Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Znajomy_premiera_Morawieckiego: arch nie instaluje ci syfu. Masz pełną kontrolę z czego składa się twoja dystrybucja i jakie toole potrzebujesz. Nie masz też czegoś takiego jak wersję distro. Po prostu aktualizujesz pakiety jakie chcesz i tyle. Arch nie skupia się na stabilności tylko dowolności, więc łatwiej coś samemu zepsuć. No i trzeba sledzic bloga bo czasem zmieniają się klucze gpg dla konkretnych paczek i trzeba je ręcznie poprawić
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@TotalDisaster: nie wypowiem się. W swoim życiu używałem tylko Fedory i później Archa. Fedora była zaskakująco stabilna jak ja opinie że to eksperymentalną wersja RHEL z nowinkami które dopiero później wchodzą do RHEL.
@TotalDisaster: Na początek idź bardziej w stronę stabilności. Zorientujesz się, sporo nauczysz, zobaczysz czego potrzebujesz i dopiero wtedy gdy Ci czegoś będzie brakować to będziesz mógł pójść w stronę "(naj)nowszych pakietów".
Sam zaczynałem kilka lat temu od Linuxa Mint MATE i dlatego Linuxa Mint (niezależnie w jakiej "odmianie", poza LMDE) na początek (ale też i potem) polecam.
@TotalDisaster: manjaro jest najbardziej przyjazną odmianą archa, ale to nadal arch. Jest dobry jako pierwszy system z ten grupy, ale nie jako pierwszy system per se, bo jakiejś tam wiedzy wymaga, AUR jest trochę niebezpiecznym narzędziem, a zbyt częste aktualizacje przy dużej ilości pakietów mogą doprowadzić do wysypania się czegoś i wtedy początkujący niepotrzebnie się denerwuje.

Na pierwszą dystrybucję warto brać PopOS albo Mint plus dodać sobie archwiki do ulubionych. Manjaro
@TotalDisaster: Możesz spokojnie brać Debiana jako pierwszego Linuxa, ale na pewno nie Archa. Arch niby wolność i dowolny wybór pakietów, ale dla początkującego właśnie przez to łatwiejszy do zepsucia. Co do Debiana, to niby przestarzałe pakiety, ale używam go już kilka lat i nie miałem żadnych problemów z przestarzałymi pakietami. Mam najnowsze VSCode, Firefoxa, Dockera wgrane niezależnie a to najważniejsze dla mnie :)

Możesz też wziąć Ubuntu albo Minta, ale to
@TotalDisaster: bierz Manjaro. Nie był to pierwszy Linux, którego używałem, ale pierwszy który zainstalowałem u siebie na komputerze i używałem jako główny (i po krótkim czasie jako jedyny) system. Wcale mi się nie psuł. Za jakiś czas na Archa przeskoczysz i szybko ogarniesz sobie co i jak.
ArchWiki i AUR to najepsze rzeczy jakie istnieją.