Wpis z mikrobloga

Taki chleb pszenno-żytni wyszedł mi dziś z piekarnika.
Pszenna graham T1850 20% (100g)
Żytnia razowa T2000 20% (100g)
Pszenna chlebowa T750 60% (300g)
Zakwas pszenny 20% (100g)
Hydracja 85% (418g)
Sól 2% (10g)

Jestem pozytywnie zaskoczony tym, jak chleb wyrósł pomimo 40% udziału mąk razowych.
Wołam @geuze przepis bardzo podobny do tego, o którym ostatnio rozmawialiśmy. Jak widzisz chleb może wyrosnąć, jak w tamtym przepisie.
Wymieszałem zakwas, mąkę i wodę tak by haydracja wyniosła 75%.
Po 60 min dodałem sól i resztę wody. Wyrabiałem ciasto ręcznie metodą slap and fold.
Składałem 4x 30 min + 2x 60min.
Formowanie wstępne, 40 min odpoczynku i formowanie końcowe.
Zimna gara w 5 stopniach przez 20h.
Pieczone w garze żeliwnym w 240 stopniach pod przykryciem 20 min + 10 min w 230 bez pokrywki.

#bojowkapiekarska #chleb #gotujzwykopem #pieczzwykopem #chwalesie
skotfild - Taki chleb pszenno-żytni wyszedł mi dziś z piekarnika.
Pszenna graham T18...

źródło: comment_1589210105A9zLMXuDTbjGHinFy4tfE5.jpg

Pobierz
  • 15
Jak widzisz chleb może wyrosnąć, jak w tamtym przepisie.


@skotfild: ale ja nigdzie nie twierdziłem, że nie może, tylko że czasy tam podane w moim przypadku okazały się zupełnie nierealne. I to nie o godzinę czy dwie a pewnie z 10. Do tego straszył, że rzekomo tamten chleb bardzo łatwo przegarować, a okazało się, że w podanej przez niego temperaturze 3 stopni mógł spokojnie leżeć pewnie ze 2x tyle. Oczywiście jest
@geuze: ta babka robi piękne chleby, ale robi bardzo długą autolizę. Kiedyś próbowałem, ale wyszedł z tego może i ładny, ale gumiasty chleb. także chyba wolę mniej open a bardziej smaczny ¯\_(ツ)_/¯
@skotfild: z tego co widzę, to dużo osób używa dodatku jakichś potwornych mąk typu manitoba. Właśnie mi się skończyła PZ4 do pizzy - ona miała 14g, pięknie się tym wzmacniało słabsze mąki, świetna chłonność, muszę znowu zamówić, ale cena poszła w górę teraz podskoczyła do €13 za 5kg.