Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Witajcie mirki, mam nadzieję że doradzicie mi jak z tego się wykaraskać. Do rzeczy: jestem junior devem w małej firemce w Krakowie i przez przypadek zdropowałem bazę, jak się dowiedziałem jednego z najważniejszych klientów firmy, bez którego długo ona nie pociągnie. Jak to się stało zapytacie? To dosyć skomplikowana sprawa. Do teamu dołączyłem gdzieś 2 miesiące temu jako tester i robiłem jeszcze małe pierdoły w javie. Po tym jak tydzień temu odszedł z pracy bazodanowiec zaczął się bajzel, bo część devów musiało przejąc jego obowiązki (mała firma) i spytali się mnie czy miałem coś z sqla na studiach, oczywiście odpowiedziałem twierdząco i tak zaczęło się to gówno, w którym teraz tkwię, ponieważ oczywiście nie wszystkiego ogarniałem w bazach to musiałem się wspomagać internetem i kopiowałem nie raz jakieś procedury ze stacka co by sobie zautomatyzować część pracy i zająć się programowaniem. No i dzisiaj właśnie patrze że jakieś błędy się sypią jak chciałem wyciągnąć kilka rekordów z bazy, myślę sobie no dobra pewnie nic takiego a tu patrze brakuje sporej części bazy, spytałem się starszych stażem czy czegoś gdzieś nie migrowali z bazą, to odpowiedzieli że nie, to już bezradny spytałem się też gdzie może ewentualne backupy trzymają i tylko mi odpowiedzieli, że zajmował się tym ten gość co właśnie odszedł i żebym nie zawracał im głowy pierdołami. Jeszcze się nie połapali że coś jest nie tak i teraz pytanie, czy jak się zwolnię z pracy jeszcze dzisiaj to czy nie poniosę konsekwencji? Bo coś czuję że nawet to nie tyle ja coś zrąbałem a ten bazodanowiec od 7 boleści co właśnie się ulotnił. Mirki pomóżcie!

#naukaprogramowania #mysql #pracait #praca #programowanie #programista15k #sql

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: LeVentLeCri
  • 21
@Hipodups ja, w małych firmach nikt się nie bawi w uprawnienia, root na wszystkim i heja. Ewentualnie jest admin od wszystkiego który trzyma dostępy i się nie dzieli bo sam nie ogarnia jak wszystko ustawić.

A tak na poważnie, pracownik odpowiada do wysokości 3 pensji w przypadku naprawdę srogich wpadek. Jeśli tu nie było backupu to jest to wybitnie błąd w sztuce i nie wina nowego pracownika
@plushy pracownik może odpowiadać bez limitu jeśli wynika to z jego złej woli ( ͡º ͜ʖ͡º)

Jeżeli szkoda została przez pracownika wyrządzona nieumyślnie, wtedy wysokość odszkodowania nie może przekroczyć kwoty trzymiesięcznego wynagrodzenia pracownika. Jeżeli szkoda została wyrządzona umyślenie, pracownik zobowiązany jest do naprawienia szkody w całości. Umyślna szkoda występuje zawsze, gdy pracownik dokonał czynu z zamiarem bezpośrednim lub ewentualnym.

Na pracodawcy ciąży obowiązek wykazania, że pracownik jest
@delirium_memes Umyślna szkoda występuje zawsze, gdy pracownik dokonał czynu z zamiarem bezpośrednim lub ewentualnym.

Zamiar ewentualny też jest bardzo ciekawą rzeczą. A błąd w sztuce o ile pamiętam jest na drodze cywilnej załatwiany ale przepisów się doszukać nie umiem.
nikt nie połapał i klient normalnie na niej pracuje, tylko jeszcze o tym nie wie


@RRybak: jak usunąłem klientowi bazę i dzwoniłem do klienta, że trzeba przywrócić backup, to mi nie wierzył. Nawet na jakiegoś prostego SELECTa mu jeszcze baza odpowiedziała czy to z cache czy po prostu nie zdążyła usunąć wszystkich danych. A pewnie dowiedzieliby się, że nic w niej nie ma, na początku przyszłego miesiąca, jakby raporty miały podejrzanie