Wpis z mikrobloga

(Wpis nr 325)
Tym razem w cyklu ▸ #zlotaeravhs przypomnę film który na kasetach był popularny tylko przez kilka lat po premierze, ale później znów zaczęto go oglądać, choć bardziej z ciekawości z powodu jego obsady.
I to nawet nie ze względu na Denzela Washingtona w roli głównej, a jego przeciwnika, charyzmatycznego cybernetycznego mordercę, którego zagrał rozpoczynający swą karierę Russel Crowe.
Sam film to thriller sf ubrany w styl #cyberpunk.

"Zabójcza perfekcja" (Virtuosity, 1995)

Rok 1999 – Los Angeles przyszłości.

Policjant Parker Barnes (Denzel Washington), który pod wpływem szału po zamordowaniu mu żony i córki sam wymierzył sprawiedliwość bandzie terrorystów, odsiaduje wyrok 25 lat więzienia. Tymczasem w komputerowym laboratorium policji trwają prace nad programem wykorzystującym wirtualną rzeczywistość do szkolenia policjantów. To tutaj przyszły policjant zmierzy się w VR z przeciwnikiem sadystycznym, drapieżnym i niezwykle inteligentnym, zdolnym do autoregeneracji swego organizmu.

W tym świecie królem zła jest SID 6.7 – psychopata obdarzony niebezpiecznym urokiem gwiazdora filmowego z połowy XX w.

Zwyrodnialec, którego osobowość składa się z wszczepionych mu charakterów prawie 200 seryjnych morderców i innych super przestępców.

Ale pewnego dnia SID uwalnia się z wirtualnej rzeczywistości. Przeniesiony do ciała cyborga (Russell Crowe), wychodzi na ulice Los Angeles. Czy zwolniony warunkowo Parker Barnes, któremu jako jedynemu podczas beta testów systemu udało się SIDA6.7 pokonać w VR, zdoła go powstrzymać w realu, uratować mieszkańców miasta?


Fabularnie film mocno kojarzył mi się z powstałym rok wcześniej "Człowiekiem Demolką".
W obu przypadkach mamy zbiegłego super łotra i gliniarza wypuszczonego z więzienia w celu jego złapania.

Nigdy go powtórnie nie oglądałem, więc nie wypowiem się jak obecnie jest oceniany...

Film na pewno nie jest tak charakterystyczny jak - właściwie jak już dziś klasyczny cyberpunkowy thriller - "Dziwne dni" [](https://rebrand.ly/Wpis-Dziwne-Dni) czy akcyjny, rozrywkowy "Johnny Mnemonic" z Keanu Reeves'em [](https://rebrand.ly/Wpis-Johnny-Mnemonic).
Niemniej nie przepadł w otchłani czasu, pojawił się na DVD, i nadal czasem ktoś go ogląda.
Zwiastun po polsku z oryginalnego vhs-a.
Strona [Filmweb](https://www.filmweb.pl/film/Zabójcza+perfekcja-1995-11471).
Film on-line.

Poprzedni wpis - komedia sf ze świata Marvela — "Kaczor Howard".

→ #zlotaeravhs
Mój autorski tag, gdzie można znaleźć wszystkie dotąd przypominane filmy, jak i te, które dopiero się pojawią...
A ich okładki możecie "hurtowo" przejrzeć w zakładce z grafiką...
https://www.wykop.pl/multimedia-tag/zlotaeravhs/ .

#sf #filmnadzis #losangeles #fantastyka

Montago - (Wpis nr 325)
Tym razem w cyklu ▸ #zlotaeravhs ◂ przypomnę film który na k...

