Wpis z mikrobloga

Czy tani kredyt zostanie z nami na dłużej?

Sposobem wsparcia gospodarki w obliczu koronakryzysu było obniżenie stóp procentowych do rekordowo niskich poziomów. Sposób ten można nazwać pozornie sprawiedliwym. Miał pozytywny wpływ zarówno na finanse publiczne, przedsiębiorstw i przede wszystkim obywateli. Tani dostęp do kapitału może być jednak zgubny i prowadzić do wysokiej inflacji.

Decyzję kredytową najczęściej podejmujemy na 30 lat i w tym czasie sytuacja napewno będzie się zmieniać. Co do możliwego podniesienia stóp procentowych wiarygodnym wyznacznikiem i swego rodzaju ubezpieczeniem jest stałe oprocentowanie kredytu hipotecznego. Wynosi ono aktualnie 3.19% na 5 lat i wynika z niego, że banki nie przewidują podniesienia WIBORu w najbliższym czasie. Nie oznacza to jednak, że napewno nie zostanie on podniesiony.

Jak dodatkowo można zabezpieczyć się przed zmiennością raty kredytowej? Najlepszym sposobem jest budowanie poduszki finansowej i otworzenie sobie możliwości na wcześniejszą spłatę zobowiązania. Bilansowanie kredytu najlepiej działa, gdy stopa zwrotu z inwestycji jest wyższa niż oprocentowanie kredytu. Oprócz potencjalnie dużych zysków wynikających ze spłaty zobowiązania wcześniej, atutem jest większe bezpieczeństwo.

Najbardziej opłacalne jest spłacenie kredytu gdy mamy już całą potrzebną kwotę. Zawsze lepiej posiadać pieniądze. Mają one potencjał w dłuższym czasie i dają nam finansowe bezpieczeństwo. Częściowa nadpłata opłaca się, gdy oprocentowanie kredytu zaczna mocno rosnąć a stopy zwrotu z inwestycji są niskie.

Ostatnią opcją jest wzięcie kredytu na krótszy okres. Problemem bywa jednak zdolność kredytowa i wysoka rata. Zmuszeni jesteśmy ją płacić niezależnie od sytuacji i jest to po prostu bardziej ryzykowne.

Kredyt najlepiej zabezpieczyć odkładając dodatkowe 50 procent raty na subkonto w formie inwestycji. W momencie gdy uzbierasz wystarczają kwotę będziesz wiedział czy opłaca się spłacić kredyt. Jeśli będzie nadal nisko oprocentowany będziesz mógł nadal inwestować i pomnażać środki.

Wpis ten poświęcony jest dla osób które mają kredyt lub go planują. Wszelkiego rodzaju przeciwników kredytów i trolli proszę o nie wtrącanie się w dyskusję, chyba, że w merytoryczny sposób. Wielu Polaków już podjęło decyzję o kredycie lub będzie do niego zmuszona więc warto propagować wiedzę w tym temacie. Jeśli jesteś jednym z nich zgłoś się do mnie a chętnie udzielę Ci kilku cennych informacji.

#kredyt #kredythipoteczny #ekonomia #finanse #oszczedzanie #gospodarka #banki #nieruchomosci #mieszkaniedeweloperskie
droetker4 - Czy tani kredyt zostanie z nami na dłużej?

Sposobem wsparcia gospodarki ...

źródło: comment_1589543307mb00wW7g1KygYuLKydP2H8.jpg

Pobierz
  • 9
@droetker4: Dodatkowo na ogół nie warto przedterminowo spłacać kredytu jak się planuje zaciągnąć kolejny np. na większe mieszkanie, bo ciężko obecnie o taką marżę jaka była dostępna kilka lat temu. Lepiej zostawić stary, a drugi wziąć mniejszy o kasę którą się ma na ewentualne spłacenie pierwszego.
Tani dostęp do kapitału może być jednak zgubny i prowadzić do wysokiej inflacji.


@droetker4: Z punktu widzenia kredytobiorcy to inflacja jest zbawienna a nie zgubna, poprawia relację przychodów do zadłużenia.
@wrzesien zgubny dla rządzących i ogółu obywateli. Oczywiście rozważając tutaj samą kwestię kredytu inflacja jest pozytywnym zjawiskiem. Jednak te osoby też kupują, też zarabiają i chcą oszczędzać na różne cele. Jeśli inflacja będzie wysoka kredyty będą się opłacały coraz bardziej jednak masa ludzi się do nich po prostu nie przekona, żyjąc w przekonaniu, że wiedzą lepiej.
@wrzesien

ogółu obywateli.


@droetker4: Dlaczego? Inflacja to podwyżki, mniejsze bezrobocie, rosnąca giełda etc

Oczywiście zgadzam się z tym, że są dwie strony medalu. Większość obywateli nie ma nawet komplementarnej wiedzy ekonomicznej i jak usłyszy pytanie "czy wzrost cen jest dobry?" kategorycznie odpowie, że nie. Druga sprawa, że inflacja jest korzystna jeśli jest kontrolowana. W Polsce z aktualnym umiłowaniem do socjalu i już wysokimi wskaźnikami możemy dość łatwo przekroczyć tą cienką barierę.
@gryfik1989
odpowiedzi nie zna nawet sam Morawiecki jeśli chodzi o WIBOR i możliwe zmiany. Stała stopa to bezpieczeństwo i spokój na najbliższe kilka lat. Wyższe koszty takiego kredytu można traktować jak swego rodzaju ubezpieczenie. Osobiście uważam, że stopy procentowe będą nadal na niskim poziomie z racji na konieczność dewaluacji długu publicznego (zmniejszanie jego wartości poprzez inflację) oraz duży elektorat jaki tworzą osoby z kredytami. Ważne żeby wszystkie decyzje podejmować świadomie i na
@gryfik1989: @droetker4: do konca tego roku ma wejsc w zycie rekomentacja KNF S o hipotekach na stala stope procentowa:
"Komisja Nadzoru Finansowego oczekuje, że Rekomendacja S zostanie wprowadzona przez banki spółdzielcze nie później niż do 31 grudnia 2022 r., a przez pozostałe banki i oddziały instytucji kredytowych nie później niż do 31 grudnia 2020 r."
link

ciekawe jak to bedzie wygladac w praktyce biorac pod uwage obecene stopy( ͡°