Wpis z mikrobloga

#wesolezyciewsekcie #swiadkowiejehowy
Dlaczego Świadkowie Jehowy są w stanie nie odzywać się do własnych dzieci?

Jak wiecie, Świadkowie Jehowy nie mogą się odzywać do byłych członków zboru. Dotyczy to tych, którzy ochrzcili się jako ŚJ, a później zostali ze zboru wykluczeni, ale też tych, którzy po jakimś czasie od chrztu sami odeszli. Dlaczego poddają takie osoby ostracyzmowi mimo dobrych relacji?

1) Są uczeni, że wierność wobec Boga powinna iść przed emocjami wobec przyjaciół i rodziny. Bóg ma być w ich życiu najważniejszy ¯\_(ツ)_/¯

2) Byli ŚJ są zazwyczaj przedstawiani w negatywnym świetle, najczęściej jako zdegenerowani ludzie, którzy dopuszczają się strasznych grzechów. No a ŚJ się z takimi nie mogą zadawać w myśl wersetu biblijnego: “złe towarzystwo psuje pożyteczne zwyczaje”. Poza tym jeszcze by się nabawili wątpliwości co do własnej religii i sami by odeszli, kto to widział!

3) Według nich jest to kara od Boga, więc nie chcą się jej sprzeciwiać. Uważają to za akt miłości (bo przecież “kogo Bóg miłuje tego karci”, lol). A jakoś dziwnym trafem nikt im nie mówi, że w sumie to dopuszczają się przemocy psychicznej ( ͡° ʖ̯ ͡°)

4) Są nasycani przykładami, gdzie ktoś wrócił do organizacji właśnie dlatego, że znajomi i rodzina się do niego nie odzywali. A ponieważ chcą, żeby takie osoby wróciły na drogę do zbawienia, to idą za przykładami. Taki szantaż emocjonalny potrafi naprawdę zdziałać cuda!

5) Byli ŚJ są tak naprawdę sami sobie winni - jakby chcieli, żeby zbór się do nich znowu odzywał, to by przecież wrócili ( ) ŚJ nie rozumieją sytuacji, że ktoś w to już po prostu nie wierzy, albo że nie odpowiada mu takie życie - mają się dostosować i nie widzą w tym żadnego problemu, dla nich nie ma lepszego życia niż bycie Świadkiem Jehowy ( ͡° ͜ʖ ͡°)

A tak wygląda przykładowy propagandowy film, którym karmieni są ŚJ, aby nie odzywali się do wykluczonych dzieci: link. Zazwyczaj w przykładzie grzechem jest seks. Często jak ktoś już nie jest Świadkiem to część zboru plotkuje, że pewnie uprawiał seks bez ślubu albo zdradził małżonka, jakby nie było innych grzechów xD Poza tym zwróćcie uwagę, że to nie tak, że to rodzice ją wyrzucili z domu, tylko to ona nie chciała zerwać z chłopakiem, więc ona jest tu tą złą xD No a chłopak oczywiście ją zostawił, bo ludzie “ze świata” już tacy są ( ͡° ͜ʖ ͡°)

O innym przykładzie z ich literatury pisałam też tu: link

A ostatnio widziałam wywiad ze zgromadzenia ŚJ z 10-latką (swoją drogą ochrzczona rok wcześniej), która opowiedziała historię jak to jej wykluczona siostra chciała z nią nadal rozmawiać (najgorzej!), ale ta dzielnie się jej postawiła i powiedziała, że nie może z nią utrzymywać kontaktu, bo chce utrzymać dobrą więź z Jehową. Słit, aplauz. Tu filmik: link

Nie wiem jak dla kogokolwiek takie zachowanie może być w ogóle pochwalane, dla mnie to ohydne zagranie. No ale ja jestem po drugiej stronie barykady, bardzo mocno już w to niewierząca i daleka od usprawiedliwiania ostracyzmu.

---

Ktoś mi ostatnio wypomniał, że jest błąd w memie, więc zaktualizowałam ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Prócz tagu #wesolezyciewsekcie możecie mnie też obserwować na FB.
13czarnychkotow - #wesolezyciewsekcie #swiadkowiejehowy
Dlaczego Świadkowie Jehowy s...

źródło: comment_1601377380JmreaNYM93cLUaog2ZfkjD.jpg

Pobierz
  • 77
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 19
@dildo-vaggins: same here, nasi rodzice przestali się odzywać i generalnie mają w poważaniu, co robimy i kim jesteśmy. mija mi jakoś z 5 lat odkąd matka się przestała odzywać. tate jeszcze czasem dzwonił, ale przestał po tym, jak mu powiedziałam, że nie chcę nic słyszeć o 5g i ziębie (combo nam się trafiło, rodzice świadkowie i ziębici...). no ale na szczęście też są po drugiej stronie polszy, więc i tak żadnemu
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 6
@Theia: a u mnie sytuacja win-win bo ja się odciąłem od ŚJ i moi rodzice też więc mamy ze sobą dobry kontakt. Ale oczywiście moja ciocia przestała się do nas odzywac xD
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 16
@13czarnychkotow: byłem ŚJ od małego do końca liceum aż nie wyprowadziłem się na studia. Rodzice poznali ŚJ jeszcze przed moimi urodzinami więc (na szczęście) nie byłem ochrzczony w żadnej wierze. Jak tylko wyjechałem to odciąłem się totalnie od tej religii i w sumie od każdej innej bo od małego wiedziałem, że nie jest mi to potrzebne.

Jestem typowym umysłem ścisłym i żadne bajki o Jezusku, Bogu czy innych cudach do mnie
  • Odpowiedz
  • 4
@iAmTS poważnie, chyba muszę faktycznie zacząć szukać materiałów z nim xD

@Krzyzowiec to jest faktycznie ta sama sytuacja co bliscy znajomi i rodzina, którzy nagle się zachowują jakbyś nie istniał :P Tak, wszędzie zdarzają się tego typu zachowania, ŚJ nie są jedyni, to nie odkrycie. Ale sednem tego wpisu jest to, czego ich uczą "odgórnie" i że tego typu zachowania pochwalają jako coś dobrego, a karcą tych którzy tego nie robią.
  • Odpowiedz
  • 7
@13czarnychkotow pracował kiedyś u mnie w firmie ŚJ i niefortunnie powiedziałem, że w radiu leci "jakaś jehowa muzyka" (czyt. dziadostwo). Wstał, wyszedł i tyle go widzieliśmy.
  • Odpowiedz
@Limonene Gdyby OPka prowadziła retorykę moi rodzice świadkowie Jehowy są #!$%@? nie miała bym z tem problemu. Problem mam z pisaniem świadkowie Jehowy są #!$%@?. To jak pisanie mój kolega gej jest #!$%@?, a geje są #!$%@?. Widzisz różnice?
  • Odpowiedz
@dr_Batman: nigdzie nikt nie napisał, że ktoś jest #!$%@?, nie ma wskazania na grupę i wyzywania. Post opisuje stosowane manipulacje, czego ich uczą w zborze itp. To nie są wpisy "jehowi to debile!!!!!!111" tylko pokazują od środka jak to działa.
Poza tym zdecyduj się, przeszkadza ci, że oczywisty temat jest wałkowany, czy nie podoba ci się, że ktoś uogólnia? ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz