Wpis z mikrobloga

W jaki sposob fizjoterapeuta jest w stanie ocenic zdrowie, stan kregoslupa? Mi do glowy przychodzi jedynie sprawdzenie zakresow ruchu i ewentualny wywiad, czy boli czy nie boli, czy cos dokucza. Sa inne opcje? Bez rtg itp.

Nie, ze sam chce sie zbadac, ale jestem po prostu ciekaw. Albo ogolnie stawow.
#mikrokoksy #silownia #fizjoterapia
  • 45
@Bonwerkz: Kurcze, ale ja pytam o fizjoterapeute xD Mi nic nie dolega, jestem jedynie ciekawy mozliwosci fizjo. Wiem, ze kregoslup mozna doskonale przeswietlic, zrobic rezonanse itd, ale ciekawi mnie inna rzecz.
Fizjo ci może najwyżej ocenić sprawność ruchową i mobilność


@Bonwerkz: A Ty się nie odzywaj żeby byle bordo utrzymać jak nie masz pojęcia ( ͡° ͜ʖ ͡° )*:( ͡° ͜ʖ ͡° )*:
@DywanTv: Zazwyczaj prosza zeby zrobic zwyczajny sklon w przod i na tej podstawie oceniaja mobilnosc, co ma niby zrobic innego. Mam z tym problemy i bylem juz u kilku, kazdy chce aby przyjsc z rtg lub mri i od tego sie zaczyna wywiad
@DywanTv: Byłam kiedyś, ale dość dawno, więc niewiele pamiętam. Oglądał, jak stoję, patrzył m.in. na położenie bioder i ramion (czy któreś nie jest wyżej), obejrzał mi obcasy butów (nierówno się ścierają, jeśli się krzywo chodzi, co, jak zgaduję, ma związek z wadą postawy), kazał się położyć na brzuchu i specyficznie "łapał skórę" przy kręgosłupie na całej długości - to jest ciekawe, bo w miejscach, gdzie obciążenie tych mięśni jest ok, nic
Czyli nic wlasciwie konkretnego nie moga w tym temacie. No tak myslalem.


@DywanTv: Nie obrażaj mnie albo obrażaj tylko tych debili, co tak robią

Samym wywiadem słownym mogę w połowie stwierdzić co Ci dolega np. w stawach kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego. Dołożę do tego palpację okolicznych tkanek, sprawdzę ustawienie miednicy, ruchomość poszczególnych odcinków, wykonam testy mięśniowe - mam stosunek równowagi strukturalnej. Dołożę neuromobilizację, ruchy prowokujące ból w danym miejscu, testy na struktury bierne,
@Poemat: I takiej odpowiedzi oczekiwalem, dziekuje. Nie wiem czemu sie dziwisz, ze na odpowiedz "Może np. zbadać manualnie i wykonać różne testy" odpowiadam zdawkowo. Taka odpowiedz byla bezwartosciowa.
@Poemat: Nie wyczerpala tematu, nawet nie otarla sie o to. Na poczatku w ogole myslalem, ze zartujesz i zaraz sie bardziej rozpiszesz. Nie wiem jak to lepiej wyjasnic. To tak jakby w szkole pani na historii spytala "Jak wygladal przebieg II Wojny Swiatowej, a uczen odpowiedzialby "Rozne kraje na siebie napadaly i toczyli bitwy, potem niektore przegraly, niektore wygraly".

Byla zbyt ogolna i nie dowiedzialem sie niczego.

Ty juz prowadzisz praktyke?
@Poemat: A czy po takim sprawdzaniu pacjent nie będzie nadmiernie przebodźcowany? xD

Chodzę do kilku fizjo i mam wrażenie że jeden wyklucza drugiego. Nie podoba mi się szczególnie podejście osteopatyczne, odrzuca mnie to od kolejnej wizyty xD Obchodzą się ze mną jak z jajkiem delikatnie smyrajac moje ciało a tak naprawdę żadnego efektu po tym nie zauważam, oprócz oczywiście mniejszej ilości pieniędzy. Na moje 120kg najlepiej sprawdza się narzędziowa i chamska
@Darksed: To co napisałem to zajmuje 10-15min, najdłużej się schodzi na gadanie z początku ( ͡º ͜ʖ͡º)

Na moje 120kg najlepiej sprawdza się narzędziowa i chamska siła, wtedy od pierwszej wizyty czuję poprawę.


JA to wiem, z resztą w taki sposób zostałem nauczony obchodzenia się z lwią częścią pacjentów - nie ma bólu to nie ma terapii. I to mi się sprawdza od samego początku na
@Poemat: Jestem ciekaw tych setek stron. Można jakiś link?

@DywanTv: Metody opisane przez @Poemat mogą być skuteczniejsze niż RTG, USG czy Pan Profesor Ortopeda. Nie ma się też co oszukiwać, że są cudotwórcami, choć pomagają bardzo. Korzystałem z usług kilku i zawsze dało mi to lepsze pojęcie o własnym ciele i jego specyfice. Nikt mi nie był w stanie znacząco poprawić mobilności w przysiadzie, ale wyeliminowali mi wiele pomniejszych kontuzji.
  • 0
@Darksed no nie, manipulacja na kregoslupie odwraca np niedowlady, jak kiedyś magicznie stracisz np 50% sily w jednej rece to docenisz
@bst: Nie zamierzam się kłócić na ten temat bo to nie jest po prostu coś na czym się dobrze znam, napisałem co uważam po wizytach u osób stosujących osteopatie oraz co uważa o tym EBM.
@DywanTv: rezonans się przyda. A tak bez to po zakresie ruchu. Np masz takie badania na podstawie których możesz już podejrzewać jakieś choroby. Mówię to jako laik także proszę medyków bez agresji xd jakie to badanie mówiąc prosto: czy umiesz dotknąć rękami ziemi czy jak leżysz i odchylasz zgiete nogi to czy odczuwasz ból czy umiesz wyprostować nogę, czy po przejechaniu po stopie ona się zegnie (w sensie palce) I inne.
@DywanTv: Jak to nic? Po sklonie mozna zdiagnozowac w ktorym miejscu kregi sa zblokowane i na tej podstawie + diagnozujac typ bolu, czy dretwieja konczyny itd mozna stwierdzic ze jest tam kregozmyk lub przepuklina
Po sklonie mozna zdiagnozowac w ktorym miejscu kregi sa zblokowan


@maniek74: No nie do końca

na tej podstawie + diagnozujac typ bolu, czy dretwieja konczyny itd mozna stwierdzic ze jest tam kregozmyk lub przepuklina


@maniek74: No też nie do końca. Rozróżnisz od nich stenozę? Rwę / pseudorwę kulszową? Najzwyczajny zespół skrzyżowania dolnego? Zablokowane stawy krzyżowo-biodrowe?