Wpis z mikrobloga

Cześć.

Kupiłem dysk ssd MX500, zainstalowałem na nim windowsa 10. Stary dysk hdd wrzuciłem do kieszeni zamiast napędu dvd.
Jak mam oba dyski podłączone to strasznie długo uruchamia mi się system. Czasami nawet nie chce się uruchomić i trzeba resetować laptopa. Jeżeli wyjmę dysk hdd z kieszeni to system startuje w kilka sekund.
Dodatkowe info: Przełożyłem oba dyski do drugiego laptopa i tam nie ma problemu. Działają oba i system startuje od razu.
Czym może być spowodowane to, że na pierwszym laptopie mam biały napis "Lenovo" na czarnym tle i ładuje mi strasznie długo, a na drugim (też laptop lenovo g510) opala od razu?
W biosie mam zaznaczone te same opcje.
Z tego co zauważyłem to na pierwszym laptopie jest starsza wersja biosu niż na tym drugim.
Czy to może być przyczyną?

#pcmasterrace #informatyka #komputery #laptopy #ssd #pytanie
  • 14
@Niles: SSD ustawiony jako pierwszy.
HDD usunięte wszystkie partycje recovery i systemowe.
Tak jak pisałem wyżej. Na pierwszym laptopie występują takie problemy. Na drugim odpala od razu.
Oba laptopy to Lenovo G510. Kolejność rozruchu w biosie taka sama w obu laptopach.
@ssooqq: Moje pomysły (kolejność przypadkowa):
* Reset BIOS/UEFI do ustawień fabrycznych.
* Aktualizacja BIOS/UEFI.
* Zamiana dysków miejscami.
* Usuwanie partycji to nie wszystko, pierwsza partycja często zaczyna się od 2048 bajtu, a od 0 bajtu zapisywana jest tablica partycji i bootloader. Trzeba by ten bootloader usunąć. Np. z poziomu linuksa: "dd if=/dev/zero of=/dev/sd* bs=1 count=*" Nie podaje konkretnych parametrów bo nie wiem nawet czy masz partycje MBR, czy GPT. Gdzie
@ssooqq: próbowałem zrobić dokładnie to samo jakieś 3 lata temu, też w Lenovo G510. Miałem dokładnie te same objawy. Nawet sprawdzałem dwie różne kieszenie, ale to nic nie zmieniło. Dodatkowo, ten HDD w kieszeni raz był widoczny a raz nie. Ostatecznie olałem temat i laptop działa na samym SSD a HDD jest w adapterze sata-usb.
@ssooqq: i jak widzi dysk to wtedy długo się ładuje system a jak nie widzi dysku to jest spoko.
Jak uda Ci się to rozwiązać to daj proszę znać. Odkąd porzuciłem pomysł wrzucenia dysku zamiast napędu mam w laptopie dziurę bo nie chciało mi się w powrotem tego napędu montować. Wypadałoby ja czymś zamknąć :D
@ssooqq: @JohnTheRevelator:

Raz widzi, a raz nie.

W takim razie widzę 2 opcje.

1. Dysk potrzebuje więcej prądu niż napęd CD/DVD, dlatego dysk HDD w kieszeni CD/DVD może się wyłączać. W napęd włożyć dysk SSD, który ma mały pobór prądu, a HDD na swoje miejsce.
2. Bios/UEFI nie spodziewa się dysku w miejscu napędu. Być może aktualizacja BIOS pomoże.

Ja obstawiałbym pierwszą opcję. Ale przyczyną może być BIOS i wtedy
@rama88: 1. Zamieniłem miejscem dyski. Wtedy w ogóle laptop ich nie widzi.
2. Wgrałem wczoraj najnowszy BIOS. Nic to nie pomogło.
Poddaje się i zamawiam obudowę zewnętrzną na usb.
Dziękuję wszystkim za dobre chęci.
Pozdrawiam.