Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Postanowiłem że nie chcę być do końca życia #biedak i biorę sprawy w swoje ręce. Jako że i tak dużo oszczędzam i nic z tego nie mam (inflacja, kurs zł) od teraz będę co tydzień inwestował 150 zł co daje miesięcznie 600 zł. (tak wiem zawrotna kwota). Co tydzień aby rozłożyć ryzyko - mam odłożone trochę gotówki ale jak wpłacę wszystko na raz to będzie hazard a nie inwestycja.
1. Jak chcę kupić akcję np apple to muszę kupić jedną całą czy mogę za ułamek kwoty?
2. Czy z takimi kwotami warto w ogóle otwierać rachunek maklerski?
2. Inwestujecie w akcje czy kryptowaluty? Może lepiej ETF - jednak z takimi kwotami dużo nie zarobie (mylę się?)
3. Mam konto w mbanku - podobno ich rachunek maklerski jest darmowy, ale są prowizje - na jakie prowizje trzeba się przygotować kupując akcje w obcej walucie? Czy rachunek w mBanku to dobry wybór?
4. Ktoś poleci dobre źródło wiedzy w internecie dla początkującego?
5. Skąd czerpiecie informacje na temat innowacyjnych spółek wchodzących na giełdę? Chodzi mi o to gdzie szukać jakichś nowych (niekoniecznie nowych) spółek, na temat których później zrobiłbym research

#inwestycje #inwestowanie #gielda #bitcoin #kryptowaluty #pieniadze #bank #banki #finanse

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #5ff99e92fb0a63000afbd586
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: sokytsinolop
Doceń mój czas włożony w projekt i przekaż darowiznę
  • 34
1. Musisz co najmniej jedną.
2. Nie warto, warto kupować co najmniej tyle żeby prowizja od transakcji wyszła już procentowo a nie kwotowo (Czyli w większości banków minimum ok. 1300zl)
2. GPW.
3. MBANK umożliwia zakup akcji spoza GPW? Chyba nie. Do tego polecają XTB.
4. Parkiet, biblioteka akademicka.
5. To już tajemnica każdego inwestora. Dobre domy maklerskie rozsyłają do swoich klientów newsletter z propozycjami zakupów akcji danych spółek.
@AnonimoweMirkoWyznania: Na start moim zdaniem warto zainwestować te tygodniowe 150 złotych w edukacje, tj. książki. Nie daj się nabrać na jakieś szkolenia, nie ma drogi na skróty ;). Tutaj masz pierwsza lepsza listę https://independenttrader.pl/niezbednik,polecane-lektury.html , wybierz sobie kilka pozycji, porównaj oceny książek na goodreads. Co do stron internetowych (związanych z GPW) to tak jak pisał @settembrini777 jeśli chodzi o samą w sobie stronę Bankier (NIE FORUM!), to redakcja bardzo sprawnie aktualizują
@Manah:
1. całą
2. warto, w akcje
3. mbank ma/miał dwa produkty, eMakler i mdm.pl. Ten drugi daje dostęp do lse, nyse, nasdaq itd, koszt prowadzenia to 50 zł rocznie więc śmiech na sali. Nie wiem czy jest najtańszy i najlepszy, ale wiem że działa (tzn teraz nie bo ma przerwę techniczną xd) i nie zawinie się w ciągu jednej nocy z moją kasą jak jakaś firma krzak z rajskiej
@uki_uk: Drogi mirku!

Zanim cokolwiek zaczniesz działać dla twojego dobra, proszę Cię, kup ze 2 książki na temat inwestowania i przeczytaj je, potem tutaj wróć i dopiero poczytaj resztę odpowiedzi. Od siebie dla kogoś bardzo początkującego polecam "Skuteczny inwestor. Warren Buffett i Benjamin Graham".

Odpowiedz sobie najpierw na pytanie, czy chcesz inwestować czy spekulować, potem zastanów się jak bardzo uważasz, ze możesz być wierny swojej decyzji i regularnie sprawdzaj jak bardzo
@AnonimoweMirkoWyznania: 1. Tak
2. Warto. Na mniejszych kwotach nauczysz się jak działają mechanizmy i tez zauważysz jak psychika twoja działa w trakcie wzrostów i strat. Wiadomo, z mniejszych kwot mniejsze zyski ale tłumacz sobie, ze mniejszy pieniądz robi większy pieniądz.
2. Akcje, etf to inwestycje głównie. Kryptowaluty spekulacja.
3. Ponad 19 zł za akcje zagraniczne musisz zapłacić w mbanku.
4. - jedynie dodam byś unikał osob które reklamują jakiekolwiek szkolenia.
5.
3. mbank ma/miał dwa produkty, eMakler i mdm.pl. Ten drugi daje dostęp do lse, nyse, nasdaq itd, koszt prowadzenia to 50 zł rocznie


@uki_uk: Przecież darmowy eMakler ma dostęp do amerykańskiej giełdy, kupiłem tam przez niego 7 spółek i zapłaciłem tylko prowizję (19 zł).