Wpis z mikrobloga

Ptak liczący pieniądze.
Nie łatwo go wypatrzeć, jest mały, ruchliwy i często przesiaduje w gęstych krzewach. Dzięki zielonkawo-brunatnemu upierzeniu idealnie maskuje się na tle liści. Nie licząc osób, które interesują się ptakami to mało kto go widział, ale za to prawie każdy go słyszał.
Dla mnie jego śpiew jest prawdziwą oznaką rozpoczynającej się wiosny, nawet jego nazwa do tego nawiązuje.
Pierwiosnek przylatuje do nas wcześniej gdy wiosna przychodzi szybciej, i trochę później gdy zima nie chce nas opuścić, ale zawsze pojawia się w okolicach 20 marca.
Pierwiosnek należy do rodziny świstunek małych zielonkawych ptaków, bardzo podobnych do siebie, których odróżnianie przypomina zabawę w znajdź 10 szczegółów. Wszystkie one polują na owady, gniazdują w gęstych krzewach lub na ziemi i odlatują na zimę z naszego kraju.
To co jednak wyróżnia go z całego tłumu podobnych do siebie ptaków to śpiew, tak charakterystyczny i prosty, że jak się go usłyszy to nie ma się wątpliwości z kim ma się do czynienia.
Monotonne clip clap, clip clap, clip clap rozbrzmiewa od wiosny po jesieni. Przez ten śpiew Anglicy nazywają go Chiffchaff, Niemcy Zlipzlap, a Holendrzy Tjiftjaf. Jednak najciekawszą nazwę nadał mu pewien francuski ornitolog. Phylloscopus collybita, tak brzmi po łacinie pełna nazwa pierwiosnka.
Pierwszy człon oznacza, że należy on do rodziny świstunek za to drugi w wolnym tłumaczeniu znaczy
liczący pieniądze. Temu naukowcowi głos wydawany przez pierwiosnka skojarzył się z brzdękiem spadających i uderzających o siebie monet. I tak pierwiosnek Phylloscopus collybita został świstunką liczącą pieniądze.
#ptakiziempolskich #ornitologia #ptaki
aaadam91 - Ptak liczący pieniądze.
Nie łatwo go wypatrzeć, jest mały, ruchliwy i czę...
  • 6
@aaadam91: Wołam plusujących i zachęcam do polubienia tego komentarza, żeby być wołanym do kolejny wpisów. Nowe wpisy będą się pojawiać raz w tygodniu w sobotę lub niedzielę.
@Megachilidae, @Wayatt, sikejsikej, @ryba_twojej_mieczty, @Bukuria, Fren, @klangor, @Qarandasz, @sedros, @Znowu-sie-nie-chce, @michal17, @margines_aspoleczny, @Leon44
@krol_elfow, @Fraxinus, @okim, @elderflower, @z1elony_miedzi, @myszlewska, @AdelbertPeel, @Fren, @czlek_z_nicosci, @Portnoy, @
@aaadam91 Jakies pro tipy na rozróżnianie piecuszka od pierwiosnka? Czasem są na tyle bliźniacze że rozróżniam je jedynie po tym jak mam je w ręku, odnoszę wrażenie że jeśli chodzi o kości to piecuszek jest delikatniej zbudowany.
@Wayatt: A co obrączkujesz ptaki?
Odrzucając śpiew, który jest najbardziej niezawodną cechą to pomaga zespół cech.
Po pierwsze pierwiosnki są zwykle bardziej brązowe, a piecuszki zielonkawe.
Jeżeli ptak ma ciemne, czarne nogi to jest to prawie na pewno pierwiosnek, a jeżeli jasne to jest to piecuszek, albo niedożywiony pierwiosnek. No i najważniejsza i najbardziej pewna cecha, piecuszek ma większą od pierwiosnka projekcję lotek.