Wpis z mikrobloga

#siecikomputerowe #sieci #mikrotik #ubiquiti #chwalesie
Zrobiłem sobie sieć i w ramach dzielenia się pomysłami postanowiłem tutaj ją opisać. Przede wszystkim chciałem mieć wszystko w jednym miejscu dlatego zawiesiłem sobie szafkę Rack 10" 6u by większość wygodnie pomieścić. W szafce znajdują się ( od dołu):

Modem Toya
Listwa prądowa
Router Mikrotik Hex S z mocowaniem wydrukowanym w 3d.
Switch Netgear GC110p który kupiłem po taniości na IBOOD. Niestety mi nie pasował do Rack 10 ale przekręciłem półkę o 180 stopni, przykręciłem do niej switcha a samą półkę przykręciłem razem z routerem.
Access Point Ubiquiti Unifi 6 lite (musiałem go ściągać z oficjalnego europejskiego sklepu unifi, jak zamówiłem w PL to dostałem info, że dostawa będzie w kwietniu).
Kabel micro USB który mam w planach wykorzystać jako alternatywne łącze ( jeszcze mi nie działa).
Poza kadrem mam jeszcze Synology DS220+

Najchętniej bym szedł we wszystko Unifi, lecz nie dość ,że koszty większości komponentów są co najmniej 2 razy droższe od konkurencji, w dodatku w tej chwili firma nie ma żadnego routera który by mi odpowiadał ( rozmiarowo i wydajnościowo).

Z ciekawostek:

Łącze zapasowe które jeszcze mi nie funkcjonuje a które będzie polegać na tetheringu z telefonu ( jakby nie patrzeć to tanie i dosyć wygodne rozwiązanie przy przyjęciu użytkowania domowego i jakiejś 1 awarii rocznie).
Postanowiłem podłączyć Sylogogy za pomocą dwóch kabli ethernet z wykorzystaniem link aggregation - pewnie nic mi to nie da, ale jako, że zarówno Synology jak i switch obsługują tą technologie, to dlaczego nie.
Szafy rack 10 - miałem do czynienia z szafą produkcji Stalflex ( nie polecam) teraz kupiłem sobie Lanberga ( lepsza, ale też nie polecam). Teraz bym pewnie kupił Neku, ale nie składałem jej i nie moge polecić.
Z rzeczy do zrobienia:

Zasilanie całości z UPS wraz ze sterowaniem Synology ( UPSa mi zepsuli w transporcie i czekam co dalej)
Przeciągnięcie kabli do dwóch telewizorów wraz ze switchami. Chcę ominąć w nich transmisji wifi ( głównie dlatego, że po włączeniu TV muszę czekać aż się połączy z wifi). Mam już jeden switch Unifi Flex Mini ( zasilany z POE - nie będę potrzebował zasilaczy).
Jeśli macie jakieś pytania to możecie pytać, ja postanowiłem sobie takie coś wykonać bo już kilka takich zestawów za pieniądze zrobiłem i nie może być tak, że szewc bez butów chodzi.
kepak - #siecikomputerowe #sieci #mikrotik #ubiquiti #chwalesie 
Zrobiłem sobie sieć...

źródło: comment_16119577273T2OcEo449msMUsZdivuNc.jpg

Pobierz
  • 28
@kepak: > Łącze zapasowe które jeszcze mi nie funkcjonuje a które będzie polegać na tetheringu z telefonu ( jakby nie patrzeć to tanie i dosyć wygodne rozwiązanie przy przyjęciu użytkowania domowego i jakiejś 1 awarii rocznie).

Rozwiń proszę. Sam "raz w roku" potrzebuję zapasowego łącza (czyli jak UPC padnie to trzeba pracować). Idealnie jakby był jakis dostawca, który weźmie 20zł za krate 4g/5g na rok i w razie potrzeby zapewni te
@kepak: hm, no dobra to tu poległem, nie mam usb w RB4011iGS+5HacQ2HnD-IN.
Ale to w sumie nie glupi pomysł - router 4g/5g/lte który w który od biedy wepne telefon. W sumie i tak podczas awarii, bede w domu to ręcznie moge to ogarnąć. :)
@puc15: Router ma 49 stopni na cpu, raczej ujdzie, w końcu po to są te skrzynki a ja zostawiłem trochę pustego miejsca.

@mccloud: Już wiem dlaczego mi nie działa, nowy firmware w telefonie coś nie trybi z USB Tethering :-)
w dodatku w tej chwili firma nie ma żadnego routera który by mi odpowiadał ( rozmiarowo i wydajnościowo).


@kepak: no jak to a ER-X? Rozmiarowo i cenowo to samo, wydajnością się chyba też nie różni. A konfiguracyjnie mniodzio - podobno to rzecz gustu, Mikrotika albo się kocha albo nienawidzi, ja zdecydowanie jestem z tej drugiej kategorii, Hexem mało o ścianę nie rzuciłem, jak usiłowałem w sumie nie tak skomplikowaną rzecz na
@To-masz: Bo cierpię na niedobór portów ethernet. Trzeba by zadać pytanie po co mi switch z POE - tu odpowiedź jest prosta - udało mi się stosunkowo tanio taki kupić i dzięki niemu ograniczam niepotrzebne kable - szczególnie do access pointa i małych switchy.