Wpis z mikrobloga

Mirki, jaki monitor najzdrowszy dla oczu?
Szukam czegoś do domu, głównie praca biurowa, kodzenie, excele, ale też wieczorami Netflix.
Budżet to z 1500 zł. Ilość cali min. 23.
Słyszałem że EIZO robi dobre monitory?
Możecie mi opowiedzieć o swoich doświadczeniach z monitorami przy których nie męczą Wam się oczy?
Sorry za tagi, zakładam że każdy z nas pracuje na min. 1 monitorze ( ͡° ʖ̯ ͡°)
#komputery #monitory #programowanie #testowanieoprogramowania #pcmasterrace
  • 14
@spec_IT: ważne żeby miał direct drive (u niektórych zwane flicker free). Normalnie ledy podświetlające matrycę sterowane są przez PWM czego efektem jest migotanie ekranu i zmęczenie oczu. Lepsze monitory stosują sterowanie DC gdzie migotanie nie występuje.
Jak masz zapas w budżecie to >60hz jest też dobrym pomysłem. Osobiście pracuję na 144hz flicker free i nie wrócę do standardowego monitora.
@keton22

Sorry za wtrącanie się wątek ale masz może wyrobioną opinie i chciałbyś sie nią podzielić o monitorach 24-25 cali i rozdzielczości 4k? Czy one są produkowane dla jakichś specjalistycznych zastosowań, jest ich mało na rynku, większość w twj rozdzielczości to min 27 cali.
@Bratek: nie widzę sensu. Dla mnie graniczna przekątna przejścia fhd->2k to 27 cali a 4k jest dobre na telewizor. A i tak pracuję na 125% powiększeniu. Na mniejszym ekranie nieprzystosowanie Windowsa i Linuxa do high DPI jest bardziej upierdliwe niż zysk z wysokiej rozdzielczości (i tak tych pixeli nie widać więc może ich tam nie być). Wyjątkiem jest Apple gdzie ogarnęli skalowanie.
@keton22

Właśnie tak mi się wydawało że to przesada jest.

Miałem możliwość zapoznania się z 4k na 15 calach (laptop Della) Powierzchnia pracy jest przeogromna ale na ekranie tej wielkosci jest to totalnie niepraktyczne dla normalnej pracy. Cały czas na powiększeniu min 150%.

Dziękuję za odpowiedź!