Wpis z mikrobloga

#gielda #etf

Co myślicie na ETF w perspektywie 5-10 lat, zacząć od małego kapitału np 1000 zł miesięcznie i dokupywać uśredniając cenę.

Czy XTB na start się nadaje, czy lepiej np jakieś biuro maklerskie np mbank?

Ostatnie pytanie, jakie sami macie ETFy? ja się zastanawiam nad
iShares Core MSCI EM IMI UCITS ETF (Acc USD)
iShares Core MSCI World UCITS ETF (Acc EUR)
  • 22
@el_rupert: to zależy od twojego celu, a co najważniejsze od horyzontu czasowego. Etfy są spoko, ale te bardziej agresywne to chyba na około 15 lat ( ͡° ͜ʖ ͡°)

World chyba spokojnie na 10 jest okej.

Najchętniej bym coś wrzucił w amerykańskie gwiazdy jak Etfy ark, ale jest to drogie i nie za proste.

@Xianth2: chyba tylko vanguard na allworld
Chociaz tak naprawde nie ma to wielkiego znaczenia :) btw odpowiednikiem ishares msci world jest vanguard developed world. Roznia polega w oplatach (chyba 0.2% vs 0.12%). Dodatkowo wg ftse polska nalezy do rozwinietych rynkow a wg msci do wschodzacych. Roznica tak naprawde zadna bo udzial polski w tym indexie jest ponizej 0.1%. ;)
Dzięki @Atx0937 i @marcheloka bardzo fajna dyskusja. Na pewno wezmę te informację pod uwagę.

Szukam dwóch ETFów żeby trochę zdywersyfikować. Jeden może być łagodniejszy np jak mówicie allworld a drugi trochę bardziej agresywny jak np rynki wschodzące gdzie potencjał np w chinach jest spory.

Chciałbym też co jakiś czas np. raz na kwartał za 3-5k albo co miesiąc za 1-1,5k dokupywać.

Myślę o okresie 10 lat na początek, bo taki sobie postawiłem
@el_rupert: chyba raz na kwartal bedzie ok, mozesz dodatkowo to wrzucic na konto ike zeby zaoszczedzic na podatku. Ja robie tak, ze wieksze pakiety wrzucam na ike gdy mam co najmniej 5k, po wyczerpaniu limitu na zwyklym maklerskim, dodatkowo degiro do inwestowania mniejszych kwot. Ike w bossa, jeszcze mdm do rozwazenia.
@Atx0937: A czy IKE nie jest podobnym instrumentem jak IKZE, gdzie należy trzymać aż do emerytury żeby zmaksymalizować zysk i nie płacić podatku Belki? Bo ostatnio coś mi wpadło w oko, że są dwa IKE i jedno to jest chyba alternatywa dla ZUS?
@el_rupert: Tak, trzeba trzymac do 60/65 lat zeby nie zaplacic podatku xd. Dzialanie bardzo podobne z tym ze w ike mozesz czesciowo wyplacic wczesnjej (placac podatek). W najgorszym razie ten podatek zaplacisz, ale zyskujesz tym ze gdybys jednak tego hajsu nie wyciagal do 60 to nie bedziesz musial placic podatku. Teraz pytanie czy chce Ci sie w to bawic
@Atx0937: Mam już IKZE i teraz rozważam coś co mogę rzucić na długi okres ale nie na aż 35 lat :) Dlatego rozważałem, czy na początek mogę zacząć od XTB (mam już tam konto) czy lepiej jakiegoś maklera
@Atx0937: hej a pytanko jak Ci się sprawdza degiro do mniejszych kwot? Kuszą niskimi opłatami, ale przeraża mnie ta opłata za giełdę, za możliwość handlowania na niej, np osobno za xetre, osobno za Londyn itp. Nie zje to zysków przy małych kwotach? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@el_rupert: @Atx0937: jakby co ja mam xtb, to pytaj. Aktualnie brak prowizji na akcje i etfy. Przewalutowanie drogo, bo 0,5%, ale przez walutomat 0,2% a działa w miarę szybko. No i konto w PLN, USD i EUR, dla różnych etfow. A jak chcesz serio poszaleć to tastyworks i słynne ARK, YOLO itp. Z Ameryki. Niestety 24$ wejście kapitału i 24$ wyjście, ale obrotu chyba bez prowizji ( ͡° ͜