Wpis z mikrobloga

"Po wyjściu z więzienia czułem się dziwnie. Pierwszego wieczoru nie wiedziałem, co ze sobą zrobić. W myślach ciągle się bałem, że ktoś mi położy rękę na ramieniu, cisnęło mi się na usta: Panie strażniku, czy mogę zrobić to? Panie strażniku, czy mogę robić tamto? Przez pierwsze trzy-cztery tygodnie siedziałem cicho, to było dla mnie bardzo długo. Tylko patrzyłem na wszystko i godziłem skłóconych braci. Co za szczęście, że przedtem odżegnałem się od całej roboty partyjnej. Jak można wziąć odpowiedzialność za to, co będzie, jeśli się samemu nie może działać?

Trzynaście miesięcy w więzieniu to w sumie niewiele, ale dla mnie trwały bardzo długo. Tak tęskniłem do wolności! Ale gdyby nie czas spędzony za kratami, "Mein Kampf" by nie powstał; można powiedzieć, że przez ten czas zrozumiałem wiele rzeczy, które przedtem ledwie przeczuwałem i instynktownie broniłem, dopiero przez ciągłe myślenie osiągnąłem pełną jasność. Wreszcie z tego okresu pochodzi owo połączenie pewności siebie, optymizmu i wiary, której w złych chwilach nic już nie zachwieje. I wtedy właśnie zrozumiałem - czego nie pojmowało wielu moich zwolenników - ustaliłem jedno: przemocą nie damy rady. Państwo jest już za mocne, to ono ma broń! Zagramy na ich demokratycznych zasadach i zwyciężymy!

Mamy w Niemczech miasta, w których wymarła wszelka radość. Ponoć podobnie jest w niektórych kalwińskich gminach w Szwajcarii. W Trewirze i Fryburgu zaczepiały mnie kobiety takimi słowami, że nie powtórzę - tam uzmysłowiłem sobie głębię tego upadku. Należy wszelako sądzić, że w tych okolicach straszą jeszcze upiory inkwizycji. Pod Wiirzburgiem są wsie, w których spalono dokładnie wszystkie kobiety. Byli sędziowie-maniacy, którzy chlubili się spaleniem dwudziestu czy trzydziestu tysięcy kobiet. W zaułkach Madrytu po dwustu latach jeszcze zalega smród palonych ciał"

#ocieplaniewizerunkuadolfahitlera #hitler #ciekawostkihistoryczne
Pobierz M.....e - "Po wyjściu z więzienia czułem się dziwnie. Pierwszego wieczoru nie wiedzia...
źródło: comment_15990621829sOTDrnhsayiOGOLSkpEQt.jpg