Wpis z mikrobloga

Drogie Mirki,
we wrześniu planuję budowę domu (oficjalnie będzie to rozbudowa, nadbudowa i przebudowa istniejącego domu).
Do tego czasu będę miał już kasę na wybudowanie stanu surowego bez dachu. Ponieważ chciałbym przed zimą skończyć na stanie surowym otwartym z dachem, potrzebowałbym gdzieś pod koniec października około 80 - 100k.
Zastanawiam się teraz jak najlepiej to ugryźć pod kątem #kredythipoteczny?
Mógłbym w najbliższym czasie zacząć ubiegać się o kredyt i, zakładając że go dostanę, przeznaczyć wkład własny na postawienie ścian a pierwszą transzę na dach?
Nie znalazłem nigdzie konkretnego opisu co dzieje się z gotówkowym wkładem własnym i kiedy dokładnie możemy go użyć.
Ktoś, coś?
  • 8
@matekk90: W przypadku kredytu hipotecznego na budowę domu wkład własny stanowi działka i wszelkie poniesione koszty (projekt, pozwolenie, przyłącza, rozpoczęte prace). Zacząć powinieneś od sprawdzenia zdolności kredytowej, następnie przygotować całą dokumentację.
projekt, pozwolenie,

we wrześniu planuję budowę domu (oficjalnie będzie to rozbudowa, nadbudowa i przebudowa istniejącego domu).


@marcpol: @matekk90: Niezgodność stanu oficjalnego z faktycznym nie będzie przeszkadzać?
@dran2
Projekt budowlany jest już zatwierdzony, także tutaj raczej nie powinno być problemu.
Po prostu zakres prac będzie niewiele się różnił od budowy na nowo (np. część fundamentów oraz ścian będzie nowa, tak samo dach, itp.), dlatego też nazwałem to budową domu. Ale ja nie o to pytałem..

@marcpol
Zakładając, że zdolność jest, to kiedy najlepiej zacząć starać się o kredyt?
Wkładem własnym będzie działka (1800 m2, media są, szacuję że jej
@matekk90: Istnieje możliwość rozpoczęcia starań o kredyt już teraz, jednak wiąże się to z kilkoma ograniczeniami.

Pierwszym z nich jest ograniczony czas na uruchomienie kredytu, czyli wypłatę środków. W przypadku, gdy kredyt nie zostanie uruchomiony w wymaganym terminie umowa wygaśnie. W zależności od banku i oferty czas na uruchomienie kredytu to maksymalnie 6 miesięcy.

Drugim jest widoczny powyżej problem związany z oszacowaniem wartości prac, które mają być wykonane samodzielnie oraz kwotą