. Co do oferty, można to zrobić na lepszych komponentach w lepszej cenie. Jeżeli byłbyś zainteresowany ofertą, to daj znać na priv.
Koledzy już chyba wszystko wyjaśnili w kwestii sprzętu. Ta oferta to slaba propozycja. Co do samej instalacji to moc jest dobrana ok. Teraz zostaje kwestia uzyskania dobrej ceny i można działać. Instalacja jest dość mała więc i czas zwrotu będzie nieco dłuższy. Może warto pomyśleć czy w przyszłości niedalekiej nie dojdą jakieś sprzęty na prąd. Może pompa ciepła? Klimatyzacja? Wtedy zrobić większą moc.
@Marynowany Bardzo dobrze wychodzi zestaw: Trina 320w full black, falownik huawei. Należy pamiętać i dobrej jakości zabezpieczeniach np.: my stosujemy tylko Dehn. No i w cenie powinno być nabicie uziomu jeśli w domu nie ma.
@speedkill: Tak, ale ciekawe to jest ze mniejsze straty w sumie dają falowniki większe niż sumaryczna moc paneli względem falownikow za małych do mocy paneli, zwłaszcza w dachach skierowanych na południe, to jest o tyle ciekawe ze każdy mówi żeby mieć falownik niedowymiarowany bo tak lepiej