Wpis z mikrobloga

Na Wykopie wspieram raczej obóz gimboateistyczny, bo mam mocno negatywne zdanie o (zwłaszcza, ale nie tylko) polskim katolicyzmie, jego "teologii proboszczowskiej" i maszynie społecznej Kościoła i nie zamierzam udawać, że dopatruję się tam tego, czego nie dostrzegam. Ale to wszystko nie oznacza, że obok m. in. stoików, Spinozy i Petera Singera nie lubię sobie poczytać równie wielkich (a może i większych) Tomasza, Anzelma czy Augustyna ( ͡° ͜ʖ ͡°).

Tomasza moim skromnym zdaniem powinni posmakować wszyscy ludzie doszukujący się jakiejś mądrości życiowej u starożytnych i w etyce cnót, np. w #stoicyzm czy u Arystotelesa, bo to imponujący i obszarowo ponadczasowy system z ciekawą antropologią (1, 2, 3) człowieka.

Od czego by tu zacząć? Może od czegoś maksymalnie praktycznego. Polecam na początek fragmenty Sumy Teologicznej, gdzie Tomasz zastanawia się, co czyni człowieka szczęśliwym.

W polskim tekście Sumy można znaleźć te rozważania tutaj (od strony 18).

Ale może lepiej wejść wprost w komentarz niezawodnego Sadlera do tych fragmentów, bo odziera je z nawiązań biblijnych i zostawia samą filozofię (pokazuje przy okazji w ten sposób jak można tego typu rzeczy z Tomasza "wyłuskać"):
* Wealth and Human Happiness
* Honor, Fame, Power, and Happiness
* Pleasure and Human Happiness
* Goods of Body or Soul and Happiness
* Can Any Created Good Be Happiness?

Tomasz rzecz jasna zmierza do stwierdzenia, że poza Bogiem i słynną wiekuistą "wizją uszczęśliwiającą" nic człowieka nie jest w stanie ostatecznie wypełnić, co nie oznacza, że nie ma na naszej drodze "małych szczęść". Czy ktoś się zgadza z tą konkluzją czy nie (ja jak najbardziej, choć dla osób bez nadziei eschatologicznej - czyli mainstreamu współcześnie - oznacza to wyrok niespełnienia), są tam bardzo bystre i ponadczasowe spostrzeżenia.

PS: W gronie ludzi lubiących poczytać sobie Tomasza można zresztą spotkać całkiem niespodziewanych ludzi. Ostatnio sporą estymą do Tomasza wykazał się np. nie kto inny, a prof. Hartman.

Uznanie dla Tomasza jako jednej z najważniejszych postaci w historii filozofii jest zresztą powszechne i raczej niezmienne wśród specjalistów:
- https://leiterreports.typepad.com/blog/2017/04/the-most-important-western-philosophers-of-all-time.html
- https://leiterreports.typepad.com/blog/2009/05/the-20-most-important-philosophers-of-all-time.html

Rzecz jasna sporo się z jego dzieła zdezaktualizowało (a teologia traktująca teksty biblijne dosłownie w ogóle jest z dzisiejszej perspektywy śmieszna), a nowego Tomasza, który odpowiedziałby na pytania współczesności nie ma (co jest moim zdaniem jednym z powodów uwiądu katolicyzmu).

PPS: Każdy słyszał pewnie o Tomaszowych "drogach poznania Boga", ale pewnie nie każdy wie, że zanim do swoich tzw. "dowodów" przystąpił, rozprawił się z tymi Anzelma (wideo niżej).

PPPS: Po co pisać o takich rzeczach na wykopie? Nie wiem, może komuś się przyda, napisałem to głownie dlatego, że sam nabrałem chęci, żeby wśród takich treści po przerwie więcej poprzebywać, a pisanie porządkuje myśli i tworzy notatki, do których można potem sięgnąć ( ͡° ͜ʖ ͡°).

#filozofia #sredniowiecze #rozwojosobisty #katolicyzm #kosciol #swtomasz
eoneon - Na Wykopie wspieram raczej obóz gimboateistyczny, bo mam mocno negatywne zda...
  • 9
Uznanie dla Tomasza jako jednej z najważniejszych postaci w historii filozofii jest zresztą powszechne i raczej niezmienne wśród specjalistów:


@eoneon: ja bym raczej ostrożnie podchodził do tej ankiety, bo grono czytelników bloga Leitera jest mimo wszystko dość niereprezentatywne i te bardziej lewicowe światopoglądowo środowiska go w części bojkotują
@Croce: Jasne, ranking jest zapewne zbiasowany na parę różnych sposobów (choć raczej nie prokatolicko, bo na 4. miejscu Hume), ale nie znam w sumie innego bardziej reprezentatywnego, nieraz linkowali go na r/askphilosophy. Zresztą takie rankingi i tak powinny być traktowane z dużym dystansem.

Ale niezależnie od wszystkiego bardzo bym się zdziwił, gdyby jakiekolwiek zestawienie od zawodowych filozofów nie uwzględniało Tomasza w pierwszej dwudziestce jeśli idzie o historię filozofii, czyli w niekwestionowanym
choć raczej nie prokatolick


@eoneon: jasne, w sumie trudno mi nawet określić do końca jaki tam jest bias — po prostu Leiter często się angażuje w naglaśnianie dość kontrowersyjnych dla dużej części filozofów dyskusji, jak np. niedawno przy promowaniu stanowisk o osobach trans wypowiadanych przez Kathleen Stock czy też Holly Lawford-Smith (zwłaszcza w aferze wokół 3AM Magazine), co powoduje że jakaś część akademików na jego ankiety się nie natknie, bo bojkotuje
@BRTM: W sumie nie słuchałem, ale jest na youtube wykład śp. Krąpca na ten temat.

PS: Gadałem kiedyś sporo z jednym z wychowanków Krąpca i pamiętam, że strasznie wyrzekał na - jak to nazywał - "Krąpcoidy", czyli tę całą KULowską masę niezbyt lotnych i mocno dogmatycznych doktorów i profesorów wokół niego uformowanych. Sam Krąpiec podobno mimo ostrych poglądów i retoryki taki nie był i dało się z nim rozmawiać. Tym bardziej
eoneon - @BRTM: W sumie nie słuchałem, ale jest na youtube wykład śp. Krąpca na ten t...