Wpis z mikrobloga

#prawo #nieruchomosci #mieszkanie

mirki, jestem w trakcie rozglądania się za mieszkaniem na rynku wtórnym. Z agentką nieruchomości obejrzałem 3 mieszkania z których jednym jestem zainteresowany. Dostałem do podpisania umowę pośrednictwa w zakupie nieruchomości, gdzie widnieje zapis dotyczący wynagrodzenia pośrednika:

"... wynagrodzenie pośrednika płatne jest w dniu podpisania umowy przedwstępnej lub protokółu uzgodnień lub w chwili podpisania aktu notarialnego kupna nieruchomości jeśli nie podpisano protokołu uzgodnień czy umowy przedwstępnej"

czy taki zapis jest dozwolony? rozumiem zgodnie z nim,bw sytuacji gdy po podpisaniu umowy przedwstępnej otrzymam negatywną decyzję od banku ws. kredytu, to i tak będę musiał zapłacić prowizję pośrednikowi?
  • 5
@Dentka7
@elf_pszeniczny
zwrócę się do biura o aneks. Jeszcze pytanie, czy sam fakt podpisania umowy o pośrednictwo może powodować konieczność zapłaty prowizji, jeśli nie dojdzie do podpisania umowy przedwstępnej, aktu nabycia itp? czy sam fakt "próby" pośredniczenia i podpisania owej umowy może być podstawą do obciążenia konsumenta kosztami np wykonanej pracy, czy jest to wpisane powiedzmy w ryzyko prowadzonej działalności?
czy sam fakt "próby" pośredniczenia i podpisania owej umowy może być podstawą do obciążenia konsumenta kosztami np wykonanej pracy, czy jest to wpisane powiedzmy w ryzyko prowadzonej działalności?


@przedostatnisamuraj: Nie, tzn. nie wiem jak masz skonstruowana "umowy o posrednictwo" ale byloby to conajmniej dziwne. Prowizja jest pobierana dopiero przy sprzedazy. Agent nieruchomosci czesto pracuje "za darmo", jeden na kilkunastu klientow kupi mieszkanie i to jest jego zarobek.