Wpis z mikrobloga

@Mirkosoft wygląda bosko! (ʘʘ) ale napisz lepiej skąd wytrzasnąłeś minari i buchu? Też używam przepisu od maangchi ale się poddałam jeśli chodzi o te dwa składniki (°°
  • Odpowiedz
  • 0
@Finchie: Skoro warszawscy Chińczycy mieli to i w innych większych miastach tez powinni mieć. Poszukaj gdzie mają Swoje bazary. Buchu mają prawie zawsze ale Minari to akurat trafiłem i zgarnąłeś ostatnie.
  • Odpowiedz
@Mirkosoft dzięki za tip, faktycznie warto spróbować. Znam we Wrocławiu jeden koreański sklep prowadzony przez panią która nie mówi po polsku, może być przygoda :)
  • Odpowiedz
  • 4
@pixtri: Kimchi jest fajne, ale dla mnie absolutnie najdoskonalsza kiszonka to... zwykła, tradycyjna kapusta kiszona. Dla nas oczywiście jest pospolita ale pod kątem kulinarnym to jest doskonałość. Tylko warzywo i sól - prościej się nie da. To tak jak włoskie auta których sylwetkę można narysować trzema liniami. Doskonałość z prostotą ma dla mnie wiele wspólnego.
  • Odpowiedz
@Mirkosoft:

kimchi zawsze wyjdzie.

Moje pierwsze 2 próby były kompletnie nieudane i prawdopodobnie z patogenami. Na wszelki wypadek nie próbowałem.

Cóż, mi się udają rzeczy niemożliwe :D
  • Odpowiedz
  • 1
@adamczo: Cóż, no zawsze może nie wyjść. To nie musi być Twoja wina. Większość bakterii zarówno dobrych jak i złych i tak się bierze z powietrza. Może masz bardzo niekorzystne warunki. Zadbaj o higienę, wyparz naczynia, myj często ręce albo użyj rękawiczek, zadbaj o to żeby całość była zanurzona w sosie. To ostatnie najważniejsze. I, to się może wydać zabawne, ale nie nastawiaj kiszonki przed burzą. Od wieków to było ludowe
  • Odpowiedz
@Mirkosoft: właśnie mam pytanie, czy zamiast sosu rybnego można wykorzystać sos sojowy jak się nie ma rybnego, czy raczej sojowy zepsuje kimchi?
  • Odpowiedz
  • 1
@zosiasamosia1: Przepis wrzucałem w odpowiedziach. Wpisz w Google „Maangchi Kimchi” i pierwszy wynik. Zaproponowałem jedenemu Mirkowi że mu wyślę i żeby dał paczkomat ale nie odpisał. Mogę coś tam wysłać jak komuś bardzo zależy. Ale i tak jeszcze wiszę jedną paczkę @chixi - muszę coś w końcu dla niej ciekawego uzbierać i wysłać, tylko chce żeby to było coś ciekawego - coś czego nie zna. Dopiero później będziemy myśleli nad ogólnym
  • Odpowiedz
  • 1
@vikt: To są zupełnie dwie różne rzeczy. Tak naprawdę możesz zrobić kimchi po prostu bez sosu rybnego. Najlepiej poszukaj przepisów na wegańskie kimchi - będzie bez sosu rybnego. Aczkolwiek, polecam kupić sos rybny - jest zajebisty i używam go non stop, nie trudno go dostać.
  • Odpowiedz
@Mirkosoft:

Bakterie (te dobre) źle reagują na wyładowania elektrostatyczne i wolniej się rozwijają.


W sumie, fermentacją zajmuje się od 16lat (8 zawodowo) i wygląda to mi na wierutny bullshit :)
  • Odpowiedz
  • 1
@adamczo: No nie znajdę Ci teraz źródła bo piję i mi się nie chce. Ale mogę poszukać jutro. Tak czy inaczej, nawet jak znajdę źródło to wciąż może być bullshit :)
  • Odpowiedz