Wpis z mikrobloga

@devamp:Mirki - czego lepiej się uczyć teraz - Ruby czy Javy?
Zdaję sobię sprawę, że w obu jedyne co mnie czeka to WebDev - no ale niestety nie mam już tych 12-13 lat gdzie się spędzało dni na cpp0xdotpl i możliwości tego robienia przez najbliższe kilka lat, tylko chciałbym tak w ciągu roku ogarnąć temat na tyle, żeby móc wejść "do przemysłu" i tam się dalej rozwijać.
Z oboma miałem do czynienia w ich przyjemnej formie - aka odpowiednio pisaniu skryptów Rgss, oraz pisaniu modów do minecrafta - w javie boli mnie dość nieprzejrzyste (aka nie umiem tego i próbuję się nauczyć na wszelkie sposoby) pisanie wielowątkowe... ale w sumie w rubim po prostu z tym nie miałem dużo do czynienia więc się nie wypowiem.
Ruby kusi mocno, jest przejrzysty, ale odstrasza trochę bardzo mała liczba miejsc pracy...
Za to na junior java devów jest sporo ofert... ale adekwatnie dużo chętnych :/
Duży problem jest w tym, że no nie jestem zbytnio pasjonatom webdevu - nie potrafię sobie wyznaczyć jakichś sensownych projektów jakie mógłbym wykonywać w tym kierunku. Niestety te które do zbudowania polecają na internecie - są zbyt rozbudowane i z moim adhd po prostu się gubię w tym chaosie nowej wiedzy. Jak macie jakieś pomysły na małe projekty które bym mógł wykonywać w kierunku webdeva
#naukaprogramowania #programowanie #programista15k
  • 23
  • Odpowiedz
@devamp: Ruby to chyba obecnie głównie utrzymanie aplikacji z backendem napisanym w railsach (czy ktoś potwierdzi?). Zamiast javy brałbym C#. Praca chyba też jest (chociaż na pewno nie tyle co w javie), a pisanie jakby przyjemniejsze :P
  • Odpowiedz
@langle: 21 lat, ale przez pracę fizyczną już sobie właśnie rozwaliłem nogę (inb4 nierób - studiowałem i pracowałem jednocześnie) .Próbowałem dostać się do różnych korpo do biura, do call centre - niestety wszyscy mi podziękowali :c Dlatego chcę teraz poświęcić ten rok nauce i przemęczyć się w Maku (jestem Liderem Gościnności xD)
  • Odpowiedz
@turbanator: Próbowałem C#, ale... no z javą i rubim znalazłem jasne i klarowne "kursy" plus fajne ksiażki (head first java i Eloquent Ruby odpowiednio)...
Natomiast w C# po pierwsze zraziło mnie IDE Microsoftu - o ile VSCode jest o wiele przyjemniejszy od Atoma, tak zwykłe visual studio jest upośledzone jakieś. Jakby w IntelliJ można było robić w c# to pewnie bym próbował.
No i najgorsze z C# jest to ,że przez
  • Odpowiedz
No i kolejny plus to do Javy mam konto na Udemy od kumpla gdzie mam jakieś 20 kursów na samą javę (tam głównie Buhalki używałem - polecam , jak nie rozumiałem czegoś z książek / neta to on najczęściej miał to wytłumaczone zrozumiale, poza tym felernym multithreadingiem xD, ale no ja mam ADHD i to wymaga ode mnie specyficznego podejścia do rzeczy)
A Rubi ma milusią dokumentację za to :3.
Ale wiem
  • Odpowiedz
Elixir


@Hauleth: Hmmm. tutaj mamy już dużą przesiadkę, bo z funkcyjnym miałem jedynie do czynienia przy (hatfu) jsie... Nie było to złe, ba w sumie to podoba mi się w tym paradygmacie, że można robić w nim wiele mniejszym projektów a nie kolosy...
Tylko czy jest jakiś choćby i roadmap, w którym jest jasno wyjaśnione jak się go uczyć? Bo niestety jak mówiłem, nie jestem jakimś super pasjonatom plus mam
  • Odpowiedz
@Hauleth: Dzięki, w sumie to o tym języku nigdy bym nie pomyślał - bo Erlang to mi się kojarzył nie wiem czemu z jakimiś precyzyjnymi zadaniami ==> z byciem super nieprzyjemnym językiem - a tu patrzę, że Elixir taki nie jest :D
To w sumie zobaczę jutro czy mi się spodoba czy wracamy do javy xD
  • Odpowiedz
@Hauleth: Tylko no jeden problem - na to to już w ogóle nie widzę ŻADNYCH ogłoszeń juniorskich xD. Tylko jedno w wwa Junior Java z elixirem.
Ale może to też problem z miejscem gdzie szukam bo ja patrzę na bulldogjob, nofluff, justjoin i... pracujpl. Mam niby LinkedIna no ale, że nie mam czym się pochwalić na niim poza pracą w maku póki co to nie patrzyłem
  • Odpowiedz
@devamp: Erlang też jest spoko, tylko trzeba się przyzwyczaić do lekko niecodziennej składni.

Jak się nauczysz i zrobisz coś, co działa i można pokazać, to znajdziesz pracę. Większość firm szuka na forum i/lub na Slacku/Discordzie, bo społeczność nie jest tak duża, więc nie trzeba szukać przez takie agregatory.
  • Odpowiedz
@Hauleth: A co uważasz za coś co działa ? Bo nie wierzę, że za kalkulator by wzięli do pracy, ale czy np. za jakiś prosty portal np. bardzo upośledzonego reddita?
  • Odpowiedz
@Hauleth: @devamp: Jaki #!$%@? Erlang i Elixir, dla juniora? To są specjalizowane języki z wąskim rynkiem, nie idź w to @devamp bo szkoda czasu na tym etapie. A czy Java czy Ruby - z mojego osobistego doświadczenia wynika, że Java, ale to tylko opinia.
  • Odpowiedz
@devamp: Zgadzam się z @Myzreal. Ani Elixir, ani Erlang to imo nie są języki do zaczynania. A i z pracą ciężko jak nie będziesz tego serio ogarniał! Jak Ci Java spasowała to ciśnij. Niby Ruby'ego bym na Twoim miejscu odpuścił, ale z drugiej strony prawda taka, że wypada znać więcej niż jeden język (może Pythona byś spróbował? albo R?).
  • Odpowiedz
@turbanator: Wspominałeś o C#. Dla mnie jak pisałem on jest taką trochę czarną magią (jak kaźde zresztą zaawansowane programowanie aka - frameworki ^^ ) - w tym sensie, że o ile w Javie i Rubym masz jasną drogę - uczysz się języka a potem Spring / RoR, tak w C# masz niby .net... które ma pierdyliard rodzajów i naprawdę mi osobie wiedzącej jak napisać jakieś kalkulatory i tym podobne, nie jest
  • Odpowiedz