Wpis z mikrobloga

Mirki, jak zrobic w Ubuntu tak, zeby wszystkie programy instalowane przez Terminal lub Ubuntu Software instalowaly sie mi na dysku twardym 1TB HDD, a nie 120GB SSD - gdzie na SSD mam system zainstalowany? Teraz formatuje 1TB HDD i chcialbym wlasnie, zeby wszystko instalowalo sie na HDD'ku. Moze wydawac sie smieszne, ze tak sie o wszystko z Linuxa pytam, a to jest dla was proste, ale ja tylko umiem obslugiwac GUI i tyle, a taka wiedza przyda mi sie w przyszlosci. #pytanie #problem #kiciochpyta #informatyka #komputery #systemyoperacyjne #linux #ubuntu #nauka
S.....5 - Mirki, jak zrobic w Ubuntu tak, zeby wszystkie programy instalowane przez T...

źródło: comment_1590911629e2QQ1BmxtfqAhfLvi8U3we.jpg

Pobierz
  • 16
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@Skim25: Nie można tak, kwestia jest tego że system to też programy a to zazwyczaj programy decydują gdzie się zainstalują (chyba że jakieś kompilujesz jakiś i tak wgrywasz)

Można się bawić w montowanie innej partycji z innego dysku jako /usr/share /usr/bin czy temu podobne ale uważam że to zbyt ryzykowne
@Skim25: Zabezpiecz się jeszcze przed dodaniem kolejnego dysku w fstab. Wpis w /etc/fstab dodaj z outputem komendy blkid /dev/sdb2 (zależy gdzie przeniesiesz mountpoint) zamiast /dev/sdb2. W przypadku dodania kolejnego dysku ustnieje niewielka szansa, że inny dysk zostanie Zaczytany jako sdb i nie znajdzie partycji, która jest na innym dysku. blkid rozwiązuje tę sprawę