Wpis z mikrobloga

@Damasweger: Łamanie kołem – karę wymierzano publicznie na kole o średnicy ok. 2 metrów, zamontowanym poziomo na niskim palu umieszczonym na szafocie. Ofiarę (zwykle odpowiednio obnażoną) z szeroko rozstawionymi kończynami – rozpostartą w pozycji „orła”, przywiązywano do metalowych pierścieni na szprychach koła lub na jego obręczy. Dla większej skuteczności pod jej biodra, kolana, kostki, łokcie i nadgarstki niekiedy podkładano grube kawałki drewna. Następnie kat miażdżył ciało skazańca żelaznym łomem lub młotem
panidoktorod_arszeniku - @Damasweger: Łamanie kołem – karę wymierzano publicznie na k...

źródło: comment_1584561922LO1Fjii9UnwklySMPulZHg.jpg

Pobierz
@pani_doktor_od_arszeniku: Not the Wiki's finest moment: łamanie kołem polegało na zrzucaniu na rozciągniętego na podeście skazanego z pewnej wysokości koła od wozu, często specjalnie dociążanego, by zmiażdżyć kości. Czasem też umieszczano zaostrzone paliki bezpośrednio pod stawami, by siła uderzenia wbiła owe elementy prosto w nie. Czasem, już po wystarczającym, eeee, zmiękczeniu tkanek wplatano kończyny między szprychy, by następnie postawić takie koło. W ten sposób a) wystawiano go na lepszą widoczność b)
@pani_doktor_od_arszeniku: to jeden z niezliczonych wręcz przypadków aby nie bazować na wiedzy z wiki bo jest ona b. często odległa od prawdy.
W szczególności wiedząc kto redaguje ową "wiedzę" jest ona dobra do co najwyżej podstawowego, wręcz pobieżnego zapoznania z tematem.
Najlepiej od razu scrollować do źródeł na dole i zapoznawać się z nimi.
@Halbr: jw. z wiki, ale inne strony też to powielały i nawet nie pomyślałam, by to kwestionować, bo:
1. Artyści w dziełach często przedstawiają swoje wizje przeszłości
2. Epidemie dżumy nawiedziały Europę cyklicznie także w czasach nowożytnych
1. Artyści w dziełach często przedstawiają swoje wizje przeszłości

2. Epidemie dżumy nawiedziały Europę cyklicznie także w czasach nowożytnych


@Catit: No, ale skąd założenie, że akurat ten to przedstawia?