Wpis z mikrobloga

Chciałabym poruszyć dzisiaj kwestię zapisu liczebników, między innymi porządkowych, ponieważ wiele osób upiera się przy niepoprawnej pisowni.

Do rzeczy - liczebniki porządkowe (na przykład *piąty*, *osiemnaste*) powinniśmy zapisywać słownie, jako cyfrę z kropką lub bez, jeżeli z kontekstu wynika funkcja naszego liczebnika. Przy zapisie dat stawianie kropki jest wręcz niewskazane. Błędny jest zapis typu 3-ego maja, 1-ci etc. Wyjątkiem są zapisy matematyczne typu n-ty (wyraz). Co ciekawe, ten zapis był popularny przed wojną, ale go na długo zaniechano. Nie wiadomo, czemu dużo młodych osób go teraz używa.

Przykłady
Poprawnie: 1. na mecie.
Błędnie: 1-szy na mecie.

Poprawnie: 17 grudnia.
Błędnie: 17-ego grudnia.

Poprawnie: 13. ci to oddam!
Błędnie: 13-ego ci to oddam!

Istnieje też zapis cyfrowo-słowny, ale w przypadkach typu 2-tonowy, 14-cyfrowy, 3-letni.

Innymi problematycznymi złożeniami są twory typu dwuipółletni, czterotonowy, jedenastokrotny. Pamiętajcie, by zapisywać je łącznie!

Jeżeli chcesz widzieć więcej tego typu wpisów, zaobserwuj mnie lub tag #polskizmeivels. W komentarzu znajduje się też spamlista, jeżeli chcesz otrzymywać ode mnie powiadomienia.

#uczsiezwykopem #polski #jezykpolski #gruparatowaniapoziomu
  • 135
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 7
@Meivels: 17-ego brzmi naturalniej niż 17.

@krzywy_odcinek: nie tyle brzmi, co wygląda.
W ogóle mam problem z tym zapisem z kropką. Przerywa mi płynność czytania gdyż czytam ją jako koniec zdania. Albo gdy tak zapisany liczebnik jest na początku zdania to czytam to jak wypunktowanie typu:
1.
2.
3.

Dużo bardziej wolę zapis typu 17-go ( ʖ̯)
  • Odpowiedz
@Anhed: Jest zasada. Jak coś ma dwa kolory oddzielne, jak np. nasza flaga to będzie biało-czerwona z myślnikiem. Jeśli natomiast coś jest jednolite, ale ni to niebieski ni zielony, to będzie zielononiebieski bez myślnika.
  • Odpowiedz
a takie pytanie nie związane z dzisiejszym wpisem, jest jakaś reguła co do zapisu kolorów np. Czarno-biały, czerwono-żółty, niebiesko-zielony czy można je mieszać i pisać żółto-czerwony, zielono-niebieski?


@Anhed: Reguła zapisu (rozumiem, że chodzi ci o kolejność) jest taka, że najpierw wpisujemy dominujący kolor. Jeśli teoretycznie pokrywają taką samą powierzchnię, to w kolejności ich występowania (od góry do doły, od lewej do prawej). W przypadku „maziajów” jest dowolność.
  • Odpowiedz
Jest zasada. Jak coś ma dwa kolory oddzielne, jak np. nasza flaga to będzie biało-czerwona z myślnikiem.


@ILoveConcrete: Nie o to pytał, a ta kreska w konstrukcjach łączonych, to nie jest żaden myślnik. To jest łącznik wyrazowy (dywiz), a to zupełnie co innego niż myślnik – zarówno w kwestii wyglądu, stosowania jak i znaczenia.
  • Odpowiedz
17-ego brzmi naturalniej niż 17.


@krzywy_odcinek: Dla każdego, który nie dopełnia sobie automatycznie w głowie – tak samo kropki po liczbie, jak tego głupie „-ego”. Brak wyrobionych nawyków bierze się z braków w wiedzy. Każdy kto dobrze wie, że kropka po liczbie oznacza liczebnik porządkowy, przeczyta go poprawnie i będzie to dla niego naturalne. Bo chyba nie chcesz powiedzieć, że czytanie „siedemnaście-ego” jest naturalne. ( ͡° ͜ʖ ͡°
  • Odpowiedz
Albo gdy tak zapisany liczebnik jest na początku zdania to czytam to jak wypunktowanie


@szpongiel: A widzisz – liczebników w postaci cyfrowej nie powinno się zapisywać na początku zdania. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Jeśli liczebnik musi być na początku, to używa się zapisu słownego.
  • Odpowiedz
@Meivels: @paliwoda: język ewoluuje i chyba zaczyna zmierzać w taką stronę - zamiast kropki, która tylko nakazuje się domyślać odmiany, ludzie zaczynają używać końcówek, no i coś mają w tym rację, że to jest bardziej "instynktowne" lub "naturalne". Kojarzę, że w kilku językach słowiańskich też się stosuje zapis z odpowiednią końcówką, więc kropka za liczebnikiem nie jest ostatecznym rozwiązaniem. I kropka.
  • Odpowiedz
Z czego tutaj wynika różnica?


@Kuklak: Z dowolności. Można napisać zarówno „dwutonowy”, „czterotonowy” jak i „2-tonowy”, „czterotonowy”. W drugim przykładzie („dwutonowy”) chodziło o informację, że nie rozdzielamy spacją członów („dwu” i „tonowy”), bo to po prostu jeden wyraz. Z tego też wynika zapis z łącznikiem „2-tonowy”, bo bez niego mamy zapis niepoprawny „dwu tonowy”.
  • Odpowiedz
zamiast kropki, która tylko nakazuje się domyślać odmiany, ludzie zaczynają używać końcówek


@92feliks: Tych głupich końcówek używa się w piśmie od zawsze. Ludzie pisali w ten sposób nawet i 40 lat temu. Zasady językowe jakoś tego nie przyjęły. I bardzo dobrze, bo w zapisie wygląda to beznadziejnie. Wyobraź sobie np. plakat, a w tytule imprezy „21-wszy Zlot (…)”. ()

Kojarzę, że w kilku językach słowiańskich też
  • Odpowiedz