Wpis z mikrobloga

Wykopki drogie mam pytanie. Podczas biegania (30 minut, tempo 6min/hm) tętno potrafi mi dobić o 196. W listopadzie wziąłem udział w takim lajtowym wyścigu mtb i tam tętno mi oscylowało w okolicach 185-199 przez cały wyścig. Czy to jest normalne w wieku 30 lat? Warto dodać że nie jestem typem sportowca i trenuje "od tak se" dla zdrowia. Czy powinienem się martwić?

#bieganie #jogging #kolarstwo #mtb #sport #zdrowie
  • 18
@Kruqu: Dużo za dużo - to jest krytyczne tętno, nie wiedziałem że człowiek jest w stanie biec na nim więcej jak krótki odcinek.

Albo w niedobry sposób je mierzysz, albo musisz wzmocnić kondycję, bo tak jest niezdrowe
@Kruqu: Sprawdź sobie tętno maksymalne przede wszystkim podczas testu. Robisz rozgrzewkę, potem 10 minut biegniesz do odcięcia i masz maksymalne tętno. Potem możesz sobie trenować na podstawie stref tętna. Pewnie na początku będzie to wyglądało tak, że 75% tętna maksymalnego będzie podczas mega wolnego biegu. W czasie treningu się "naprawi".

Mi się wydaje, że po prostu za szybko biegasz.
@Kruqu: mozesz byc typem ktory ma wysokie tetno i czesc. To ze wzory typu 220 - wiek = hr max sie sprawdza dla znakomitej wiekszosci spoleczenstwa, nie oznacza ze nie ma wyjatkow.
Dzien dobry Panie Wyjatek ( )

A tak serio to udaj sie do jakiegos kardiologa, niech ci zrobi wstepne badania bedziesz spokojniejszy i moze to wykluczyc wstepnie jakies schorzenia. Poza tym monitoruj ile masz
@Kruqu: O cię Panie, ja mam problem przebić 176 na pulsometrze bez naprawdę mocnego treningu wcześniej, a powyżej 180 to nawet nie dotknąłem, a trenowałem pod różne duże imprezy. Może warto się przebadać albo z jakimś specjalistom to skonsultować.
@Kruqu: Przy Twoim wieku teoretycznie HRmax to 187 - nawet jeżeli w jakiś sposób osiągasz 196 (co niby możliwe), to jest to niebezpieczne.

Wzrost/waga nie jest zły, choć pewnie lepiej jakbyś wzmocnił sobie wytrzymałość, i unikał tętna powyżej 175 - w części zegarków można ustawić alarm na to.

Czyli dystans spoko, ale może trochę wolniej (dopóki się nie wzmocnisz) + postaraj się biegać jak jest chłodniej. Rozważyłbym też marszobieg, ale częstsze
@Aiden7: @Koral94: przecież tętno to rzecz indywidualna. Kilka lat temu najwyższe zanotowane u mnie to 203 chyba podczas testu coopera.

176 to dla mnie bieg całkiem komfortowy. Dopiero koło 185 zaczynam odczuwać dyskomfort.
@MirkobIog: no ja też lubię na nim lecieć, dobrze się wtedy czuję. Ale no 176 to nie 196 przy spokojnym biegu - strzelam że też nie czułbyś się dobrze biegnąc 5+ km tempem do cooper, co trening :D
@Aiden7: to zależy jakie masz wyjściowe ( ͡° ͜ʖ ͡°) oczywiście, żarty na bok bo nie chcemy mieć tutaj trupa.

@Kruqu: najpierw zalecam sprawdzić czy twój pomiar jest rzeczywisty. Porównaj odczyt z pulsometru ze "starodawną" metodą czyli palec na szyje i zegarek.
@Kruqu: U mnie wzrost 178, waga 95kg, średnie tętno przy biegu do 10km 155-160. Maksymalne 180 jak robię interwały. Pobiegałbym na Twoim miejscu jeszcze tydzień, ale wolniej 6:20-6:40 i sprawdził. Jeśli dalej będzie tak wysokie to udałbym się do lekarza pierwszgo kontaktu, żey zadecydował co dalej.
@Kruqu: tętno w trakcie jazdy na rowerze jest trochę niższe niż w trakcie biegu, ze względu na mniej pracujących mięśni. To Twoje trenowanie „od tak se” oznacza ze masz słaba wydolność i trzeba nad tym pracować ʕʔ
@Desmosedici: Nie jest to duża różnica, ale jak wstawisz tego samego zawodnika na bieżnie i na rower, na bieżni osiągnie większe tętno max. Jest to cięższy wysiłek dla organizmu niż jazda rowerem. Wtedy tez inaczej rozkładają się progi beztlenowe i tlenowe i trzeba to mieć na uwadze. Ale pozycja na rowerze sprzyja oddychaniu wiec jeśli chodzi o parametry typowo oddechowe, mogą być wyższe na rowerze, choć to najczęściej charakteryzuje zawodowych kolarzy.