źródło: comment_1607353636ZdUEPBmmIRXa5U6FQQGv2O.jpg

Pobierz
  • 20
@PanKracy582: @balrog84:

Wiecie że tego nie zauważyłem?
To polskie wydanie DVD, więc nawet nie przyszło mi do głowy że tytuł będzie inaczej wyglądał niż na VHS :0
Jego wrzuciłem zamiast tego z kasety, bo właśnie wyraźnej było tytuł widać (i aktorów).
I nawet go porządnie nie przeczytałem :P
Teraz wyraźnie widać literówkę dystrybutora :)

Przynajmniej w ofertach jest poprawnie, choć wisi ta błędna okładka.
https://www.dvdmax.pl/zabojcza-perfekcja-dvd,art830?gclid=CjwKCAiAwrf-BRA9EiwAUWwKXjIx8sskKohAI6_MBTXO87vIczTGiGyoDvJ5OkBa7DMQUAy3WBGxVhoCpHUQAvD_BwE
Mogłem jednak takie wydanie wrzucić
Montago - @PanKracy582: @balrog84:

Wiecie że tego nie zauważyłem?
To polskie wyda...

źródło: comment_1607356177ffwuATSo9duSpXBbiE9hEZ.jpg

Pobierz
@PanKracy582: @matkaPewnegoMirka: leciał kiedyś w TV, chyba na dwójce, potem go jeszcze raz oglądałem online i muszę przyznać, że nie jest tragiczny, ale bynajmniej dobry też nie ( ͡° ͜ʖ ͡°). Gdzieś kiedyś słyszałem, że uważa się go za najgorszy film w jakim zagrał Crowe i co prawda nie widziałem wszystkiego w czym występował, ale jestem w stanie uwierzyć, że tak jest ( ͡° ͜
@Montago: Ależ ten film zrobił na mnie wrażenie! Oglądałem chyba pod koniec lat 90. w TV (TVP2?). Odebrałem go wtedy jako dość mroczny, z bezwzględnym przeciwnikiem, ale miał też chwile mrugnięcia okiem, jak wtedy gdy SIDowi spodobał się garnitur w stylu Travolty i po zabiciu jego właściciela idzie przez miasto do rytmu Stayin' Alive ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Trochę boję się, czy dziś też by mi się
@Kaczorra: @matkaPewnegoMirka:

Akurat w kilku recenzjach (nie tylko polskich) występ Crowe jest chwalony, są opinie że "ukradł" cały film i to z nim jest sympatia widzów.
Wiadomo że technika i efekty się postarzały, ale właśnie Russell dzisiaj ciągnie film.
Może w porównaniu z "Gladiatorem" to niziny jego kreacji aktorskich, ale jednak i tu, 4 lata wcześniej miał już swój talent, więc aż tak źle nie może być ツ
Ale nie
@matkaPewnegoMirka: To jest zawsze kwestia scenariusza i reżysera, bo choć jedno albo drugie musi mieć jakiś poziom, by aktorzy mogli coś z siebie dać.
Obojetnie czy są dobrzy czy źli, zawsze można ich w dół lub w górę poprowadzić. ;)
@phsbdg:

Nie - "Rykoszetu" nie opisałem, dotąd głównie wrzucam fantastykę i horror, filmów akcji było dosłownie kilka.
Ale też się za nie zabiorę, w końcu aby osiągnąć następne kilkaset wpisów będę musiał zaczerpnąć z wielu gatunków.
@GwaltowneWypaczenieCzasoprzestrzeni:

pokasowałeś swoje stare wpisy?

Np. w tym:

https://www.wykop.pl/wpis/40399229/zapomniane-filmy-ze-zlotej-ery-vhs-zlotaeravhs-dzi/

Odwołujesz się do tego:

...................

który zniknoł, zaginoł na zawsze


Aż sprawdziłem co z tym linkiem, bo nigdy nie kasuję wpisów...
Za wyjątkiem tego jednego, który był do pierwszego filmu jaki wrzuciłem na Wykop.
Wtedy nie miałem jeszcze wypracowanego schematu jak to wszystko we wpisie ma wyglądać. Był źle zrobiony.
Więc wpis zniknął, ale film ponownie, już w moim stylu przypomniałem parę
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Montago: ale ja nie twierdzę, że Crowe tam źle zagrał, bo to genialny aktor i nie znam chyba filmu w którym miałby słaby występ, tylko że ten film jest kiepski ( ͡° ͜ʖ ͡°)