Wpis z mikrobloga

Epikureizm nr. II Przyjemność godna wyboru

Dlatego właśnie twierdzimy, że przyjemność jest początkiem i celem życia szczęśliwego. Ona to bowiem, według nas, stanowi pierwsze i przyrodzone dobro oraz punkt wyjścia wszelkiego wyboru i unikania; do niej w końcu powracamy, gdy odwołujemy się do czucia jako" kryterium wszelkiego dobra. I właśnie dlatego, że jest ona dobrem pierwszym i przyrodzonym, nie uganiamy się bynajmniej za wszelką przyjemnością, lecz nieraz rezygnujemy z wielu; postępujemy tak zwłaszcza wtedy, gdy spodziewamy się z ich powodu doznać więcej przykrości.


Jeśli chcemy mieć życie szczęśliwe, powinniśmy skupić się na przyjemnościach a unikać bólu. Przyjemność jest najwyższym dobrem jaki człowiek może posiadać. Przyjemność jest dobra a ból jest zły. Wybierając rzeczy które powinniśmy zrobić powinniśmy zawsze oceniać ile one nam dadzą przyjemności a ile one nam dadzą bólu. Epikureizm jest filozofią hedonistyczną. Jednak należy pamiętać że nie każda przyjemność jest warta zaspokojenia. Niektóre nasze przyjemności długoterminowo dadzą nam więcej bólu niż przyjemności. Palenie papierosów chodź przyjemne krótkoterminowo, w przyszłej perspektywie da nam więcej bólu (rak). Bycie z partnerem tylko i wyłącznie dla seksu jest krótkoterminowo przyjemne ale długoterminowo może skończyć się niechcianą ciążą a także toksyczną relacją. Rezygnacja z pracy bez perspektywy nowego zatrudnienia da nam satysfakcje przez chwilę ale możemy ryzykować bólem życia w przymuszonym ubóstwie. Należy więc być bardzo selektywnym jeżeli chodzi o przyjemności i wybierać te które są łatwe do spełnienia i długoterminowo nie dadzą nam więcej przykrości.

Daj plusa jeżeli chcesz być wołany następnym razem.

#epikureizm #filozofia #motywacja #etyka #rozwojosobisty
UwaznyAscetaXD - Epikureizm nr. II Przyjemność godna wyboru

 Dlatego właśnie twierd...

źródło: comment_1609786562NSx22YsqE3M39tRf1ofPip.jpg

Pobierz
  • 4
Poprzez chwilowe doznanie przyjemności, nabawić się długotrwałych wyrzutów sumienia.


@miedzywymiarowy_szympans: Większość tych wyrzutów jest spowodowana chałową, współczesną moralnością. Polecam ci coś z Nietzschego. Dowiesz się o Nadczłowieku, ale nie tym naziolskim, a tym prawdziwym.
@feainewedd_: Nietzsche uważał, że obecny człowiek wcale nie jest wolny od Boga. Co prawda udało mu się go zabić, ale jego "cień" nadal łazi za człowiekiem. Chodzi o to, że wcale nie porzuciliśmy konceptu wiary, a jedynie zmieniliśmy jej obiekt z Boga, na naukę.
Nadczłowiek to osoba wolna od cienia Boga. Ponad to, taka osoba zdaje sobie sprawę z głupoty podziału na dobro i zło.
Musisz pamiętać, że filozofia Fryderyka wciąż