Wpis z mikrobloga

Chciałabym poruszyć dzisiaj kwestię zapisu liczebników, między innymi porządkowych, ponieważ wiele osób upiera się przy niepoprawnej pisowni.

Do rzeczy - liczebniki porządkowe (na przykład *piąty*, *osiemnaste*) powinniśmy zapisywać słownie, jako cyfrę z kropką lub bez, jeżeli z kontekstu wynika funkcja naszego liczebnika. Przy zapisie dat stawianie kropki jest wręcz niewskazane. Błędny jest zapis typu 3-ego maja, 1-ci etc. Wyjątkiem są zapisy matematyczne typu n-ty (wyraz). Co ciekawe, ten zapis był popularny przed wojną, ale go na długo zaniechano. Nie wiadomo, czemu dużo młodych osób go teraz używa.

Przykłady
Poprawnie: 1. na mecie.
Błędnie: 1-szy na mecie.

Poprawnie: 17 grudnia.
Błędnie: 17-ego grudnia.

Poprawnie: 13. ci to oddam!
Błędnie: 13-ego ci to oddam!

Istnieje też zapis cyfrowo-słowny, ale w przypadkach typu 2-tonowy, 14-cyfrowy, 3-letni.

Innymi problematycznymi złożeniami są twory typu dwuipółletni, czterotonowy, jedenastokrotny. Pamiętajcie, by zapisywać je łącznie!

Jeżeli chcesz widzieć więcej tego typu wpisów, zaobserwuj mnie lub tag #polskizmeivels. W komentarzu znajduje się też spamlista, jeżeli chcesz otrzymywać ode mnie powiadomienia.

#uczsiezwykopem #polski #jezykpolski #gruparatowaniapoziomu
  • 135
  • Odpowiedz
@Meivels: A co z "osiemnastką"? Tutaj wyłącznie zapis słowny? Często widzę zapis "wyprawiam 18-stkę!", "wszystkie najlepszego z okazji 18-tych urodzin!"
  • Odpowiedz
A co z "osiemnastką"? Tutaj wyłącznie zapis słowny? Często widzę zapis "wyprawiam 18-stkę!", "wszystkie najlepszego z okazji 18-tych urodzin!"


@klocus: No co, co? Kolejny przykład błędu.
  • Odpowiedz
Na plakacie byłoby "21 Zlot" albo "XXI Zlot"


@szpongiel: Zapis liczbą rzymską bardzo często się zdarza, chociaż jest gro nazw imprez, przy nazwach których zapis rzymski wygląda po prostu archaicznie i stosuje się jednak liczby z cyfr arabskich. Natomiast „21 Zlot (…)” to na plakacie napisze tylko jakiś piekarz, który przebranżowił się na grafika/detepowca, całkowicie olewając przygotowanie w zakresie językowym.
  • Odpowiedz
Po prostu nie widuję raczej takich plakatów gdzie jest kropka.


@szpongiel: Bo również w branży, która powinna dbać o poprawność językową, także pracują tumany. „Agencje” (czyli biura z drukarką solwentową i projektami w cenie druku) zatrudniają za gówniane pieniądze pętaków bez żadnych szkół i doświadczenia, więc taki też efekt widzisz na ulicach.
Poczytaj czasami drukowaną prasę krajową – wtedy ci się utrwali. :) Co prawda tam tez poziom spada, ale jednak
  • Odpowiedz
w sumie może z wykopu też warto zbierać


@xhxhx: Wykop to jest taki przekrój zidiocenia językowego, że tylko na nim można przygotować pełny przekrój błędów w j. polskim.

Ale chyba nic nie pobije komentarza, który widziałem w jakimś sklepie pod karmą dla psa. Kobieta pisząc o swoim psie napisała, że ma „4-ry lata”.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@paliwoda: przyjmuję do wiadomości co piszesz natomiast znajduję kuriozalnym, że na żadnym poziomie edukacji nie było o tym w szkole - no może to ja nie uważałem albo byłem chory ale coś mi to dziwnie wygląda.
Może z polskiego orłem nie byłem ale za tumana się nie uważam, jednak przez blisko 4 dekady o takiej zasadzie językowej nie wiedziałem. Może gdzieś widziałem tylko nie zwróciłem uwagi, nie wiedząc o tym.
W
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@angela09: Nie do końca, przecież mówi się "widziałem go siedemnastego", a nie "widziałem go siedemnasty" itp. ( ͡° ʖ̯ ͡°)

@klocus: Tak, tylko zapis słowny.
  • Odpowiedz