Wpis z mikrobloga

Tak powoli zaczynam sobie myśleć przyszłościowo (przyszły rok) o kredycie hipotecznym i mam parę pytań, może ktoś podzieli się ze mną wiedzą ;)

1. Kredyt hipoteczny otrzymamy tylko na umowie o pracę, czy też można np. otrzymując wynagrodzenie z powołania (Prezes Zarządu albo Prokurent, mogę sobie wybrać)? Fanem płacenia ZUSu nie jestem i tylko mam go z 1/8 minimalnej, ale jak trzeba, to mogę na trochę umowę o pracę też sobie zrobić.
2. Jeżeli umowa o pracę - to jak długi okres zarobków trzeba wykazać? Ostatnio słyszałem, że teraz to 6 miesięcy? To samo dla wynagrodzenia z powołania.
3. Lepiej jakbym miał jedną umowę z jedną firmą na cała kwotę, czy też może mieć lepiej rozbite to np. na 2 czy 3 mniejsze umowy z niepowiązanymi na pierwszy rzut oka firmami? ;)
4. Przy zarobkach wynoszących ok 7000 netto czy można liczyć na kredyt na 500 000 z 10% wkładem na 25 lat?
5. Słyszałem, że bank patrzy także na koszty obecnego utrzymania - czy uwierzy (co jest w tym wypadku prawdą), że pracodawca zapewnia mi m.in. darmowe zakwaterowanie i wyżywienie? Może być to oczywiście wykazane np. umową.
6. Jeżeli jest tutaj jakaś osoba zawodowo zajmująca się pomocą w uzyskiwaniu kredytów hipotecznych i szuka klientów - proszę o kontakt poprzez prywatną wiadomość, jestem otwarty na tego rodzaju współpracę.

Z góry bardzo dziękuję za wszelkie podpowiedzi.

#kredythipoteczny
  • 16
@S-H-I-E-L-D jeżeli weźmiesz 500k to bedzisz musiał oddać 770k w ciągu 25 lat. Kredyt z wkładem własnym 10%? Teraz, banki wołają o wiele więcej. Biorąc kredo około 4 lata temu ciężko było znaleźć taki bank ale udało się PKO ten z żubrem jest ok. Umowa, o pracę min rok, teraz nie wiem. Jeśli masz, kilka, umów i dochodów to oczywiście się to sumuje, bank zrobi wiele żeby dać Ci ten kredyt. Niektóre
@S-H-I-E-L-D:

Co do formy zatrudnienia - pewnie będziesz musial parę razy próbować - jednym banku nie przejdzie, w drugim -moze przejdzie.

Wkład własny - musisz mieć wiekszy

Utrzymanie - to drobne kwoty mogą być, nikt tego nie sprawdza. Chyba że masz żonę i dzieci na utrzymaniu
@S-H-I-E-L-D:
ad1) najlepiej UOP ale jako prezes też jest szansa z tym, że mogą wymagać dodatkowej dokumentacji czyli np PIT za rok poprzedni
ad2) minimum 3mce zatrudnienia na UOP
ad3) nie ma to znaczenia.
ad4) tak zdolność powinna być. Trzeba będzie jednak to przeliczyć dokładnie
ad5) bank przyjmie swoje koszty utrzymania. Wpisanie 0zł nic tutaj nie da.
ad6) ja zawodowo zajmuje się kredytami więc jak coś to pisz pw.
@S-H-I-E-L-D jak chcesz namiar na doradcę to podaj skąd mniej więcej jesteś (województwo/powiat).
20% to minimum, w aliorze możesz dostać z 10% ale koszt kredytu u nich jest astronomiczny.
Najtaniej jest chyba cały czas w PKO bp.
Minimum to 3 miesiące i umowa na czas nieokreślony, ale można pod to podciągnąć poprzednie umowy - w millenium, Alior i Citi się to da zrobić.
Jak bierzesz sam to większość będzie chciała ubezpieczenia na
Kredyt z wkładem własnym 10%? Teraz, banki wołają o wiele więcej.


@VollejwJaja:

20% to minimum, w aliorze możesz dostać z 10%


@szuineg:

Trochę nieaktualne, od lutego 10% jest możliwe w Banku Pekao, Banku Ochrony Środowiska, Alior Banku, Banku Millenium, mBanku ,Santanderze.
@szuineg: To też zależy. Jeśli ktoś kolejne 10% będzie zbierał przez 1,5-2 lata, to w tym czasie mieszkania mogą jeszcze bardziej zdrożeć, trzeba doliczyć kasę wydawaną dłużej na wynajem. A kredyt można i tak spłacić potem szybciej czy nawet refinansować
Banku Ochrony Środowiska,


@czlapka: BOŚ nie udziela kredytów z 10% wkładem własnym.

ale to zawsze jest nieopłacalne. Lepiej nazbierać na szybko do 20%


@szuineg: Różnica w marży na przykładzie banku Millennium to 0,7 p.p. W przypadku, gdy aktualnie ponoszone są wysokie koszty mieszkaniowe kredyt z 10% wkładem własnym może być dobrym rozwiązaniem.

1. Kredyt hipoteczny otrzymamy tylko na umowie o pracę, czy też można np. otrzymując wynagrodzenie z powołania (Prezes