Wpis z mikrobloga

Bardzo mnie cieszy bol dupy januszy z #gastronomia. Jest to najbardziej rakowa branza w Polsce. Praca na czarno, na umowach smieciowych za grosze, #!$%@? jakosci towar, przebijanie dat , januszowanie ma wszystkim.

Pamietam jak pracowalem w duzym hotelu w #warszawa. Dzienny utarg to kilkadziesiat tysiecy. Restaruacja zatrudniala 30 pracownikow. Ja zarabialem wtedy 2500 brutto, a szef kuchni 5500 miesiecznie xD. Kiedys obliczylismy, ze na pensje idzie. ok. 13% utargu.

Albo kelnerzy, ktorzy w "najlepszej" restauracji w #krakow zarabiali 9 zl na godzine na czarno, a reszte z napiwkow. Najlepsi zarabiali 3000-3500 zl za 220 godzin w miesiacu.

Tfu na was Janusze, dobrze wam tak.

#otwieramy #polska #gospodarka #praca #pracbaza
  • 65
26 pracownikow* 2500 zl, 2 *4000, 2 *5500. Kierownika nie licze, bo sie z nim nie trzymalismy.


@derton778: Dodaj koszty pracodawcy, brutto to nie jest cała kwota jaką kosztujesz pracodawce, pomijając kwestie że 13% na ekipę to i tak dużo. We wszystkich firmach w jakich pracowałam koszt pracowników nie przekraczał 5% obrotu, najlepiej było utrzymywać na około 3%, a nikt tam nie robił za mniej niż średnią krajową, prędzej za dwie
@derton778: Chocby dzierzawa lokalu to 20k miesięcznie, plus media koło 10k. Amortyzacja i wymiana sprzętu to duży koszt, który nawet rozłożony na czas użytkowania wynosi krocie. Jeden piec kosztuje około 80-100k, jego serwis to dodatkowe 5k rocznie, nie daj bogowie coś sie zepsuje (zwykle ma się dwa, drugi mniejszy - za 50k). Wyposażenie od zera sporawej kuchni, która ma zarabiać to jakieś 300k bez szaleństw. To nie jest sprzęt jakiego używasz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
jak to jest być aż takim ignorantem i jeszcze się tym chwalić w necie i być z tego dumnym XD?


@ks2m: to jest suweren, jest idiotą ale wstał z kolan i jest tego dumny.
Zawsze mówię, w tym kraju nie powinno uczyć się religii tylko ekonomi i ekonomiki przedsiębiorstw.
@nairoht: powiem tak, jak byłem "barmanem rozszerzonym do menago" to widziałem te wszystkie rachunki: za czynsz, za prąd, za produkty. nie lubię jak się dzieje ludziom krzywda więc niezbyt się ciesze z upadających biznesów nawet największych januszy, no ale gastro to jest straszny wyzysk